niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Czy chcesz takiego Podzamcza? Plan pozwala na zburzenie Bazaru

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Al. Tysiąclecia przykryta płytą, hala zamiast targu przy Ruskiej i całkowity brak dworca. Taki projekt planu zagospodarowania Podzamcza wyłożono wczoraj do publicznego wglądu. Pomysły można oceniać do 7 listopada.

- Uwagi może sformułować każdy, nie musi być związany z tym terenem - mówi Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta.

Mapy można oglądać w biurowcu przy Wieniawskiej, leżą w pokoju 1206. Piętro niżej, w pokoju 1115 czekają urzędnicy, którzy mają pomóc w czytaniu map. Trzeba ich tylko o to poprosić.

Dokument jest zawiły, ale ważny. To od niego zależy, co stanie się z Podzamczem. Nie będzie można zbudować tu nic, na co nie pozwalałby plan. A na co pozwala? Choćby na wyburzenie społemowskiego Bazaru przy Lubartowskiej, mimo że jest on w gminnej ewidencji zabytków. - Uzgodniliśmy to z konserwatorem zabytków - mówi Żurkowska. Inwestor zamiast burzyć Bazar może również połączyć go z innymi budynkami wznoszonymi obok. A powstać tu mógłby wielkopowierzchniowy obiekt handlowy.

Drugi taki obiekt to hala targowa (dla kupców z targowiska Bazar i hali Nova) planowana w miejscu targowiska przy Ruskiej. A targowisko ma przenieść się na drugą stronę ul. Ruskiej.

Pożegnać mamy się z dworcem autobusowym. Parę przesiadkowych stanowisk dla autobusów urzędnicy planowali w miejscu placu po Transpedzie, ale zmienili zdanie i między cerkwią a al. Tysiąclecia powstanie teren "zieleni parkowej”. - Możliwe będzie wyeksponowanie wodnych akcentów - dodaje Żurkowska. Może to być, choć nie musi, odsłonięcie płynącej pod ziemią Czechówki.

Następny teren zielony ma powstać na pl. Singera. Plac "porzucony” przez pomnik Bieruta może być w części (od 15 do 30 proc. powierzchni) zabudowany. Plan dopuszczałby tu obiekty o wysokości od 3 do 5 kondygnacji. Nie będą to mieszkania, ale bardzo szeroko rozumiane usługi i handel. Za to wyłącznie mieszkania mogą powstać w budynkach stawianych bliżej ul. Lubartowskiej.

Dużą zmianą ma być obniżenie części al. Tysiąclecia tak, by można było przykryć ją płytą pozwalającą przejść z pl. Zamkowego na drugą część Podzamcza. Pod tą płytą schowane mają być stanowiska przesiadkowe dla autobusów.

Plan będzie wyłożony do 24 października. Tego dnia o godz. 13 w Trybunale Koronnym odbędzie się debata na jego temat. Swoje uwagi można będzie kierować do 7 listopada. Później prezydent ma w trzy tygodnie zdecydować, które uwagi uwzględnia. Jeśli jakieś uwzględni, mapy znów zostaną publicznie wyłożone, a plan może być uchwalony koło marca. Jeśli wszelkie uwagi odrzuci, plan może być gotowy przed sylwestrem.

  Edytuj ten wpis
Lublinianin z urodzenia
mon
urbanist
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lublinianin z urodzenia
Lublinianin z urodzenia (2 października 2014 o 23:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Boożeee! W końcu rozwalą ten grajdoł! Chodziłem tamtędy do szkoły i codziennie musiałem na to patrzeć... A ten cały "Społem" to żaden zabytek. Nawet nie należy on naprawdę do przedstawicieli architektury socrealizmu. Nie mówię już o tłumach zgromadzonych tam cyganów... Niech zrobią tam coś godnego Lublina.

Rozwiń
mon
mon (1 października 2014 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Te tunele wodne oczywiście przez cały rejon tego planu , długie korytka w których płynie sobie woda, a po bokach male fontanny, to by dawalo trochę naturalizmu, i piękna!

Rozwiń
urbanist
urbanist (1 października 2014 o 23:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja mysle, ze powinno się zbudować krytą hale, na busy,lub w podziemu jakiś plac z którego jest wjazd i wyjazd na busy i inną komunikacje,warto w tym planie uwzglednic ,jakies wodne cacko, typu w korycie woda z małymi fontannami , ogolnie Lbn jest totalnie zakorkowany, i tunele podziemie i ich budowa to kwestia czasu np., z czubow na czechow, przez lsm i tatary-felin!!!

Rozwiń
Joanna
Joanna (1 października 2014 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po co następne galerie, centra handlowe jak nie ma kto tam sprzedawać i kupować... Handlarzy wsadzić do takiego czegoś to uciekną bo nie będą mieli na utrzymanie stanowiska. Już w bazarze na dole połowa jest pusta. 

PKS broń Boże stąd zabierać. Powinni go rozbudować, unowocześnić i połączyć ze swoim "cudownym" planem... 

Plac Singera też zabudować? może zapuszczony ale kawałek zieleni... biurowce itp też można w tych super galeriach umieścić. 

Bawimy się w Jatsonów cz jak? do tego to zmierza... Opening tej kreskówki... hala na hali a ani zieleni ani funkcjonalności. nie wspominając już o zabytkach które całkiem stracą swój urok.

Rozwiń
Outlaw
Outlaw (1 października 2014 o 17:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sam projekt bardzo fajny ale zamiast likwidować cały dworzec PKS mogliby go tam uwzględnić i unowocześnić. Z tego co pamiętam to były plany przeniesienia go w okolice dworca PKP ale tam nie ma na to miejsca. Bez dworca PKS na podzamczu będzie strasznie mało ludzi, więc te centra handlowe nie pociągną zbyt długo. Można to zrobić dużo lepiej

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!