poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Janusz Palikot: Rządząca koalicja? Z każdym tylko nie z PiS (czat)

Dodano: 30 września 2015, 09:54
Autor: toma, dudi

Przed godz. 10 wystartował nasz czat z kandydatem Zjednoczonej Lewicy - Januszem Palikotem.

Dziękujemy za obecność, a Państwu za udział w czacie.

Fajnie jest normalnie porozmawiać z ludźmi. W Sejmie jest to dosyć trudne.

Panie Januszu!!! Kiedy porzuci Pan „Warszawkę” na rzecz Biłgoraja? Niech Pan do nas wraca i startuje na burmistrza

Mieszkam w Lublinie od 10 lat, a w Warszawie pracuję w Sejmie. Właśnie za chwilę jadę do Biłgoraja, gdzie będę się widział z burmistrzem Rosłanem, który jest całkiem niezłym burmistrzem. Pozdrawiam po biłgorajsku.

Ogólnie jest pan znany wśród braci poselskiej z dość kontrowersyjnych poglądów, marihuana, związki partnerskie, a jaka jest recepta na sukces w tych wyborach? co chce pan zaoferować wyborcom z lubelskiego, jak przekonać do swoich poglądów, bo chyba nie kampanią negatywną skierowaną w innych kontrkandydatów?

Nowy program społeczno-gospodarczy dla całego kraju oparty o wzrost wynagrodzeń. Uprzemysłowienie i zbudowanie okręgów przemysłowych. Zmiana systemu edukacji w szkole, tak żeby dzieci wychodziły ze szkoły dopiero wieczorem. Mamy niż demograficzny i nadwyżkę nauczycieli więc powinniśmy to wykorzystyać do poprawy jakości nauczania w tym kompetencji społecznych.

W służbie zdrowia powinno nastąpić odwórcenie relacji. Lekarz zabiega o pacjentów, bo inaczej nie dostanie pieniędzy. Tak jak jest w Niemczech i we Francji. Powszechny dostęp do kultury za darmo. Kultury, nie rozrywaki. Tolerancja dla inaczej myślących i inaczej kochających.

Chciałam się zapytać pana Palikota co on może zaproponować zwykłemu Polakowi jak ja, który zarabia najniższą krajową czyli niecałe 1300 zł na rękę, żeby żyło mi się lepiej i żebym nie musiała wyjeżdżać?

Wzrost płacy minimalnej do 2,5 tys zł. Stawka zerowa dla dochodów do 21 tys. zł rocznie. Skrócony czas pracy do 37 godzin tygodniowo. Całodniowa edukacja dzieci w szkołach i przedszkolach. Powszechny dostęp do kultury, za darmo.

Panie Januszu, o jaki model współczesnego obywatela będzie Pan zabiegał w przypadku zwycięstwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych?

Po pierwsze: budżet partycypacyjny/obywatelski w każdym mieście w Polsce, tak żeby to obywatele decydowali o części wydatków gmin. 2. Całodniowa edukacja dzieci, która uczy ich kompetencji społecznych, a nie tylko formalno-racjonalnych. 3. Formy demokracji bezpośredniej. 4. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego przez wzrost najniższych wynagrodzeń. 5. Masowy dostęp do kultury.

Z tego wszystkiego musi wyłonić się człowiek dużo bardziej uśmiechnięty, zaangażowany w życie społeczne, z większą ilością czasu dla siebie i swoich najbliższych.

Pytanie od „korwinisty”. Czy jest pan za legalizacją LSD, amfetaminy, zniesieniem przymusu jazdy w samochodzie  w pasach bezpieczeństwa, zniesieniem przymusu edukacji po 13 (16) roku życia dopuszczeniem sprzedaży alkoholu dla nieletnich od 16 roku życia jeśli rodzice na to wyrażają zgodę

Jestem przeciwny temu wszystkiemu gdyż jestem zwolennikiem myślenia, a nie rzucania się na szyny.

Co z ludźmi którzy nie mają możliwości starać się o mieszkanie? Są zmuszani do różnych rzeczy i dalej nic?

Więc właśnie na tym polega projekt ZL, że proponujemy mieszkania dla ludzi którzy nie mają zdolności kredytowych. To będą mieszkania małe, do 60 m2, skromnie urządzone, które będzie można albo tanio wynająć, jeśli będą stanowiły zasób komunalny albo kupić w ratach rozłożonych na 50 lat.

