sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Dajcie drzewom żyć! List od mieszkanki Lublina

Dodano: 20 maja 2015, 17:30

- Przesyłam w zdjęcia obrazujące sposoby dbania o drzewa małe i duże w partnerskim mieście Lublina – Debreczynie - napisała nasza Czytelniczka

Budowę stadionu (w miejscu starego) ukończono w 2014 r,. chroniąc drzewa w widoczne sposoby: niektóre rosną tuz przy samym ogrodzeniu, a nawet w ciągach pieszych i dojazdowych. Podobnie dba się o zieleń nie tylko na Węgrzech, ale też na Słowacji, Ukrainie, nie mówiąc o sposobach stosowanych na zachodzie Europy, np. Niemcy, Francja – zwłaszcza Paryż).

Z przesłanym materiałem powinni zapoznać się Pańscy urzędnicy (list skierowany jest do Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina – red.) wydający zezwolenia inwestorom, urzędnicy z wydziału niszczenia środowiska (określenie internautów), a także p. Kieliszek. A Pan niechże ratuje te resztki zieleni w naszym mieście, których jeszcze nie zniszczono bezmyślnymi decyzjami!

PS. Zobaczcie Państwo i opiszcie ogrom zniszczeń wyrządzony bezmyślnie na drodze Piotrków – Frampol i spróbujcie – wykorzystując możliwości prasy – uratować drzewa na drodze Miłocin – Nałęczów pozaznaczane już do wycinki. A to tylko dwa ostatnie znane mi przykłady zbrodni dokonywanych na zieleni.

Iwona Dąbrowska, rodowita lublinianka pamiętająca miasto tonące w zieleni

Czytaj więcej o: Lublin
Wojciech
Gość
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wojciech
Wojciech (25 maja 2015 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wycinka drzew to naturalna kolej rzeczy, ale powinno wycinaś się tylko te drzewa, które są stare i stwarzają zagrożenie, a w ich miejsce sadzić nowe. Mimo, że przepisy w Polsce są bardzo restrykcyjne jeśli chodzi o wycinanie drzew, to i tak nadal jest bardzo dużo przypadków samowolnych wycinek. Mam nadzieję, że między innymi dzieki takiemu nagłośnieniu sprawy ktos sprawdzi czy w tym przypadku wszystko było przeprowadzone zgodnie z prawem.

Rozwiń
Gość
Gość (21 maja 2015 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na drodze Wysokie - Piotrków wycięto setki drzew , 70 % zupełnie niepotrzebnie . Ale przy okazji inwestycji drogowej ktoś dodatkowo musi przecież zrobić dodatkowy biznes . I te dziesiątki kominków u ludzi , których nie stać na opał do nich ...
Rozwiń
Gość
Gość (21 maja 2015 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety, Zamkowe Tarasy nie zastąpią całej zieleni w mieście. Dobrze, że chociaż nie ma na fasadzie krzykliwych reklam. Dziękujmy tym, co o to się starali. Powoli Lublin staje sie miejsce nieprzyjaznym. Zbyt duże zagęszczenie banków. Brak ławek na ulicach, jakiś, choćby małych wysp zieleni na chodnikach. A tyle sie mówiło na spotkaniu z Janem Gehlem. Wszystko na nic. Teraz jeszcze zabetonujmy Podzamcze. Do tego dochodzi brak decyzji miasta w sprawie wątpliwej jakości wyglądu Onkologii. Czyżby miasto wcześniej nie mogło tego zawetować. Teraz, jak jest za późno to mówi się, że mieszkańcy chcą generować koszty przemalowania. A gdzie byli architekci i urbaniści. Nawiasem mówiąc wewnętrzny kolor miał rzekomo uspokajać. Przecież to zestawienie pomarańczowego i żółtego tylko drażni. Lublin może być piękny... i jest m wielu miejscach piękny. Trzeba tylko trochę wyobraźni, by posłuchać też dobrych pomysłów.
Rozwiń
Gość
Gość (20 maja 2015 o 22:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawdą jest,że dawnego Lublina -oazy zieleni już prawie nie ma.Betonuje sie i zabudowuje kazdy kawałek miejsca w myśl chwilowych zysków.Dzielnice które kiedyś były atrakcyjne właśnie ze względu na duża ilośc zieleni dziś rozczarowuja potencjalnych nabywców lokali.Wyjatkiem sa jeszcze istniejace wawozy na Czubach i Czechowie ale znajac zycie i te zostaną zasypane w trosce o zabezpieczenie budynków przed osuwaniem się gruntu.Teściowie kupili mieszkanie 20 lat temu na LSM z widokiem na wąwóz i zieleń.Dziś 20 metrów od okien postawiono im kolejny blok i widok maja na zielony ...balkon sąsiada.Ten trend jest opłacalny do czasu bo jak dzisiaj opłaca się wyciąc kilka drzew by wybudować kolejne bloki to w druga strone to nie zadziała i nie opłaci się(a raczej nie da) wyburzyć bloku bu posadzić parę drzew.Ludzie uciekną na podmiejskie tereny a betonowe kwartały zasiedlą biura i prywatne gabinety.Kasa przesłania decydentom realny pogląd na sytuację a to z czasem sie zemści.Znając jednak polskie realia nie będzie winnych a kto mial zarobić ten zarobi kosztem spoleczeństwa.
Rozwiń
monika
monika (20 maja 2015 o 20:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pani Irena to po prostu normalna osoba, która w pełni zdaje sobie sprawę, że świat jest piękny dzięki przyrodzie i bez tej przyrody stanie się betonową pustynią. Człowiek tworzy wiele pięknych rzeczy, ale bez tych rzeczy świat nadal będzie piękny, a bez przyrody już nie. Pani Irena wbrew Waszej tendencji do szufladkowania, nie jest "moherem", czy "kulturą TRWAM" cokolwiek to znaczy, ale człowiekiem, który zdaje sobie sprawę, że drzewa są niezwykle istotne dla ludzi.

Pani Ireno nie sądzę, aby p. prezydent zrozumiał Pani list, gdyż nie tak dawno po wycięciu kilkunastu dorodnych, zdrowych drzew przy skrzyżowaniu wielopasmowych ulic orzekł, że zawsze wybierze rozwój miasta, a nie drzewa. W tym przypadku rozwojem miasta mają być 2 bloki, a zatem budowanie obwodnicy, już samo przez się, jako inicjatywa znacznie większa, musi pochłonąć więcej drzew i p. prezydent może co najwyżej postawić swoją pieczątkę i bić brawo dla "mądrych" rozwiązań swoich urzędników.

W Lublinie od dawna dbanie o zieleń w mieście polega na jej wycinaniu. Nie trzeba wówczas szukać pieniędzy na fachowe podcinanie drzew (trudno nazwać takim obcinanie konarów i pozostawienie drzewa jak po spaleniu), na usuwanie trawników powrastanych w chodniki, na regulowanie krzewów, itd.

Sa za to pieniądze na malowanie po kilka razy pasów dla rowerzystów na przeróżnej jakości ścieżkach rowerowych.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!