wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Czytelnik: Na zewnątrz upał, a w autobusie włączone ogrzewanie

Dodano: 10 sierpnia 2017, 13:55
Autor: Dominik Smaga

Mimo 31 stopni na zewnątrz, miejski autobus woził pasażerów z włączonym ogrzewaniem. MPK Lublin przeprasza za incydent: to awaria

Autobus, który jeździł z włączonym ogrzewaniem jest jednym ze starszych pojazdów w taborze MPK
Autobus, który jeździł z włączonym ogrzewaniem jest jednym ze starszych pojazdów w taborze MPK (fot. zdjęcie ilustracyjne/Dominik Smaga)

Na warunki panujące w miejskim autobusie poskarżył nam się jeden z pasażerów linii 6. Według jego relacji w autobusie włączone było ogrzewanie, chociaż temperatura w cieniu wynosi dziś w Lublinie 31 stopni Celsjusza. Wewnątrz pojazdu trudno było wytrzymać.

– Z przykrością muszę stwierdzić, że faktycznie, takie zdarzenie miało miejsce – potwierdza Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. – Był to efekt awarii. Autobus marki jelcz M 121M zjechał już do zajezdni, w jego miejsce został wysłany autosan z klimatyzacją.

Dodajmy, że autobus, który jeździł z włączonym ogrzewaniem ma 18 lat i jest jednym ze starszych pojazdów w taborze MPK. Miejski przewoźnik nie rezygnuje z wysyłania ich w trasę, chociaż latem potrzeba znacznie mniej pojazdów do obsługi wakacyjnych rozkładów jazdy.

Pisaliśmy o tym niedawno. MPK tłumaczyło wówczas, że stare autobusy nie idą w odstawkę, bo nie ma pewności, czy pod dłuższym postoju ruszyłyby z miejsca. Przypomnijmy, że nowe, klimatyzowane autobusy zużywają paliwo nie tylko na jazdę, ale również na zapewnienie chłodu w pojeździe.

W swojej zajezdni MPK posiada aktualnie nieco ponad 100 autobusów z klimatyzacją. Jej praca idzie jednak na marne, jeśli pasażerowie otwierają okna, dlatego w wielu autobusach kierowcy muszą włączać głosowe komunikaty z prośbą o to, by nie otwierać okien, gdy włączona jest klimatyzacja.

QUIZ

Jak dobrze znasz ulice Lublina?

Czytaj więcej o: mpk lublin klimatyzacja
MA
Al Paczino
Al Paczino
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

