wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Czy Alchemia kiedykolwiek powstanie? W jednej z kamienic będzie restauracja

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 listopada 2013, 21:18
Autor: Dominik Smaga

Jeszcze w tym roku ma tu powstać nowa restauracja. – Wynajęcie lokalu nie oznacza rezygnacji z budow
Jeszcze w tym roku ma tu powstać nowa restauracja. – Wynajęcie lokalu nie oznacza rezygnacji z budow

Spółka Arkady, która pod groźbą 3 mln zł kary ma do końca roku rozpocząć, a rok później zakończyć, budowę galerii handlowej Alchemia, prosi miasto o zmianę tych terminów. A w kamienicy, która miała być częścią galerii, powstaje nowa restauracja.

Kompleks Alchemia miał się zaczynać wielopoziomowym parkingiem podziemnym między Lubartowską a Świętoduską, zaś na Starym Mieście w obrębie ul. Bramowej i Olejnej miała się znaleźć galeria handlowa.

Termin rozpoczęcia i zakończenia robót ściśle określa umowa z miastem. Do końca 2013 r. ruszyć ma budowa (przez co w umowie tej rozumie się wykonanie fundamentów). Obiekty w stanie surowym mają być ukończone jeszcze w 2014 r. Naruszenie tej umowy skutkować ma nałożeniem na spółkę 3 mln zł kary na rzecz miasta.

Ale na karę się nie zanosi. – Inwestor wystąpił do nas o zmianę terminów – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta. – Prezydent powołał w tej sprawie specjalny zespół zadaniowy. Zależy nam na tym, by zapisy umowy zostały urealnione. Inwestor wystąpił do miasta również o zmiany w sposobie zagospodarowania nieruchomości.

Ratusz sam przyznaje, że sprawa jest patowa. Urzędnicy tłumaczą, że nie mogli dać spółce pozwolenia na budowę staromiejskiej części kompleksu, bo zgromadził wszystkich udziałów w jednej z kamienic. Sprawa trafiła do sądu.

Tymczasem, spółka Arkady wynajęła nowej restauracji lokal w jednej z kamienic, które miały wchodzić w skład staromiejskiej części Alchemii. Nowy lokal Stół i Wół znajdzie się na parterze kamienicy przy Bramowej 2. Otwarcie ma nastąpić jeszcze w tym roku. Lokal serwować ma m.in. piwo oraz steki i burgery z grilla. Zajmie 600 mkw., ale właściciel budynku deklaruje, że możliwe jest powiększenie tej powierzchni.

– Właścicielem restauracji jest lokalny najemca, restaurator z doświadczeniem w branży gastronomicznej, powiązany kapitałowo z restauracją Czarcia Łapa – informuje Marek Woliński, przedstawiciel spółki Arkady, która miała zbudować staromiejską galerię Alchemia.

– Wynajęcie lokalu nie oznacza rezygnacji z budowy galerii. W umowie z najemcą jest zawarty zapis, że jeśli obie strony będą zadowolone ze współpracy, to restauracja będzie kontynuowała działalność w galerii – wyjaśnia Woliński. – Od zawsze było zainteresowanie lokalami w kamienicach przy ul. Bramowej, ale odmawialiśmy potencjalnym najemcom z uwagi na bliską perspektywę budowy galerii. Obecnie zgodziliśmy się zawrzeć terminową umowę, ponieważ sprawa pozwolenia na budowę na staromiejską część Alchemii trafiła w październiku do sądu.

Alchemia. Niekończąca się opowieść

Władze miasta wcześniej kilkakrotnie zmieniały terminy umowne.

2005 r.
Miasto przekazuje spółce Arkady w użytkowanie wieczyste tereny między Świętoduską a Lubartowską. Termin wykonania fundamentów jest ustalony na koniec października 2008 r., a zakończenie budowy ustalono na koniec 2011 r.

2009 r.
Ratusz zgadza się na zmianę reguł: rozpoczęcie budowy do końca 2009 r., zakończenie w 2012 r. oraz 2 miliony zł kary za naruszenie tych warunków.

2011 r.
Karę podwyższono do 3 mln zł, termin rozpoczęcia prac przesunięto na koniec 2013 r., a termin ich ukończenia na grudzień 2014 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kandelabr
henryk
ktos
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kandelabr
kandelabr (20 listopada 2013 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

na Branowej 2 nie ma norwej restauracji habbibi miesci sie tam od kilkunastu lat z tego co mi wiadomo wlascicielowi przedluzaja umowe od dawien dawna, choc byl juz dawno poinformowany o zmianach przeznaczenia kamienicy....pan redaktor ma bledne informacje....

Pan redaktor ma dobre informacje, na Bramowej 2 powstaje restauracja. Sprawa druga - oczywiście, że właściciel Habiby wie o planach budowania galerii (nie wiem czy jest ktoś, kto o tym nie wie), a umowę nie jest przedłużana, tylko zawarta na czas nieokreślony z krótkim okresem wypowiedzenia.

Rozwiń
henryk
henryk (20 listopada 2013 o 18:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeżeli inwestor jet Polski z regionu to warto poczekać i ać szanse budowy ,tym bardziej że tyle miejjsc parkingowych w zatłoczonym Lublinie plus resteuracje i hotele lub hostele .Ikea równiez przekladała termin rozpoczecia i mieszkańcy i ratusz czekaja .

Rozwiń
ktos
ktos (20 listopada 2013 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

na Branowej 2 nie ma norwej restauracji habbibi miesci sie tam od kilkunastu lat z tego co mi wiadomo wlascicielowi przedluzaja umowe od dawien dawna, choc byl juz dawno poinformowany o zmianach przeznaczenia kamienicy....pan redaktor ma bledne informacje....

Rozwiń
kandelabr
kandelabr (20 listopada 2013 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ne upieram się przy galerii na Starym Mieście. Wolałbym nawet, żeby pojawiły się tam właśnie knajpy i moze hotele. Jeśli chodzi o teren Arkad to z tego co wiem rozpoczęcie budowy parkingu jest bliższe niż się wszystkim wydaje. Podatek od nieruchomości oraz opłaty za użytkowanie wieczyste tego terenu wpływają do kasy miasta. Co do czasu realizacji to w historii lubelskich iinwestycji tylko Olimp buduje terminowo, pozostałe liczące się galerie: Tarasy Zamkowe, Felicity, nawet Plaza przeszły długą drogę przez mękę zanim doszło do realizacji. W kontekście Alchemii mimo wszystko też jestem optymistą.

Rozwiń
młot na czarownice
młot na czarownice (20 listopada 2013 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Lokalizacja nowej restauracji "Stół i Wół" (ul. Bramowa 2) to kamienica położona dokładnie vis a vis Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Jezuicka 1), czyli tuż po przekroczeniu Bramy Krakowskiej.

Na pewno odbierze część kasiorki pozostałym knajpom na Starym Mieście. ;)

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!