piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Czy będzie gdzie składować śmieci z Lublina?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2015, 19:45
Autor: Dominik Smaga

Jest 1:0 dla miasta w sprawie przedłużenia żywotności wysypiska śmieci w Rokitnie. Uchylona została decyzja wójta gminy Lubartów, który nie zgadzał się na zakładane przez miasto podniesienie o kilka metrów poziomu składowania odpadów

Wysypisko w Rokitnie, na które trafiają śmieci z Lublina składa się z dwóch niecek. Pierwsza z nich, zajmująca powierzchnię 6 ha, została już całkowicie zapełniona. W ciągu ośmiu lat złożono tu niemal 900 tysięcy ton odpadów. Niecka ta jest już nieczynna i od września 2002 roku zapełniana jest druga, nieco większa, której pojemność oszacowano na 1,12 miliona ton śmieci. Zakończenie eksploatacji drugiej niecki planowane było na rok 2012, ale odpady składowane są tam do dzisiaj.

Jesienią 2012 r. władze Lublina zgodziły się wyłożyć 15,6 miliona złotych na inwestycje w gminie Lubartów w zamian za zgodę na rozbudowę wysypiska o kolejne miejsce do składowania odpadów mające wystarczyć na 15 lat. - W 2014 roku musimy mieć nową, trzecią nieckę - wyjaśniała Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina przed głosowaniem, w którym radni zatwierdzili pakiet korzyści dla gminy Lubartów.

Rok 2014 już się skończył, a trzeciej niecki jak nie było, tak nie ma. Żeby Lublin mógł myśleć o jej budowie zmienione przez gminę musi być studium przestrzenne i plan zagospodarowania terenu. Dlatego miasto zabiega o tymczasowe rozwiązanie mogące przedłużyć żywotność II niecki.

- Chcieliśmy uzyskać możliwość składowania odpadów na poziomie wyższym o kilka metrów do momentu, gdy uzyskamy niezbędną dokumentację umożliwiającą budowę III niecki - mówi Krzyżanowska.

W tym celu władze Lublina wystąpiły do wójta o odpowiednią decyzję. A ten pod koniec grudnia odmówił "określenia środowiskowych uwarunkowań” rozbudowy II niecki polegającej na składowaniu odpadów do poziomu wyższego, niż pierwotnie zakładany.

Od wydanej przez wójta odmowy miasto odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uchyliło decyzję gminy. Sprawa ma tam wrócić do ponownego rozpatrzenia.

Co daje Lublin

W zamian za zgodę na budowę kolejnej niecki Lublin zobowiązał się m.in. do budowy basenu dla szkoły w Wólce Rokickiej, do pokrycia 80 proc. kosztów budowy gazociągu dla Wandzina i Trzcińca, poszerzenia drogi od Rokitna do Niemiec i budowy chodnika w Rokitnie. Na długiej liście korzyści jest też darmowa woda (100 litrów na osobę dziennie) dla mieszkańców Rokitna, Wólki Rokickiej, Wólki Rokickiej-Kolonii, Baranówki, Wandzina i Trzcińca wraz z darmowym odbiorem ścieków oraz refundacja kosztów gazu (50 m. sześc. miesięcznie na rodzinę).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: śmieci rokitno
gsu
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gsu
gsu (24 lutego 2015 o 20:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czemu za te profity dla Rokitna ma płacić tylko Lublin a inne gminy produkujące śmieci już nie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!