czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Czy Adam Wasilewski straci fotel prezydenta Lublina?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2009, 20:10
Autor: Dominik Smaga

Wystarczą trzy podpisy, by Rada Miasta mogła się zastanawiać nad odwołaniem prezydenta. To konsekwencja decyzji rady, która negatywnie oceniła zeszłoroczną pracę Wasilewskiego.

Radni mają rzadką okazję, by przez referendum odwołać prezydenta, nie martwiąc się o swój stołek. Bo prawo mówi, że jeśli wyborcy obronią prezydenta, to rozwiązuje się Rada Miasta.

Tej reguły nie stosuje się tylko wtedy, gdy powodem ogłoszenia referendum jest to, że prezydent nie uzyskał absolutorium od rady.

30 kwietnia Rada Miasta zadecydowała: prezydent bez absolutorium. Uchwała zostanie wysłana do zaopiniowania Regionalnej Izbie Obrachunkowej.
Co teraz może się stać?

• Nie wcześniej niż w dwa tygodnie od podjęcia uchwały absolutoryjnej rada może zająć się projektem uchwały o referendum. Jej projekt może zgłosić grupa co najmniej trzech radnych. By została przyjęta, musi ją poprzeć nie mniej niż 16 z 31 radnych.

Jest jedno "ale”. Przed głosowaniem radni muszą dostać opinię RIO na temat uchwały absolutoryjnej. Prawo milczy jednak o tym, jak szybko RIO ma taką opinię napisać.

• Radni popierają referendum. Ratusz ma 7 dni, by wysłać uchwałę wojewodzie, która oceni, czy jest ona zgodna z prawem. Wojewoda ma na to 30 dni.

• Gdy skończy się czas dla wojewody, odliczać zaczyna komisarz wyborczy. Najdalej w 14 dni musi zarządzić wybory - na niedzielę przypadającą nie później niż w 50 dniu od dnia opublikowania zarządzenia komisarza w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

• Referendum jest ważne, jeśli bierze w nim udział 3/5 osób, które w drugiej turze wyborów prezydenta pobrały karty do głosowania. Było to 99 670 osób. To oznacza, że teraz do urn muszą pójść co najmniej 59 802 osoby.

• Mieszkańcy są za prezydentem. Nie zmienia się nic.

• Mieszkańcy są za odwołaniem Adama Wasilewskiego. Traci on stanowisko z dniem, gdy do sprzedaży trafia Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego z wynikami referendum. Stołki tracą też jego zastępcy.

• Władzę przejmuje pełnomocnik premiera. Rządzi on do czasu wyboru nowego prezydenta. Wybory odbywają się niezwłocznie, a ich zwycięzca zamiast zaczynać nową, czteroletnią kadencję jedynie "dokańcza” tę po poprzedniku.

Dla Dziennika Wschodniego

Monika Wac, radna lewicy: Takiego pokazu nieudolności dawno nie widziałam. Prezydent musi zmienić podejście i rozmawiać z nami. Potrzeba zmian osobowych w Wydziale Inwestycji. Inaczej zagłosuję
za referendum.

Michał Widomski, radny niezależny, wcześniej PO: Nie chciałbym inicjować projektu uchwały w sprawie referendum, ale jeśli taki projekt powstanie, to go podpiszę i poprę. Pora przerwać ten chocholi taniec.

Piotr Kowalczyk, szef klubu PiS:Klub zbierze się w przyszłym tygodniu i wtedy będziemy rozmawiać między innymi o tych sprawach. Co będę rekomendował klubowi? Nie mam jeszcze zdania.

