Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 czerwca 2013 r.
20:23
Edytuj ten wpis

Czy Ratusz zdąży? Możemy zostać ze stertą śmieci

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Jeśli do 1 lipca miasto nie rozstrzygnie przetargu, mieszkańcy domków, spółdzielnie i wspólnoty zost
Jeśli do 1 lipca miasto nie rozstrzygnie przetargu, mieszkańcy domków, spółdzielnie i wspólnoty zost

Czy 1 lipca będzie miał kto odebrać śmieci od lublinian? Z tym może być problem. A wyjście awaryjne, które szykuje Ratusz, jest zdaniem ministerstwa niezgodne z prawem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do 1 lipca Ratusz musi wybrać firmy, które na jego zlecenie będą odbierać odpady od mieszkańców. Ale nie może zrobić tego w dowolny sposób. Musi stosować się do procedury.

– Ustawa jasno wskazuje, że gmina ma obowiązek wybrania firmy odbierającej odpady wyłącznie w drodze przetargu – potwierdza Paweł Mikusek, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Lublin taką procedurę uruchomił 24 kwietnia. Ogłosił, ze zbiera oferty od chętnych firm, ale do dziś się z tym nie uporał. Firmy wywozowe przysłały dużo pytań i trzeba było poprawiać dokumenty. Teraz miasto zakłada, że oferty od chętnych firm otworzy w czwartek, 13 czerwca.

Od tego czasu z ich oceną i wyborem tych najlepszych będzie musiał bardzo się spieszyć. Bo od ogłoszenia zwycięzców do podpisania umowy musi minąć jeszcze czas na ewentualne skargi tych, którzy przegrali.

– Ocena zostanie przeprowadzona w najkrótszym możliwym czasie – zapewnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Ale nie ma gwarancji, że Ratusz zdąży, bo w ofertach będzie mieć sporo do czytania. Ofert może być sporo, bo prawo do ich składania ma 20 firm, każda z nich może starać się o zlecenie na każdy sektor miasta osobno, a takich sektorów jest siedem.

Najgorzej będzie, jeśli ktokolwiek z przegranych odwoła się od wyniku. To całkowicie przekreśli szansę na uruchomienie systemu od 1 lipca. Co wtedy?

– Nie zakładamy, że tak się stanie, ale wtedy do czasu rozstrzygnięcia przetargu będziemy z wolnej ręki zawierać umowy na odbiór odpadów od mieszkańców – zapowiada Krzyżanowska. Termin "z wolnej ręki” oznacza w tym przypadku tyle, co "z dowolną uprawnioną firmą”.

Ministerstwo Środowiska potwierdza, że w taki sposób można awaryjnie zlecać wywóz śmieci. Ale tylko wtedy, gdy z jakiegoś powodu trzeba będzie rozwiązać umowę z firmą, która przetarg wygrała. – Nie dotyczy to natomiast przypadku nierozstrzygnięcia przetargu – tłumaczy rzecznik ministerstwa.

Jeśli do 1 lipca miasto nie rozstrzygnie przetargu, mieszkańcy domków, spółdzielnie i wspólnoty zostaną ze śmieciowym problemem. Sami będą musieli organizować wywóz odpadów. Później będą mogli dochodzić od miasta zwrotu kosztów.

– Albo na wyrzucanie śmieci wyznaczymy miejsca na obrzeżach osiedli – ironizuje Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i przypomina, co działo się w Neapolu, gdzie z powodu kryzysu gospodarki odpadami miasto tonęło w śmieciach i groziły mu epidemie.

Nie tylko lublin ma problem

Lipcowy termin zagrożony jest w więcej niż co siódmej gminie spośród tych, które wypełniły poświęconą m.in. przetargom ankietę resortu środowiska. Do poniedziałku odesłało ją tylko 37 proc. gmin. Dwie trzecie z nich ma szansę zdążyć przed 1 lipca, ale 15 proc. może się nie wyrobić.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
depozyt / 6 czerwca 2013 o 20:54

To kiedy wieziemy smieci pod Ratusz? na poczatek tak symbolicznie woreczek niebieski 100l

Avatar
xxx / 6 czerwca 2013 o 17:27

To jest skok na kasę podatników.

Kolosalne podwyżki żeby łatać długi Gmin.

Będzie z tego smród jak stąd do wieczności.

Ustawione przetargi, kolesie i znajomi królika itp.

