sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Czy MPWiK Lublin utworzy nową spółkę?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 września 2013, 17:42
Autor: (drs)

MPWiK (Maciej Kaczanowski / Archiwum)
MPWiK (Maciej Kaczanowski / Archiwum)

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji może być zmuszone do powołania zależnej od siebie spółki – przyznaje magistrat.

Dlaczego? MPWiK poza dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków świadczy też inne usługi. I to może powodować prawne problemy.

Wśród usług świadczonych przez MPWiK jest m.in. remont i legalizacja wodomierzy, remonty pomp, diagnostyka samochodowa, czy też usługi myjni oraz badania laboratoryjne. Tymczasem Okazuje się, że nie ma pewności, czy spółka pobierająca unijną dotację na rozbudowę sieci może świadczyć takie usługi bez ryzyka utraty dotacji.

Teraz wszystko zależy od tego, jaką odpowiedź w tej sprawie od Komisji Europejskiej dostanie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Jeśli odpowiedź będzie niekorzystna, to MPWiK by nie stracić dotacji przeniesie część działalności do spółki-córki.

– Na dziś takich działań nie ma, ale MPWiK musi być przygotowany do szybkich działań restrukturyzacyjnych – zastrzega Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Dodaje też, że zarząd wodociągów dostał polecenie poszukania dodatkowych form działalności, które mogłyby zwiększyć przychody firmy. – Przy takim potencjale MPWiK może zarabiać więcej – podkreśla.

Działalność MPWiK

Ze strony internetowej przedsiębiorstwa dowiadujemy się o znacznie szerszym zakresie możliwej działalności. Mowa jest tu m.in. o produkcji napojów, transporcie lądowym, zakwaterowaniu, handlu detalicznym, produkcji chemikaliów, telekomunikacji, architekturze, a nawet działalności sportowej, rozrywkowej i rekreacyjnej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
frank
abc
Barbara Ubryk
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

frank
frank (12 listopada 2013 o 22:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ze strony internetowej przedsiębiorstwa dowiadujemy się o znacznie szerszym zakresie możliwej działalności. Mowa jest tu m.in. o produkcji napojów, transporcie lądowym, zakwaterowaniu, handlu detalicznym, produkcji chemikaliów, telekomunikacji, architekturze, a nawet działalności sportowej, rozrywkowej i rekreacyjnej

1. Produkcja napojów - czy nie dotyczy to planów sprzed kilkanastu lat temu butelkowania wody z Wilczopola o parametrach mineralnej ?

2. Transport lądowy - wożą sie po mieście swoimi furami, więc działalność wpisana, na komercyjny raczej sprzętu i pozwoleń brak

3. zakwaterowanie -  zdaje się że chodzi o  http://www.mpwik.lublin.pl/index.php?option=site&id=8&sid=43

4. handel detaliczny - miał pewnie dotyczyć wody z pkt.1

5. produkcja chemikaliów - laboratorium ?

6. telekomunikacja - łączność radiotelefoniczna, tak samo ma policja, straż pożarna, pogotowie, lpec, pgnig, mpk, korporacje taxi

7. architektura - zapewne kiedyś, gdy realizowano budowy stacji pomp i ujęcia;

8. działalność sportowa, rozrywkowa i rekreacyjna - organizacja wewnątrzfirmowych imprez integracyjnych jak i udział w ogólnopolskich spartakiadach wodociągowców - z sukcesami !!   http://www.mpwik.lublin.pl/index.php?option=site&id=2&nid=138

i tyle. żadnych fajerwerków nie ma

Rozwiń
abc
abc (10 września 2013 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

!

Rozwiń
Barbara Ubryk
Barbara Ubryk (10 września 2013 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najlepiej wychodzi im kręcenie lodów i zatrudnianie wszystkich krewnych i znajomych tak zwanego królika.

Rozwiń
Mieszkaniec
Mieszkaniec (10 września 2013 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szkoda, że nikt nie napisze, że za czasów Fijałki nie było takich problemów. Spółka była rentowna, wypracowywała duży zysk. Obecny prezes wszystkie oszczędności MPWiK , które zgromadził Fijałka przekazał do budżetu miasta a co wybrai dostali za to premmię. Dlatego spółka jest na minusie. W firmie zatrudnia się samych znajomków a zwalnia pracowików, którzy pracowali tu przez lata. Inwestycje są zagrożone ale tylko z powodu nieudolności żadzacych.

A co do nowych spółek to oczywiście, trzeba utworzyć kilka, żeby znowu mogły powstać stanowsia prezesów, gównych księgowych i dyrektorów. W końcu gdzieś trzeba pozatrudniać tych wszystkich znajomych.......

I jak w tym mieście ma być dobrze?

Rozwiń
iya
iya (10 września 2013 o 07:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

rodziny i kolesie czekają na etaty - zakładać trzeba dużo miejskich spółek a wtedy lubelski lud będzie szczęśliwy. Cóż za genialny pomysł !! ( i wytłumaczenie ).

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!