piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Czy prezesa MPWiK wybrano zgodnie z prawem? Spółka może dużo stracić

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 kwietnia 2010, 20:14
Autor: Dominik Smaga

Jeśli okaże się, że prezesa lubelskich wodociągów wybrano wbrew przepisom, to wszelkie podpisane przez niego dokumenty stracą moc. Także te o podwyżce opłat za wodę i ścieki i te dotyczące wielkiej przebudowy wodociągów.

– W Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji oraz w Urzędzie Miasta w Lublinie prowadziliśmy kontrolę. Dotyczyła funkcjonowania spółki i sprawowania nad nią przez miasto nadzoru właścicielskiego – potwierdza Ewa Antoniak, wicedyrektor delegatury NIK w Lublinie.

– Czynności kontrolne nie zostały jeszcze zakończone, dlatego nie mogę udzielać żadnych dalszych informacji.

Nam udało się ustalić, że NIK ma zastrzeżenia do sposobu powołania Marka Wagnera na stanowisko prezesa MPWiK. Prezes był wybrany w konkursie ogłoszonym przez radę nadzorczą spółki. Po tym, jak fotel stracił Tadeusz Fijałka, do pełnienia obowiązków prezesa rada tymczasowo oddelegowała ze swojego grona Marcina Bielskiego. Jego nazwisko zostało też wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.

Tuż przed rozstrzygnięciem konkursu – a w tej sprawie rada powinna obradować w pełnym składzie – Bielskiemu cofnięto delegację. Dzięki temu wziął udział w głosowaniu w sprawie wyboru prezesa. I właśnie to nie podoba się NIK.

– Bo w czasie głosowania Bielski nadal był wpisany w KRS jako p.o. prezes i nie mógł uczestniczyć w rozstrzyganiu konkursu – twierdzi nasz informator.

Jeśli okaże się, że wybór prezesa jest nieważny, to nieważne z mocy prawa będą też wszelkie dokumenty, które podpisał. W tym podwyżka opłat za wodę i ścieki obowiązująca od 1 marca. A także te dokumenty, które dotyczą realizacji wartego ponad 400 mln zł projektu modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, do którego Unia Europejska dopłaca blisko ćwierć miliarda złotych. W ramach tego projektu ma powstać blisko 60 km nowej kanalizacji, kolejne 40 km zostanie przebudowane, podobnie jak 52 km wodociągów. Gruntownie zmodernizowana ma być też oczyszczalnia ścieków.

Sam prezes sprawy komentować nie chce. – Zostałem zarejestrowany przez sąd i pełnię swoją funkcję – mówi Marek Wagner. O procedurze jego wyboru na stanowisko mówi krótko: To pytanie do rady nadzorczej, która przeprowadziła konkurs tak jak uważała, że będzie właściwie.
– Podejmowane przez radę działania były w pełni zgodne z prawem i przygotowaną opinią prawną – zapewnia Elżbieta Kołodziej-Wnuk, przewodnicząca rady.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
konzo
Ochłapiarz
lolo
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

konzo
konzo (12 kwietnia 2010 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wagner człowiek ,,naszych" starszych w wierze już uzdrowił fabrykę wag /jaki to gospodarz wystarczy pojechać na Łęczyńską i popatrzeć na ogrodzenie i budynki fabryki wag gdzie w/w był prezesem przez 14 lat/ a teraz poprawi co zrobili mądrzy ludzie przed nim....biedne miast ale nawet radny Siczek żonkę u Wagnera zatrudnił......
Rozwiń
Ochłapiarz
Ochłapiarz (9 kwietnia 2010 o 07:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lolo napisał:
Do Ochłapiarza i Balangowicza. Przeciez przeprowadziliscie restrukturyzację i dalej ja róbcie. Doradzam aby wywalić wszystkich co jeszcze coś potrafią i robią a zapanuje błogi spokój. A prezes Fijałka byłby naiwny gdyby chciał wrócić i posprzątać po was to śmierdzące wysypisko jakim stał się MPWiK.

Do sprzątania potrzeba człowieka, który się schyla a ten Pan jest za sztywny no i wiek już nie ten. Czas na młodych , pazernych na kasę bo suchoty kieszonkowe to najgorsza rzecz. Nie opierałbym się na Tych co "coś potrafią" bo to za mało. A może należałoby stworzyć 2 MPWiK w Lublinie ( granicą byłaby rzeka Bystrzyca ) i wtedy byłaby naturalna konkurencja z myślą o mieszkańcach. Mieszkałem w b. dużym mieście we Francji gdzie było 15 takich firm. Każda dzielnica miala swój MPWiK + MPO. Woda była tam wykorzystywana do czyszczenia ulic. 2x w tygodniu ulice czyszczono w nocy samochodami z kompresorami wodnymi + odkurzacz samochodowy a w pozostałe dni przez miejscowych gospodarzy terenu. Gospodarz terenu puszczał wodę rynsztokiem i zmiatał śmieci do wody, które spływały do kraty i wowczas zabierano te śmieci do pojemnika. U nas na taki sposób utrzymania miasta w czystości jest za mało wody i droga woda. Nie oznacza to, że nie można zmniejszyć kosztów produkcji ( słowo umowne ) wody. Przecież w tym temacie nic sie nie zmieniło poza ceną ( najwyższą w Europie ) w stosunku do dochodów ludności od 50 lat. Jak się patrzy w Lublinie jak sprząta miasto monopolista MPO ( za Deptaka podpisał umowę na 30 lat ) to zawrót głowy murowany ( szczególnie przystanki MPK i Plac Litewski ). Jest na Ratuszu przyklejonych 39 herbów miast partnerskich z calego świata. Pytam się dlaczego "rzundzący" miastem ludzie nie wyślą młodych a przyszłych fachowców na praktyki do tych miast partnerskich. Tak robili po wojnie: Niemcy, Skandynawowie, Japończycy i inni i coś Ci młodzi z sobą do krajów ojczystych przywieżli. Naszym młodym pozostał wyjazd za własne pieniądze do Londynu i sprzatanie ulic na włsna rękę. A to dlatego, że "wieczni" prezesi przy takim podejściu do problemów nie dopuszczają mlodych do zarządzania firmami.
Rozwiń
lolo
lolo (8 kwietnia 2010 o 14:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do Ochłapiarza i Balangowicza. Przeciez przeprowadziliscie restrukturyzację i dalej ja róbcie. Doradzam aby wywalić wszystkich co jeszcze coś potrafią i robią a zapanuje błogi spokój. A prezes Fijałka byłby naiwny gdyby chciał wrócić i posprzątać po was to śmierdzące wysypisko jakim stał się MPWiK.
Rozwiń
Balangowicz
Balangowicz (8 kwietnia 2010 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wróci, czy nie wróci.
Rozwiń
Ochłapiarz
Ochłapiarz (8 kwietnia 2010 o 10:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
konrad napisał:
:lol:Ojej nawet do dwunastu nie potrafisz policzyć?. Ochłapy się kiedyś skończą i zostaniesz na lodzie z takim podejściem do życia. To kapitalizm!

Nie strasz, nie strasz bo się ze......A swoją drogą to marny ten Wagner, bo dotychczas nie zrobił restrukturyzacji firmy i trzyma dalej armię Tadzia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!