----------------

Czy przez ostanie 20 lat KOM-EKO oraz MPO-SITA dokładały do interesu utylizując śmieci, że teraz Żuk ich wynagradza dodatkową wielką kasą z podwyżek ?

To jest skok na kasę podatników.

Kolosalne podwyżki żeby łatać długi Gmin.

Będzie z tego smród jak stąd do wieczności.

Ustawione przetargi, kolesie i znajomi królika itp.

----------------

Czy przez ostanie 20 lat KOM-EKO oraz MPO-SITA dokładały do interesu utylizując śmieci, że teraz Żuk ich w... rozwiń

Avatar
Tomson / 5 czerwca 2013 o 15:11

A było tyle czasu!!! Ot mobilność urzędnicza.A wybory samorządowe się zbliżaj .

a ileż to było tego czasu?

wszystko na prędce i teraz są problemy ... wszędzie, nawet w wawie

Avatar
Zenobia / 5 czerwca 2013 o 14:51

Mam nadzieję że przetargu NIE wygra MPO bo to nie jest solidna firma. Zdarza im się zapomnieć o terminach odbioru śmieci; kazali sobie w ub. roku dopłacać za worki na frakcję suchą; za top najbardziej skupiają się na pilnowaniu terminów płatności.

Avatar
mig / 5 czerwca 2013 o 14:43

Doszedłem do tego samego wniosku - jeżeli ustawa nakłada na gminę obowiązek odbioru odpadów od mieszkańców, a ta nie wybierze sobie wykonawcy tej usługi, to ja gminie pomogę i sam jej dostarczę odpady do jej siedziby ! Jak uskładamy sporą ich stertę pod ratuszem, to szybciutko przetargi będą rozstrzygnięte.

Avatar
Butelka / 5 czerwca 2013 o 10:13

Poświęcę się i podwiozę te śmieci do ich nowego właściciela, tzn. pod ratusz. A dalej niech się martwią sami, mogą wywozić i raz w miesiącu.

ps. mały pieluchy nieźle zapełnia.

Avatar
ARW / 5 czerwca 2013 o 09:45

Jest jeszcze śmieszniej.....w chwili kiedy wszystkie umowy i operatorzy mają przechodzić przez "miasto"..ZNK (spółka miejska) rozesłało do najemców lokali użytkowych pisma w których informuje że nie będzie już pobierać opłaty za śmieci a najemca ma indywidualnie zawrzeć umową z odbiorcą śmieci i wystawić własne pojemniki!!
U mnie w dwóch blokach jest 8 lokali a z tyłu dwa śmietniki z których dotąd korzystaliśmy. Jak pomnożymy ilość lokali przez kosze do segregacji to zajmiemy cały parking! Na pytania nikt nie odpowiada bo nikt nic nie wie. Pani z ZNK poleca skargę u Prezydenta, zarządca budynków nic nie wie a wszyscy komentują to jako głupotę.  Czy ten kraj będzie kiedyś normalny a Lublin przestanie być Dziuplinkiem?

Jest jeszcze śmieszniej.....w chwili kiedy wszystkie umowy i operatorzy mają przechodzić przez "miasto"..ZNK (spółka miejska) rozesłało do najemców lokali użytkowych pisma w których informuje że nie będzie już pobierać opłaty za śmieci a najemca ma indywidualnie zawrzeć umową z odbiorcą śmieci i wystawić własne pojemniki!!
U mnie w dwóch blokach jest 8 lokali a z tyłu dwa śmietniki z których dotąd korzystaliśmy. Jak pomnożymy ilość lokali przez kosze do segregacji to zajmiemy cały parking! Na pytania nikt nie odpowiada bo nikt nic nie... rozwiń

Avatar
d / 5 czerwca 2013 o 09:32

A było tyle czasu!!! Ot mobilność urzędnicza.A wybory samorządowe się zbliżaj .

Avatar
~~Lubelak / 5 czerwca 2013 o 09:09

Proponuję przywozić śmieci pod ratusz, przecież maja obowiązek odebrać każdą ilość,  zgodnie z ustawą !!!!

Avatar
Marcin / 5 czerwca 2013 o 08:28

Ile jeszcze będziecie drążyć temat śmieci? EKOLOGICZNIEJ = EKONOMICZNIEJ

Avatar
depozyt / 6 czerwca 2013 o 20:54

To kiedy wieziemy smieci pod Ratusz? na poczatek tak symbolicznie woreczek niebieski 100l

Avatar
xxx / 6 czerwca 2013 o 17:27

To jest skok na kasę podatników.