Wracamy do pytania o rolnictwo. Jak Pan sobie wyobraża, że rolnicy przetwarzać będą produkty na własną rękę bez kontroli, badań itd? Przecież zatrucia itp. murowane

Właśnie, że nie. Jest odpowiedzialność cywilna. I jakoś w Czechach można produkować żywność z własnych płodów rolnych. Jak kogoś zatruję kiełbasą, bimbrem, serem to biorę za to odpowiedzialność cywilną. Niech mnie pan/pani nie oszukuje, że nie pił(a) pan/pani domowego bimbru i nie jadła kiełbasy i jakoś pan/pani żyje.

Czy zgodnie z deklaracjami będzie Pan tylko dwie kadencje szefem Twojego Ruchu i ile tam w ogóle trwa kadencja? Czy zaczyna się od nowa przy zmianie nazwy?

Kadencja trwa 5 lat. Faktycznie zmienialiśmy nazwę, ale w ogóle łączyliśmy kilka partii ze sobą w 2013 roku. Jednak licząc czas, bez względu na zmiany, to właśnie kończy się pierwsza kadencja.

Jaki jest plan ZL w stosunku do uprzywilejowanych grup zawodowych takich jak górnicy i jaki jest pomysł na rozwiązanie problemu w górnictwie?

Chcemy zlikwidować przywileje klasy politycznej i różnych grup zawodowych. Wszyscy jesteśmy równi jeśli chodzi o nasze prawa. 2. W Polsce prąd jest dwa razy droższy niż średnio w UE. Musimy obniżyć ceny prądu jeśli mamy się rozwijać przemysłowo. Dlatego trzeba budować, alternatywne w stosunku do węgla kamiennego źródła energii, między innymi OZE. Ale trzeba dokonać restrukturyzacji polskiego górnictwa, gdyż węgiel Polski jest dzisiaj najdroższy w Europie.

Czy podniesienie płacy minimalnej nie spowoduje wzrostu cen, masowych zwolnień, wymuszania samozatrudnienia i przeniesienia się firm do państw ościennych, wszak to niemal dwukrotna podwyżka o ile dobrze kombinuję?

Nie, nie spowoduje, dlatego, że 1. zwiększenie płacy minimalnej zwiększy konsumpcję czyli obroty firm i ich zyski. 2. Proponujemy ulgi inwestycyjne, dla przedsiębiorców inwestujących w zwiększenie wydajności. A jednocześnie skracamy czas pracy z 40 do 37 godzin tygodniowo. 3. Mamy program ożywienia gospodarczego przez budowę mieszkań socjalnych za kwotę 16 mld zł rocznie przez 5 lat, co powinno dać wzrost gospodarczy ok. 3 proc. dodatkowo. 4. Chcemy zbudować kilka okręgów przemysłowych o czym mówiłem już wcześniej.

Czy w potencjalnym rządzie p. Nowackiej, zajął by pan stanowisko ministra w którymś resorcie? Jeśli tak to w którym i dlaczego?

To nie jest czas na decyzje personalne, a poza tym podejmie je przyszła premier kiedy będzie miała do tego wyborczy mandat. Ja się dobrze czuję w sprawach dotyczących gospodarki i kultury, ale służba publiczna to nie jest kwestia dobrego samopoczucia tylko właśnie służby.

Czy Zjednoczona Lewica byłaby w stanie utworzyć rządzącą koalicję i z kim?

Tak, z każdym tylko nie z PiS.

Jaka jest gwarancja tego, że Pan znowu nie zmieni zdania na temat lewicy, Millera itp. po tym jak obejmie Pan jakikolwiek urząd?

Człowiek tym się różni od zwierząt, że zmienia zdanie, może z wyjątkiem Korwina-Mikke. Przecież myśleć, to ciągle podważać swoje własne przekonania. Więc jeśli dowiem się czegoś w przyszłości co będzie odkrywcze, to być może zmienię zdanie w tej czy innej sprawie.

Czy może Pan wytłumaczyć tak radykalne zmiany zdania w Pana przypadku. Zarzekał się Pan jeszcze niedawno , że nigdy Pan z Millerem nie wystartuje, a tu proszę, wspólne listy? Proszę o informacje, bo nie wygląda to wiarygodnie...