MA
MA (14 sierpnia 2017 o 11:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przypomnijmy, że nowe, klimatyzowane autobusy zużywają paliwo nie tylko na jazdę, ale również na zapewnienie chłodu w pojeździe[/quote]
qz napisał:
I to jest prawdziwy powód dlaczego na miasto MPK wysyła 18 letnie jelcze, zamiast autobusów z klimatyzacją. A to:
[quote]MPK tłumaczyło wówczas, że stare autobusy nie idą w odstawkę, bo nie ma pewności, czy pod dłuższym postoju ruszyłyby z miejsca.
qz napisał:
jest zwyka ściema dla "ciemnego ludu". Bo "jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze", a MPK (ponoć najlepsze Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w kraju - buhaha!) tylko i wyłącznie oto chodzi. Aby zaoszczędzić te kilkaset złotych dziennie, a "komfort pasażerów"? Dla tej firmy coś takiego nie istnieje, ZTM przecież nic Im nie zrobi, Urząd Miejski też nie, Bo w końcu MPK Lublin, to spółka miejska, i tak to się kręci w tym grajdole. Nikt nie "zrobi krzywdy" MPK, bo nikt (z UM, ani ZTM) nie ma ku temu żadnych powodów.
 No własnie a szkoda ,że nie pomyslą jak zarobic kilka tys wiecej. Tu trzeba poprawic opinie o jakosci usług bo kierowca klimatyzowanego auta po czyms takim nie zechce ryzykowac, i dojechac do pracy spocony jak..... MPK musi zapracować na lepsza opinię a to tylko może sprawić poprawa jakosci usług i to bez takich wpadek
Rozwiń
Al Paczino
Al Paczino (11 sierpnia 2017 o 15:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do mojego wcześniejszego wpisu: W świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 30 ustawy pod pojęciem postoju należy rozumieć „unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę”. Nie ulega zatem wątpliwości, że dyspozycja wspomnianego przepisu art. 60 ust. 2 pkt 3 ustawy odnosi się do każdej sytuacji, w której pojazd znajduje się na postoju, tzn. nie pozostaje w ruchu z przyczyn niewymuszonych przez przepisy ruchu drogowego. Jeżeli kierujący takim pojazdem, znajdującym się na obszarze zabudowanym, pozostawia pracujący silnik przez czas dłuższy niż 1 minuta, spełnia znamiona wykroczenia określonego w ustawie. To jak to w Warszawie autobusiki mogą sobie parkotać 30 minut przed odjazdem na pętli a w Lublinie to jest wielkie wykroczenie.
Rozwiń
Al Paczino
Al Paczino (11 sierpnia 2017 o 14:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do kolegi 3 komentarze wyżej. Nie wiem jak jest w Warszawie ale w Lublinie są skargi od pasażerów odnośnie tego że autobusy są odpalone na postoju dotyczy to między innymi ul. Hempla, Zbożowa, Choiny, Paderewskiego, Nałkowskich itd. Ludzie skarżą się że autobusy hałasują i zanieczyszcają powietrze, istnieje nawet zapis w kodeksie ruchu drogowego (jeżeli się mylę niech ktoś poprawi) iż postój pojazdu z uruchomionym silnikiem możliwy jest do 1 minuty oczywiście jeżeli nie wynika on z warunków ruchu drogowego. Nikomu nie da się dogodzić. A to że 20 letni Jelczyk sobie grzał w upale raz na jakiś czas można wytrzymać, przecież i tak zjechał zaraz a jak widać kręcić afere zaraz trzeba. Moim zdaniem najgorszy w autobusie jes pan żul świerzak takiego pokroju że stojąc przy nim już można oślepnąć wtedy to nie ma odważnych żeby go wyprosić większość ucieka tam gdzie mniej śmierdzi albo w krzyk do kierowcy. Wydaję mi się że przydałaby się jakaś kampania społeczna żeby nauczyć ludzi korzystania ze środków transportu publicznego bo jak widzę co się dzieje to aż serce boli. Brak umiejętności korzystania z tzw. ciepłego guzika aby otworzyć sobie drzwi, brak umiejętności korzystania z biletomatu, kupowanie biletów u kierowcy za wysokie kwoty(wydawanie dużej reszty) co wiąże się ze stratą czasu i opóźnieniem, otwieranie okien gdy klima włączona, powolne wchodzenie i wychodzenie z autobusu, nie trzymanie się podczas jazdy, wchodzenie i wychodzenie po sygnale gdy drzwi się zamykają, starsze babcie co idą przez cały autobus żeby tylko wcisnąć się w te swoje ukochane najwęższe drzwi, cała rzesza melomanów co ich nie stać na słuchawki i wszystkich raczą swoją muzyką, ci co zawracają głowę kierowcy licznymi pytaniami (gdzie to jedzie jak jedzie czy dojedzie gdzie ma wysiąść ile bilet jak ulga na bilet) wszystkie te informacje są zamieszczone w autobusie na tablicach informacyjnych. A ten człowiek co prowadzi ma mieć spokój robi swoje i tyle rozmowa z kierowcą podczas jazdy jest zabroniona, są pasażerowie ich można pytać są rozkłady, mapy, internet, można się przygotować do jazdy a nie zabierac czas innym swoją niewiedzą. A jak coś to taxi i jest wygoda. Ale referat wyszedł sam nie wiem po co.
Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2017 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak 6. Rano przed 7.00 autobus z klimą, po 15.00 kiedy najbardziej gorąco stare gruchoty w trasie. Na dodatez 6 zawsze spóźniona.
Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2017 o 12:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te upały mnie wykończą, niech już będzi jesień.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!