wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Niemiecki koncern Halberg Guss chce kupić odlewnię otoryzacyjną dawnego Daewoo Motor Polska w Lublinie. Jeśli wierzyciele fabryki zgodzą się na transakcję, to lubelska odlewnia będzie za kilka lat jedną z najnowocześniejszych w Europie.

Wczoraj przedstawiciele firmy Halberg złożyli ofertę kupna odlewni. W fabryce mają być produkowane kadłuby do silników samochodowych Volkswagena. Strony nie ujawniają szczegółów. – Wszelkie informacje przekazane przez Halberg są poufne – mówi Leszek Liszcz, syndyk masy upadłości DMP. – Sprawa zostanie przekazana Radzie Wierzycieli. Od jej decyzji zależy, czy zostanie wszczęta procedura sprzedaży.
Niemcy liczą na odpowiedź w ciągu dwóch tygodni. – Jeśli propozycja zostanie przyjęta, do sprzedaży może dojść już za trzy miesiące – twierdzi Krzysztof Klamut, dyrektor pośredniczącej w rozmowach firmy KPMG.
Koncern Halberg jest potentatem na europejskim rynku produkcji elementów silników samochodowych. Ma cztery odlewnie. Produkuje rocznie 3 mln sztuk kadłubów do silników samochodów osobowych i 250 tys. sztuk do dużych silników dieslowskich. Ma 15 odbiorców w przemyśle samochodowym. Największym jest grupa Volkswagena.
Niemcy od dwóch lat szukali w Polsce odlewni, gdzie mogliby produkować elementy silników m.in. dla potrzeb fabryki Volkswagena w Polkowicach. Ostatecznie wybrali odlewnię lubelską. – Ma dobrą bazę do rozwoju, dysponuje dobrymi kadrami – wyjaśnia Jaochim Braun, prezes zarządu Halberg Guss. – Jeśli nasza inwestycja dojdzie do skutku, to powstanie tutaj jedna z najnowocześniejszych odlewni w Europie.
Wcześniej Niemcy będą musieli przystosować zakład do uruchomienia produkcji. Dotychczas w Lublinie nie robiono kadłubów do silników. Na dostosowanie odlewni potrzeba 15–20 miesięcy. – Zakład trzeba rozbudować i wyposażyć w nowe maszyny – wyjaśnia Robert Głowacki, z-ca dyrektora ds. ekonomicznotechnicznych Odlewni Motoryzacyjnej.
Zdaniem specjalistów wydatki na modernizację odlewni mogą znacznie przekroczyć 30 mln dolarów. Kupno lubelskiej odlewni ma być pierwszą inwestycją Halberga w Polsce.
Przedstawiciele firmy Halberg obiecują, że obecne zatrudnienie nie będzie zmniejszone. – A w ciągu najbliższych trzech, czterech lat powinno znacząco wzrosnąć – dodaje Braun. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!