wtorek, 25 kwietnia 2017 r.

Lublin

Cytomammobus nadal będzie badał w Lublinie

Dodano: 14 grudnia 2010, 10:19

Wbrew doniesieniom medialnym w Lublinie będzie cytologia w cytomammobusach.

O tym, że badania cytologiczne w cytomammobusach są niezgodne z prawem podała w czwartek telewizja TVN. Powołała się na podkarpacki oddział NFZ, który zakazał przeprowadzania cytologii w pojazdach. Dziennikarze wymienili też Lublin wśród miast, gdzie badania cytologiczne miały być wykonywane wbrew przepisom.

– Nie ma możliwości, by przeprowadzać badania cytologiczne w miejscu innym niż gabinet ginekologiczny. Nie może to być pojazd mobilny, dlatego że nie ma do tego warunków – twierdzi Anna Holtzer z podkarpackiego NFZ.

To ich zdaniem nie jedyny problem. – Zgodnie z przepisami materiał w cytologii powinien pobierać lekarz, a nie pielęgniarka, jak miało to miejsce w cytomammobusach – dodaje. Dlatego fundusz na Podkarpaciu zapłaci jedynie za badania w gabinetach lekarskich.

Co na to lubelski NFZ?

– Inaczej interpretujemy te przepisy. Cytomammobus należący do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej spełnia wszelkie warunki do przeprowadzania cytologii – twierdzi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy oddziału. – Zarejestrowany jest jako pojazd placówki uprawnionej do wykonywania tego typu zabiegów. I dodaje: - Badania może przeprowadzać nie tylko lekarz, ale i położna posiadająca odpowiedni certyfikat.

Rzeczniczka przyznaje jednak, że nie podpisano jeszcze kontraktu na finansowanie cytomammobusów. – Czekamy na rozstrzygnięcie postępowań – podkreśla.

Dyrektor COZL, Elżbieta Starosławska zapewnia, że pacjentki nie będą pozbawione badań w cytomammobusach w 2011 roku. – Spełniamy wszelkie warunki. Będziemy dalej wykonywać badania – mówi.

– Obiekt spełniał wymogi sanitarne. Niedługo skontrolujemy cytomammobus po raz kolejny – dodaje Paweł Policzkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie.

Lubelscy pacjenci COZL nie rozumieją decyzji podkarpackiego NFZ. – Z tych badań korzystały tysiące kobiet. Odebranie im dostępu do profilaktyki dla wielu z nich może oznaczać wyrok – mówi Magdalena Pysz, chora na nowotwór piersi.

Od 2009 roku z cytologii w cytomammobusach skorzystało 4,2 tys. kobiet w 48 miejscowościach województwa lubelskiego.
Czytaj więcej o:
gggg
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

gggg
gggg (14 grudnia 2010 o 13:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NFS, banda krwiopijców i złodziei. Co im ku.. przeszkadza, że babki chcą przyjść się przebadać? W miejscu gdzie nikt ich nie widzi i się nie muszą wstydzić ? Bo niestety niektóre kobiety tak mają, bo co, bo ktoś robi coś dobrego to od razu go trzeba wypie....dolić?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24