Oczywiście z Millerem mieliśmu długą historię sporu i faktycznie ponieważ wielokrotnie próbowałem i to się nie udało, nie zakładałem że możliwa będzie współpraca z Leszkiem Millerem i SLD. Jednak przełamaliśmy te opory z dwóch powodów, choć nie było to łatwe. Po pierwsze: w Sejmie powinna być lewica. A gdyby nie to zjednoczenie, prawdopodobnie by jej nie było. Po drugie: dobry wynik ZL zatrzyma samodzielne rządy PiSu, bo to byłoby prawdziwe nieszczęście dla naszego kraju.

Czy po złożeniu mandatu otrzymał pan odprawę a jeśli tak to w jakiej wysokości?

Nie nie otrzymałem odprawy. Odprawa nie przysługuje posłowi który sam składa rezygnację z pełnionego mandatu. Ponieważ zrobiłem to już po raz drugi, w poprzedniej kadencji też odszedłem i złożyłem mandat, to znaczy że zrezygnowałem łącznie z kwoty 66 tys. zł.

Czy nie uważa pan, że zakpił sobie z wyborców rezygnując z mandatu posła? Wyborcy wybrali pana, a nie Dołeckiego. Powodem pańskiej rezygnacji nie był przypadek losowy (np. choroba), a sprawy bardzo przyziemne.

Rodzice Andrzeja Dołeckiego siedzieli trzy miesiące w więzieniu oskarżeni o to że sprowadzając olej konopny dla chorej matki złamali przepisy. Grozi im za to 15 lat więzienia. Matka Dołeckich umarła, między innymi dlatego że nie dostała tego leku. Jeżeli jest zagrożone życie lub zdrowie to mandat nie ma znaczenia.

W kampanii przed poprzednimi wyborami głośno mówił pan o legalizacji marihuany. Co w tym czasie pana ugrupowanie zrobiło w tym kierunku i jakie jest obecnie pana stanowisko w tej sprawie?

Dalej jestem zwolennikiem legalizacji marihuany, w szczególności marihuany medycznej. W tej kadencji sejmu pięciokrotnie składaliśmy projekty zmian przepisów których celem było zalegalizowanie marihuany. Była to ustawa o klubach konopnych, czyli hodowli na własny użytek, wzorowana na ustawie w Portugalii, o legalizacji marihuany medycznej wzorowana na czeskim rozwiązaniu, o depenalizacji palenia marihuany, czyli wprowadzenia wartości granicznych marihuany którą można mieć przy sobie i za co się nie ponosi odpowiedzialności.

Dwie mniejsze, których celem było skreślenie w istniejących przepisach skreślenie marihuany z wykazu substancji zakaznych. Sejm odrzucił wszystkie proejkty, głosami PO i PSL. Na szczęście nasze działania doprowadziły do tego, że wprawdzie tylko eksperymentalnie, ale rozpoczęto leczenie dzieci za pomocą leków opartych o marihuanę. Jest też pewnie pani/panu znane, że zrezygnowałem z mandatu poselskiego na rzecz lidera Wolnych Konopii, Andrzeja Dołeckiego żeby mu pomóc w walce o legalizację.

Jakiś czas temu, wzięłam kredyt we frankach. Dałam się przekonać opinii Pana Petru - który wydawał mi się ekspertem, zapewniał, że te kredyty nie zdrożeją tak bardzo. Czy Pana zdaniem mogę pozwać Pana Petru za wprowadzanie w błąd i narażanie mnie i innych na straty?

Proszę o kontakt z posłem Michałem Kabacińskim z Lublina (Krakowskie Przedmieście 10/5) żebyśmy panią skontaktowali ze stowarzyszeniem poszkodowanych przez kredyty frankowe pani Magdaleny Kaszni. Oni mają gotowe procedury postępowania.

Czy ZL popiera zaostrzenie prawa za okrucieństwo wobec zwierząt i zakaz hodowli zwierząt na futra?

Tak.

Jak to jest z tą kwotą wolną od podatku? Ostatnio wszyscy chcą ją podnosić, ale usłyszałam, że to Pana ugrupowanie było pierwsze, czy to prawda?

My w tej kadencji dwukrotnie składaliśmy odpowiedni projekt ustawy jako Ruch Palikota i Twój Ruch.

Chciałabym zapytać, co Janusz Palikot sadzi na temat funduszy europejskich. Pamiętam, że kiedyś powiedział takie zdanie "pieniądze unijne musza być inwestowane, a nie rozdawane". Czy Zjednoczona Lewica ma jakiś pomysł na to, by to hasło wprowadzić w życie.