Kolosalne podwyżki żeby łatać długi Gmin.

Będzie z tego smród jak stąd do wieczności.

Ustawione przetargi, kolesie i znajomi królika itp.

----------------

Czy przez ostanie 20 lat KOM-EKO oraz MPO-SITA dokładały do interesu utylizując śmieci, że teraz Żuk ich wynagradza dodatkową wielką kasą z podwyżek ?

To jest skok na kasę podatników.

Kolosalne podwyżki żeby łatać długi Gmin.

Będzie z tego smród jak stąd do wieczności.

Ustawione przetargi, kolesie i znajomi królika itp.

----------------

Czy przez ostanie 20 lat KOM-EKO oraz MPO-SITA dokładały do interesu utylizując śmieci, że teraz Żuk ich w... rozwiń

Avatar
Tomson / 5 czerwca 2013 o 15:11

A było tyle czasu!!! Ot mobilność urzędnicza.A wybory samorządowe się zbliżaj .

a ileż to było tego czasu?

wszystko na prędce i teraz są problemy ... wszędzie, nawet w wawie

Avatar
Zenobia / 5 czerwca 2013 o 14:51

Mam nadzieję że przetargu NIE wygra MPO bo to nie jest solidna firma. Zdarza im się zapomnieć o terminach odbioru śmieci; kazali sobie w ub. roku dopłacać za worki na frakcję suchą; za top najbardziej skupiają się na pilnowaniu terminów płatności.

Avatar
mig / 5 czerwca 2013 o 14:43

Doszedłem do tego samego wniosku - jeżeli ustawa nakłada na gminę obowiązek odbioru odpadów od mieszkańców, a ta nie wybierze sobie wykonawcy tej usługi, to ja gminie pomogę i sam jej dostarczę odpady do jej siedziby ! Jak uskładamy sporą ich stertę pod ratuszem, to szybciutko przetargi będą rozstrzygnięte.

Avatar
Butelka / 5 czerwca 2013 o 10:13

Poświęcę się i podwiozę te śmieci do ich nowego właściciela, tzn. pod ratusz. A dalej niech się martwią sami, mogą wywozić i raz w miesiącu.

ps. mały pieluchy nieźle zapełnia.

Avatar
ARW / 5 czerwca 2013 o 09:45

Jest jeszcze śmieszniej.....w chwili kiedy wszystkie umowy i operatorzy mają przechodzić przez "miasto"..ZNK (spółka miejska) rozesłało do najemców lokali użytkowych pisma w których informuje że nie będzie już pobierać opłaty za śmieci a najemca ma indywidualnie zawrzeć umową z odbiorcą śmieci i wystawić własne pojemniki!!
U mnie w dwóch blokach jest 8 lokali a z tyłu dwa śmietniki z których dotąd korzystaliśmy. Jak pomnożymy ilość lokali przez kosze do segregacji to zajmiemy cały parking! Na pytania nikt nie odpowiada bo nikt nic nie wie. Pani z ZNK poleca skargę u Prezydenta, zarządca budynków nic nie wie a wszyscy komentują to jako głupotę.  Czy ten kraj będzie kiedyś normalny a Lublin przestanie być Dziuplinkiem?

Jest jeszcze śmieszniej.....w chwili kiedy wszystkie umowy i operatorzy mają przechodzić przez "miasto"..ZNK (spółka miejska) rozesłało do najemców lokali użytkowych pisma w których informuje że nie będzie już pobierać opłaty za śmieci a najemca ma indywidualnie zawrzeć umową z odbiorcą śmieci i wystawić własne pojemniki!!
U mnie w dwóch blokach jest 8 lokali a z tyłu dwa śmietniki z których dotąd korzystaliśmy. Jak pomnożymy ilość lokali przez kosze do segregacji to zajmiemy cały parking! Na pytania nikt nie odpowiada bo nikt nic nie... rozwiń

Avatar
d / 5 czerwca 2013 o 09:32

A było tyle czasu!!! Ot mobilność urzędnicza.A wybory samorządowe się zbliżaj .

Avatar
~~Lubelak / 5 czerwca 2013 o 09:09

Proponuję przywozić śmieci pod ratusz, przecież maja obowiązek odebrać każdą ilość,  zgodnie z ustawą !!!!

Avatar
Marcin / 5 czerwca 2013 o 08:28

Ile jeszcze będziecie drążyć temat śmieci? EKOLOGICZNIEJ = EKONOMICZNIEJ

Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 0

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 7

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 15

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 63

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina