Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 listopada 2009 r.
20:42
Edytuj ten wpis

Czy symbole religijne powinny zniknąć ze szkół?

0 187 A A

Dyrektor lubelskiej szkoły chce zdjęcia krzyży ze ścian w klasach. – To happening, który rodzi zażenowanie i konsternację – oburza się Kościół. – Nie, to indywidualna sprawa każdej placówki – odpowiada kuratorium.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dyrektor Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie chce, żeby od nowego roku szkolnego w jego szkole krzyż wisiał tylko w sali, gdzie odbywają się lekcje religii.
– Poważnie potraktowałem orzeczenie Trybunału w Strasburgu – tłumaczy dyrektor Adam Kalbarczyk.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami” i łamanie "wolności religijnej uczniów”.

– Zacząłem się nad tym zastanawiać. I doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie niewieszanie na ścianach żadnych symboli religijnych. Chodzi o to, żeby wszyscy czuli się dobrze. I ci którzy wierzą tak czy inaczej, i ci, którzy w ogóle nie wierzą – wyjaśnia Kalbarczyk. – W ten sposób przestrzeń szkolna będzie neutralna i otwarta dla wszystkich. To rozwiązanie czyste i klarowne.
Dyrektor "Paderewskiego” będzie przekonywał do takiego rozwiązania rodziców, a na najbliższej radzie pedagogicznej także nauczycieli.

– Tego typu radosna, kreatywna twórczość dyrektorska nie ma nic wspólnego z decyzją Trybunału w Strasburgu – stwierdził tymczasem abp Józef Życiński w audycji "Pasterski kwadrans” na antenie Radia eR. Napisała o tym w poniedziałek "Gazeta Wyborcza Lublin”.

Według metropolity lubelskiego, sędziowie nie stwierdzili, że krzyże mają zniknąć z każdej szkoły w Unii Europejskiej, a sprawa dotyczyła jednej sali lekcyjnej w konkretnej włoskiej szkole.

– Nie wolno decyzji Trybunału mylić z prywatną twórczością poszczególnych dyrektorów, którzy chcą zademonstrować swoje uczucia i przekonania – podkreśla metropolita. I dodaje, że pomysł Kalbarczyka to "happening, który rodzi zażenowanie i konsternację”.

Kuratorium odcina się od sprawy. – Nadzorujemy przestrzeganie prawa w placówkach oświatowych, a przepisy nie odnoszą się do umieszczania symboli religijnych – tłumaczy Anna Dudek-Janiszewska, lubelski wicekurator oświaty. – To indywidualna sprawa każdej placówki, jej dyrekcji, rady pedagogicznej i rady rodziców.

– W naszej szkole nie było odgórnej decyzji na temat krzyży – mówi Beata Trzcińska-Staszczyk, dyrektor I LO w Puławach. – Ja w swoim gabinecie krzyż powiesiłam. A każdą salą opiekuje się jakaś klasa i nie we wszystkich wiszą krzyże.

– Odkąd pracuję w tej szkole (od 1988 r. – red.), krzyże zawsze u nas wisiały. I nigdy nie było żadnych uwag rodziców ani uczniów – dodaje Ryszard Kowal, dyrektor II LO w Lublinie.

Komentarze 187

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
arek / 12 września 2010 o 22:02
[quote name='Co w zamian?' date='25 listopad 2009 - 00:43 ' timestamp='1259102604' post='197546']
Co proponujesz w zamian? Wizerunek malpy(wszak w/g niektorych od nie pochodzisz) a moze wizerunek ktoregos ze swieckich ?
Mielismy juz na scianach w szkolach wizerunki lenina, stalina, gomolki, gierka, jaruzelskiego - moze teraz pora na Donalda "Tuskiego" ?
Co proponujesz w zamian? Wiare w pieniadz czy marihuane? Wiare w przemoc czy moze lodow krecenie albo jak kto woli w "lodow" lizanie?
Co oferujesz w zamian mlodym i zbuntowanym - seks przed malzenstwem czy narkomanie? Od dzisiaj sie gap najlepiej na samego siebie - najpiekniejszy na swiecie twor ktory zgadnij od kogo pochodzi - od Stworcy czy malpy wszedzie owlosionej???
[/quot




powinni was wyzamykac fanatykow a batmanow wystrzelac
[quote name='Co w zamian?' date='25 listopad 2009 - 00:43 ' timestamp='1259102604' post='197546']
Co proponujesz w zamian? Wizerunek malpy(wszak w/g niektorych od nie pochodzisz) a moze wizerunek ktoregos ze swieckich ?
Mielismy juz na scianach w szkolach wizerunki lenina, stalina, gomolki, gierka, jaruzelskiego - moze teraz pora na Donalda "Tuskiego" ?
Co proponujesz w zamian? Wiare w pieniadz czy marihuane? Wiare w przemoc czy moze lodow krecenie albo jak kto woli w "lodow&qu... rozwiń
Avatar
Pan Od Analu / 19 kwietnia 2010 o 08:17
Gość napisał:
Polska była od dziada pradziada krajem chrzescijańskim, głęboko katolickim, jeśli komuś to nie odpowiada niech zmieni miejsce zamieszkania, po co czuc sie pokrzywdzonym?


I dlatego wciąż chcesz być rżniętym w dupę ?
Proszę bardzo - kontynuuj.
Avatar
alfaz / 18 kwietnia 2010 o 23:59
Pan dyrektor nietolerancyjny niech znika!
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2010 o 20:13
Polska była od dziada pradziada krajem chrzescijańskim, głęboko katolickim, jeśli komuś to nie odpowiada niech zmieni miejsce zamieszkania, po co czuc sie pokrzywdzonym?
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2010 o 19:57
Nergal napisał:
CHWAŁA MORDERCOM ŚW. WOJCIECHA !!!!!!

A co ty za bzdury tu wypisujesz.to chrzescijanie wymordowali plemię Prusów,Jaćwingów i inne,gdy wprowadzali ogniem i mieczem / co oznacza,że mordowli tubylczą ludnośc,zresztą nasi też ginęli,bo niechcieli jej,to Mieszko ją wprowadzał,aby utrzymać sie na tronie/ te religie na nasze tereny.Poczytaj sobie KRYMINALNą HISTORIE CHRZESCIJANSTWA, Karla DESCHNERA,Bog Urojony Dawkinsa i inną literature wtymch tematach,Książki napisane na podstawie faktów historycznych,badań naukowych,archeologicznych,a nie na bzdurnych dogmatach,jak chce kościół.Dogmatów w żadensposób nie idzie udowodnić,gdybyście zauwazyli.

A co ty za bzdury tu wypisujesz.to chrzescijanie wymordowali plemię Prusów,Jaćwingów i inne,gdy wprowadzali ogniem i mieczem / co oznacza,że mordowli tubylczą ludnośc,zresztą nasi też ginęli,bo niechcieli jej,to Mieszko ją wprowadzał,aby utrzymać sie na tronie/ te religie na nasze tereny.Poczytaj sobie KRYMINALNą HISTORIE CHRZESCIJANSTWA, Karla DESCHNERA,Bog Urojony Dawkinsa i inną literature wtymch tematach,Książki napisane na podstawie faktów historycznych,badań naukowych,archeologicznych,a nie na bzdurnych dogmatach,j... rozwiń
Avatar
Kiero / 12 kwietnia 2010 o 11:56
Nie można przesadzać, ani dać się zaszczuć. Powinniśmy podchodzić do tego problemu na chłodno i każdą sprawę rozpatrzeć indywidualnie.
[url="http://urzad-gminy.blogspot.com/"]http://urzad-gminy.blogspot.com/[/url]
Avatar
gościniec / 31 marca 2010 o 09:54
oczywiście, że powinny zniknąć
Avatar
Gość / 22 lutego 2010 o 12:35
[url="http://chwalmypana.wrzuta.pl/audio/6aFxYcKpcjD/nie_zdejme_krzyza"]http://chwalmypana.wrzuta.pl/audio/6aFxYcK...e_zdejme_krzyza[/url]
Avatar
wilk / 22 lutego 2010 o 11:06
Wszystko na swoim miejscu!!!
Tak symbole religijne powinny wisieć tylko w takich szkołach w których
Obowiązuje dana religia jeśli katolicka to krzyż, jeśli żydowska to gwiazda.
Każdy może sobie wieszać we swojej szkole co chce pod warunkiem że wszyscy są tej samej religii i nie przymuszają do oglądania innych” wierców.”
W szkołach publicznych powinno wisieć tylko godło państwa.
Kościół nie ma prawa narzucać innym swych symboli.
Powinno być to tępione .
Avatar
bambosh / 17 lutego 2010 o 11:37
gościu Max z wpisu #176 -mi gdy się chce mocno spać,to dzwonów o 6.30 nie słyszę,mimo że mam kościół blisko.
Avatar
arek / 12 września 2010 o 22:02
[quote name='Co w zamian?' date='25 listopad 2009 - 00:43 ' timestamp='1259102604' post='197546']
Co proponujesz w zamian? Wizerunek malpy(wszak w/g niektorych od nie pochodzisz) a moze wizerunek ktoregos ze swieckich ?
Mielismy juz na scianach w szkolach wizerunki lenina, stalina, gomolki, gierka, jaruzelskiego - moze teraz pora na Donalda "Tuskiego" ?
Co proponujesz w zamian? Wiare w pieniadz czy marihuane? Wiare w przemoc czy moze lodow krecenie albo jak kto woli w "lodow" lizanie?
Co oferujesz w zamian mlodym i zbuntowanym - seks przed malzenstwem czy narkomanie? Od dzisiaj sie gap najlepiej na samego siebie - najpiekniejszy na swiecie twor ktory zgadnij od kogo pochodzi - od Stworcy czy malpy wszedzie owlosionej???
[/quot




powinni was wyzamykac fanatykow a batmanow wystrzelac
[quote name='Co w zamian?' date='25 listopad 2009 - 00:43 ' timestamp='1259102604' post='197546']
Co proponujesz w zamian? Wizerunek malpy(wszak w/g niektorych od nie pochodzisz) a moze wizerunek ktoregos ze swieckich ?
Mielismy juz na scianach w szkolach wizerunki lenina, stalina, gomolki, gierka, jaruzelskiego - moze teraz pora na Donalda "Tuskiego" ?
Co proponujesz w zamian? Wiare w pieniadz czy marihuane? Wiare w przemoc czy moze lodow krecenie albo jak kto woli w "lodow&qu... rozwiń
Avatar
Pan Od Analu / 19 kwietnia 2010 o 08:17
Gość napisał:
Polska była od dziada pradziada krajem chrzescijańskim, głęboko katolickim, jeśli komuś to nie odpowiada niech zmieni miejsce zamieszkania, po co czuc sie pokrzywdzonym?


I dlatego wciąż chcesz być rżniętym w dupę ?
Proszę bardzo - kontynuuj.
Avatar
alfaz / 18 kwietnia 2010 o 23:59
Pan dyrektor nietolerancyjny niech znika!
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2010 o 20:13
Polska była od dziada pradziada krajem chrzescijańskim, głęboko katolickim, jeśli komuś to nie odpowiada niech zmieni miejsce zamieszkania, po co czuc sie pokrzywdzonym?
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2010 o 19:57
Nergal napisał:
CHWAŁA MORDERCOM ŚW. WOJCIECHA !!!!!!

A co ty za bzdury tu wypisujesz.to chrzescijanie wymordowali plemię Prusów,Jaćwingów i inne,gdy wprowadzali ogniem i mieczem / co oznacza,że mordowli tubylczą ludnośc,zresztą nasi też ginęli,bo niechcieli jej,to Mieszko ją wprowadzał,aby utrzymać sie na tronie/ te religie na nasze tereny.Poczytaj sobie KRYMINALNą HISTORIE CHRZESCIJANSTWA, Karla DESCHNERA,Bog Urojony Dawkinsa i inną literature wtymch tematach,Książki napisane na podstawie faktów historycznych,badań naukowych,archeologicznych,a nie na bzdurnych dogmatach,jak chce kościół.Dogmatów w żadensposób nie idzie udowodnić,gdybyście zauwazyli.

A co ty za bzdury tu wypisujesz.to chrzescijanie wymordowali plemię Prusów,Jaćwingów i inne,gdy wprowadzali ogniem i mieczem / co oznacza,że mordowli tubylczą ludnośc,zresztą nasi też ginęli,bo niechcieli jej,to Mieszko ją wprowadzał,aby utrzymać sie na tronie/ te religie na nasze tereny.Poczytaj sobie KRYMINALNą HISTORIE CHRZESCIJANSTWA, Karla DESCHNERA,Bog Urojony Dawkinsa i inną literature wtymch tematach,Książki napisane na podstawie faktów historycznych,badań naukowych,archeologicznych,a nie na bzdurnych dogmatach,j... rozwiń
Avatar
Kiero / 12 kwietnia 2010 o 11:56
Nie można przesadzać, ani dać się zaszczuć. Powinniśmy podchodzić do tego problemu na chłodno i każdą sprawę rozpatrzeć indywidualnie.
[url="http://urzad-gminy.blogspot.com/"]http://urzad-gminy.blogspot.com/[/url]
Avatar
gościniec / 31 marca 2010 o 09:54
oczywiście, że powinny zniknąć
Avatar
Gość / 22 lutego 2010 o 12:35
[url="http://chwalmypana.wrzuta.pl/audio/6aFxYcKpcjD/nie_zdejme_krzyza"]http://chwalmypana.wrzuta.pl/audio/6aFxYcK...e_zdejme_krzyza[/url]
Avatar
wilk / 22 lutego 2010 o 11:06
Wszystko na swoim miejscu!!!
Tak symbole religijne powinny wisieć tylko w takich szkołach w których
Obowiązuje dana religia jeśli katolicka to krzyż, jeśli żydowska to gwiazda.
Każdy może sobie wieszać we swojej szkole co chce pod warunkiem że wszyscy są tej samej religii i nie przymuszają do oglądania innych” wierców.”
W szkołach publicznych powinno wisieć tylko godło państwa.
Kościół nie ma prawa narzucać innym swych symboli.
Powinno być to tępione .
Avatar
bambosh / 17 lutego 2010 o 11:37
gościu Max z wpisu #176 -mi gdy się chce mocno spać,to dzwonów o 6.30 nie słyszę,mimo że mam kościół blisko.
Zobacz wszystkie komentarze 187

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 0 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 0 2

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Wojewoda chce więcej kontroli owoców wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy

Wojewoda chce więcej kontroli owoców wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy 0 5

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 0

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 1

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej 0 0

Jest dwóch chętnych do remontu ul. Wielkopolskiej między Roztoczem a Małopolską. Ich oferty zostały wczoraj otwarte w Zarządzie Dróg i Mostów, który zakładał, że na odnowę jezdni wystarczy 470 tys. zł.