Proponujemy powstanie kilku okręgów przemysłowych, w tym jeden na Lubelszczyźnie. W których pieniądze europejskie oraz pieniądze własne za sprawą ulg inwestycyjnych byłyby kierowane w pierwszej kolejności. Trzeba byłoby w kryteriach wykonawczych dla UE wpisać to że koncentrujemy środki w wybranych okręgach i jednocześnie promować te inwestycje, które podnoszą na wyższy poziom technologiczny przemysł.

Uważacie, że legalizacja związków partnerskich, to największy problem dla mieszkańców Lubelszczyzny? Lewica powinna zająć się sprawami, które dotyczą wszystkich mieszkańców regionu, a Wy co robicie? Dyskryminujecie hetero! Umowy śmieciowe, kolejki do lekarzy i inne problemy bytowe dotykają wszystkich gorzej sytuowanych, niezależnie od tego, kto z kim sypia.

Ma pan rację. Najważniejszym problemem naszego województwa są bardzo niskie zarobki. I dlatego lewica proponuje zwiększenie płacy mininalnej do 2,5 tys. zł miesięcznie, stawkę zerową podatku dochodowego dla dochodów do 21 tys. zł rocznie. Oraz zwiększenie stawki godzinowej do 15 zł przy jednoczesnym skróceniu tygodnia pracy do 37 godzin. Ale wie Pan, nie powinniśmy ani ja ani Pan, decydować jak ludzie się kochają i jak żyją. Zostawmy tę decyzję tym których to dotyczy. I o to chodzi w ustawie o związkach partnerskich.

A co może Pan zaproponować dla rolników z naszego regionu ?

Najważniejsze jest uruchomienie różnego rodzaju przetwórni spożywczych. Będę promował zmiany w ustwie, które zagwarantują naturalny charakter produkcji cydru. Chodzi o to, żeby cydr był produkowany z soku z jabłek, a nie z koncentratów. Tak żeby wzrost sprzedaży cydru wiązał się ze wzrostem produkcji jabłek na terenie województwa. Podobne zmiany są potrzebne w piwie. Gdyż mimo wielkrotnego wzrostu konsumpcji piwa w ani w Polsce ani na Lubelszczyźnie nie wzrosła produkcja chmielu. Dlatego, że obecna ustawa dopuszcza produkcję piwa z różnego rodzaju koncentratów a nie chmielu. 

Cydrownie to nie jedyne fabryki jakie powinny powstać. Potrzebna jest fabryka naturalnych pigmentów chemicznych na bazie malin i czarnej porzeczki.

Przez ostatnie lata Pana "działalności" na arenie politycznej proszę pochwalić się, co dokładnie udało się Panu zrobić dla naszego województwa lubelskiego oraz jakie ma pan plany na wsparcie dla naszego województwa na najbliższe lata? Tylko bardzo proszę o konkretne rozwiązania, a nie zwykłe obietnice wyborcze.

Poseł regionalny pozostający w opozycji tak jak ja w 4 latach ma bardzo ograniczone możliwości działania na rzecz swojego regionu. Ale przypomnę, że kluczowe inwestycje dla Lublina i Lubelszczyzny a więc Lotnisko w Świdniku, Teatr Stary, CSK, Centrum Kultury także droga 17, nie byłyyby możliwe bez mojego zaangażowania, jeszcze kiedy funkocjonowałem w PO, partii która miała władzę.

Palikot do kasacji
Gość
wasyl
(47) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Palikot do kasacji
Palikot do kasacji (4 października 2015 o 18:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ten to się ojcu udał. Kłamie oszukuje i jeszcze twierdzi że słońce świeci. Palikot jest cienki jak barszcz wigilijny.

Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2015 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zwykle obietnice bez pokrycia :/ A budowa S17 na odcinku Warszawa-Lublin i Piaski-Hrebenne to inicjatywa Karpińskiego w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.
Rozwiń
wasyl
wasyl (2 października 2015 o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ale czad....

Rozwiń
wox
wox (2 października 2015 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Palikot twierdzi że dwa razy zrezygnował z odprawy poselskiej. Jest to nieprawda! Posłowi wybranemu na następną kadencję (co miało miejsce w przypadku palikota) odprawa nie przysługuje.

Rozwiń
leon
leon (2 października 2015 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Z czatu nie dowedziałem się nieczego czego już bym nie wiedział. Stara i zgrana płyta palikota

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (47)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!