Wojciech Krakowski, radny PO: To sprawa polityczna, bo zbliżają się wybory do Parlamentu Europoejskiego. Tak RIO, jak i Komisja Rewizyjna pozytywnie oceniła wykonanie budżetu. Od 20 lat budżet robi ta sama osoba, czyli pani skarbnik. Więc co się tu nagle zmieniło? Odwołanie prezydenta jest niepotrzebne i nierealne.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lion
55
52
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lion
lion (6 maja 2009 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To dobry pomysł. Tylko rezygnacja pozwoli Wasilowi uniknąc hańby!
Rozwiń
55
55 (6 maja 2009 o 17:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To dobrze ,ze jest w Urżedzie Miasta osoba która potrafi przynajmniej opracować plany. Pan Wasilewski nie dostał absolutorium bo nie wykonał uchwalonego przez Radę planu i to nie jest wina Pani ktora je opracowała. To wina przede wszystkim Jego zastępców którzy przygotowują inwestycje i je realizują. Prezydenta jest wina taka że ich nie pogonił i godził sie na ich nieróbstwo. Albo sam jest nierobem i w takim towarzystwie Mu do twarzy. Dobry pomysł aby sam zrezygnował. Oszczędź Panie Prezydencie Lublinowi ! Miej człowieku honor!
Rozwiń
52
52 (6 maja 2009 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Strata Wasila to dla Lublina szczęście!!! To pozbycie się także nieudaczników i darmozjadów ktorych powołał na zastepców a może i paru innych dygnitarzy co nie maja o niczym pojecia. Narzekaliśmy na Pruszona, na Bryłę i innych ale to co wydarzyło sie w tej kadencji jest nieszczęściem dla Lublina. To skandal żeby miasto nie korzystało z możliwości pozyskiwania pieniedzy z UE jak czynią to inni. To skandal żeby posiadane środki wydawać na nieistotne duperele zamiast mieć na udział w inwestycjach dla miasta potrzebnych. Gotujemy sie we własnym sosie i ani krok do przodu. Dlatego czym szybciej tym lepiej. Może mieszkańcy pomyślą i wybiorą człowieka który zechce i potrafi rozmawiać z ludźmi i zobaczy problemy. Wasil jest moze i dobrym człowiekiem ale nie jest gospodarzem którego potrzebuje Lublin. Jeśli pozostało Mu troche honoru to powinien zlożyć rezygnację wraz z całym dworem i przynajmniej zasłużyć sie Lublinowi oszczędnoścami na kosztach wyborów i skróceniem straconego bezpowrotnie czasu. Trzeba przyznać sie do porażki i błędów. A największym jest to że Wasil uporczywie trzyma nieudacznych zastępców za ktorych teraz ponosi konsekwencje.
Rozwiń
Japolan
Japolan (6 maja 2009 o 00:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[wykasowano]
Rozwiń
Dominik Smaga
Dominik Smaga (5 maja 2009 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Japolan napisał:
Dlaczego w tytule tekstu mówi się o "stracie"?

W ten sposób Redakcja pokazała, po czyjej jest stronie. Jeśli czytelnicy sa innego zdania, może się okazać, że Wydawca będzie stratny z powodu zmniejszenia sprzedaży gazety, która samym tytułem stawia się po jednej ze stron sporu.

Sprawa jest dyskusyjna.
Redakcja winna starać się o zachowywanie wysokich standardów dziennikarskich. Także dlatego, że jest gazetą, a nie biiuletynem partyjnym lub ratuszowym. A nawet jeśli uważa się za środek agitacji, może się okazać, że następny prezydent Lublina zapamięta sobie to nastawienie i albo "pokaże figę" Redakcji, albo spróbuje ją tak mocno uzależnić od siebie, że każdy dostrzeże jej służalczość. Nie wiadomo, co jest gorsze. I dla kogo.

To smutne, że gazeta z takim dorobkiem tak nisko zgina kark.Witam!

Przy naprawdę wielkim wysiłku można było ten tytuł zinterpretować tak, jak to szanowny Czytelniku uczyniłeś. Zapewniam, że redakcja nie stoi po niczyjej stronie i ciężko przypisywać nam jakąkolwiek służalczość wobec prezydenta tudzież zginanie karku. Ale skoro takie wątpliwości tytuł w Tobie wzbudził, został poprawiony.

Pozdrawiam

Dominik Smaga
Dziennik Wschodni
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!