piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego jeszcze nie ma, a już przynosi straty. Nie przeszkadzało to jednak poprzednim władzom województwa wnieść do spółki pół miliona złotych z kieszeni podatników. Skorzystał na tym przede wszystkim Sylwester Janik, prezes LPNT.

Wczoraj przedstawiciele spółki spotkali się z Edwardem Wojtasem, nowym marszałkiem województwa. Rozmawiali o przyszłości parku, który ma powstać na Felinie w Lublinie. - Marszałek potwierdził głębokie zainteresowanie województwa tą inwestycją. I zadeklarował współpracę - zapewnił nas Sylwester Janik, prezes LPTN.
Województwo jest w tej chwili udziałowcem dwóch spółek pod nazwą Lubelski Park Naukowo-Technologiczny. Jedną, z ograniczoną odpowiedzialnością, kieruje Janik. Druga została założona przez samorząd i Akademię Rolniczą (zajmuje się budową obiektów na Felinie). Spółka Janika ma natomiast z tej nieruchomości korzystać. Nie wiadomo jednak kiedy, bo budowa parku się oddala - województwo przegrało walkę o unijne pieniądze. Przepadł wniosek na 35 mln zł.
Na razie jedyną osobą, która czerpie korzyści z wirtualnej inwestycji, jest Janik - prezes i jedyny pracownik LPNT. Choć działalność spółki przyniosła w ubiegłym roku ponad 86 tysięcy straty, to sam prezes nie mógł narzekać. Do listopada zarabiał 7900 zł miesięcznie (teraz jego pensja jest w zawieszeniu z uwagi na brak decyzji Rady Nadzorczej). Efekty pracy Janika trudno jednak dostrzec. Twierdzi, że buduje pozycję spółki, a dzięki jego działalności ludzie wiedzą, że coś takiego jak LPNT w ogóle istnieje. Gdy pytamy o szczegóły, Janik mówi, że współpracuje z Fundacją Centrum Innowacji FIRE w Warszawie. Zapomniał jednak dodać, że jest jej dyrektorem.
Ograniczoną działalność spółki Janik tłumaczy brakiem ludzi i pieniędzy. Ale ma wizję. Chce stworzyć na Felinie centrum naukowo-badawcze, zawiązać współpracę z przedsiębiorcami. Na razie jednak zdążył przedstawić radnym wojewódzkim pomysł produkowania... wybielającej pasty do zębów.
Marszałek Edward Wojtas (PSL) zapowiedział wczoraj, że przyjrzy się działalności LPTN. - To niepokojące, że spółka już generuje straty na etapie rozruchu. Poza tym trzeba zlikwidować ten dualizm, który jest teraz. Powinna być jedna spółka Park Naukowo-Technologiczny. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!