czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

"Nie będziemy grzecznymi dziewczynkami". Czarny Wtorek w Lublinie [wideo]


Ponad setka kobiet i mężczyzn przyszła we wtorek na pl. Łokietka w Lublinie, żeby protestować w obronie praw kobiet

– Kobiety powinny mieć dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej i antykoncepcji. To na pewno zmniejszyłoby skalę aborcji wykonywanych w podziemiu – mówi pani Aneta, która była na wtorkowym proteście. – Brak prawa do legalnej aborcji skazuje kobiety na podziemie. Zabiegi w nim wykonywane narażają zdrowie a często nawet życie kobiet. Powinnyśmy mieć prawo świadomego wyboru czy chcemy być matką czy nie. Kobieta powinna mieć wsparcie środowiska, a nie być traktowana jak wyrzutek.

– Jestem tu, bo wspieram kobiety i solidaryzuję się z nimi w ich walce o prawa. To bardzo ważna sprawa i dotyczy tak samo kobiet jak i mężczyzn – uważa Łukasz, który wziął udział w proteście.

 

WIDEO

- Nie poddamy się i nie pozwolimy, żeby posłowie decydowali w naszej sprawie na życzenie biskupów. Żądamy wolności, nie będziemy już grzecznymi dziewczynkami! – podkreślała podczas manifestacji Henryka Strojnowska, była wicewojewoda lubelska i przedstawicielka Kongresu Kobiet.

– Jesteśmy tu, żeby przypomnieć władzy, że nie damy sobie odebrać naszych praw. Chcemy praw reprodukcyjnych, które są standardem w całym cywilizowanym świecie, chcemy rozdziału Kościoła od państwa i sprzeciwiamy się nadużywaniu klauzuli sumienia – podkreślała Magdalena Długosz z partii Razem. – Nie pozwolimy, że nasze ciała były kartą przetargową między politykami i kościołem. Nie ma też naszej zgody na to, żeby Konwencja Antyprzemocowa, dokument, który został ratyfikowany nie był przestrzegany.

- Przyłączam się do manifestacji, bo to walka o prawa człowieka, o prawa powszechne, w których nie ma podziału. W zakresie praw człowieka nie można ustępować ani na krok – podkreślał Paweł Cegiełko z władz regionalnych Nowoczesnej.

Podczas manifestacji były zbierane podpisy pod projektem ustawy Ratujmy Kobiety, który zakłada m.in. rzetelną edukację seksualną, dostępną antykoncepcję, legalną aborcję i zakaz nadużywania tzw. klauzuli sumienia przez lekarzy.

– Zaczęłyśmy zbierać podpisy o godz. 16, jeszcze przed rozpoczęciem protestu. W ciągu pierwszej pół godziny podpisało się kilkadziesiąt osób i jest ich coraz więcej. Podpisują się różni ludzie - młode dziewczyny i starsi panowie. Biorą od nas formularze i deklarują, że będą zbierać podpisy wśród swoich znajomych i rodziny – mówi Magdalena Bielska z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. – Podpisy można składać do 10 października. W skali kraju zostało już przekroczone 100 tysięcy.

Podobne protesty odbyły się też w innych miastach województwa lubelskiego – Puławach, Zamościu i Białej Podlaskiej oraz w innych częściach kraju.

WIDEO

Czytaj więcej o: Lublin czarny protest Czarny wtorek
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
baranisko
(80) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 października 2017 o 00:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
geriatria dziewczynkami ?
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2017 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wy już nigdy nie będziecie żadnymi dziewczynkami. Pora zmierzyć się z tą prawdą!
Rozwiń
baranisko
baranisko (4 października 2017 o 16:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Jeśli zbieracie podpisy za, to w ramach demokracji powinny też być podpisy przeciw. Nie będziecie grzecznymi dziewczynkami?- dziewczynkami to już na pewno nie. Możecie odgrywać rolę rozpustnych dziewczynek skrobanych co 2 miesiące. Jeśli używacie tylko macicy, a nie mózgu. Dostępność środków anty. tak w szkołach podstawowych powinny być rozdawane za darmo. Wam już nie potrzebne.
 a tobie na wuj 500+ potrzebne, przeciez robiłęś dzieci z gkoową a nie z wujem i cipą, i masz ich tyle, że ciebie stac na ich wychowywanie i utrzymanie, to po co wuju bierzesz 500+
Rozwiń
hjjhjh
hjjhjh (4 października 2017 o 16:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
.... napisał:
undefined napisał:
Dziewczyny jesteście Wielkie! Nie skladajcie parasolek i nie przejmujcie sie prymitywnymi trollami. Wielkie brawa dla Was wszystkucg!
bijesz brawo dla zabijania??? sama jestes prymitywna spoleczenstwo ktore zabija swojedzieci zginie.
 a bijesz brawa dla 500+ aby innio zapieprzali na twoje bachory, spieprzaj patafianie, naklepiesz sobie bachorów to zapieprzaj na nie
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2017 o 16:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mają kobiety słuszność,należy tępić tę kwaczą zaraze jak tylko się da,jak najszybciej te paskudne ryje należy od żłobu oderwać
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (80)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!