piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Darmowa komunikacja dla uczniów. Decyzja miała być już dzisiaj, dlaczego nie zapadła?

Autor: Dominik Smaga

Rada Miasta nie przyzna dzisiaj prawa do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dzieciom i młodzieży szkolnej. Ani w wersji zaproponowanej przez prezydenta, ani w wariancie zgłoszonym przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Poszło o brak wymaganych prawem opinii związków zawodowych.

Prezydent proponował przyznanie bezpłatnych przejazdów wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym, uczniom podstawówek i wygaszanych klas gimnazjalnych. Z kolei PiS proponował darmowe przejazdy dla mieszkających w Lublinie uczniów podstawówek, wygaszanych gimnazjów i szkół ponadpodstawowych, ale nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia.

Ani jeden, ani drugi projekt nie został dziś poddany pod głosowanie. Powodem był brak opinii związków zawodowych.

Przepisy wymagają uzyskania opinii związków na temat proponowanych zmian w cenniku komunikacji miejskiej jeszcze przed głosowaniem w Radzie Miasta.

Opinie muszą pochodzić od tzw. związków reprezentatywnych. – Jako reprezentatywne są wymienione trzy organizacje związkowe. To NSZZ „Solidarność”, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych – przyznaje Zbigniew Dubiel, koordynator zespołu radców prawnych w Urzędzie Miasta.

Projekt zgłoszony przez prezydenta zaopiniowała dotąd wyłącznie „Solidarność”, do Ratusza nie dotarła odpowiedź OPZZ, zaś prośba o opinię Forum Związków Zawodowych została skierowana dopiero wczoraj.

Z tego powodu prezydent wycofał swój projekt z obrad. – On wróci po uzyskaniu stosownych opinii – deklaruje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Zostanie przeze mnie przygotowany na następną sesję Rady Miasta.

Projekt radnych PiS miał opinie wszystkich trzech organizacji uznanych za reprezentatywne. Mimo to Ratusz kwestionuje ważność tych opinii, bo zostały wydane na prośbę radnych PiS, a nie prezydenta miasta.

– Przepis mówi, że o opinię występują organy samorządu terytorialnego – tłumaczy Dubiel. – Nie jesteście państwo organem gminy – wytyka radnym PiS Bartosz Margul, radny PO.

Ostatecznie projekt zgłoszony przez klub PiS został zdjęty z porządku dzisiejszych obrad na wniosek jednego z radnych Wspólnego Lublina.

Oznacza to, że dyskusja nad przyznaniem bezpłatnych przejazdów odbędzie się na posiedzeniu zaplanowanym na 16 listopada. Najwięcej wątpliwości dotyczy kosztów proponowanych ulg.

Prezydent twierdzi, że pomysł Prawa i Sprawiedliwości byłby na tyle kosztowny, że trzeba by go było sfinansować podnosząc ceny biletów komunikacji miejskiej. Koszt zniżki w tym wariancie został oszacowany przez Ratusz na kwotę 7,9 mln zł rocznie, o tyle miałyby zmaleć wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej.

– Jesteśmy otwarci na pewne racjonalne zmiany w naszym projekcie – deklaruje Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu radnych PiS.

Koszty prezydenckiego projektu są tymczasem szacowane na niecałe 3 mln zł. – Te 3 mln zł będą wkalkulowane w przyszłoroczny budżet – zapewnia Żuk.

Ale nawet prezydent nie musi być pewien, że jego propozycja zostanie przyjęta przez Radę Miasta. Mimo że prezydencka koalicja ma w radzie przewagę jednego głosu nad klubem PiS. 

Okazuje się, że wątpliwości są nawet w gronie koalicji. – Nie jestem entuzjastą tych projektów – mówi Piotr Dreher, radny PO. – Nas na to nie stać.

hrabiaski
idiota
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

hrabiaski
hrabiaski (12 października 2017 o 20:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ty to kto?! ordynat Zamojski?! a może pan na Łańcucie Lubomirski?! jeżeli dorobiłeś się czegoś,to kosztem tej biedoty! oby przyszedł dzień w twoim parszywym życiu żebyś prosił o kromkę chleba tych biedaków, októrych w tak pogardliwy sposób się wyrażasz! słowem,gówno masz.a co ważniejsze GÓWNEM jesteś!
Rozwiń
idiota
idiota (12 października 2017 o 16:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Burzuj z centum napisał:
Ludzie o co caman. Przecież autubusami jeździć tylko biedota i niedomyte mohery z PiS.
tylko, że ta idioto biedota tak jak ja już 40 lat pracuję za jałmużnę i obecnie na twoje cholerne bachory tj. na 500+ i nie stać mnie na samochód, oby ciebie idioto dotknęła wieeeelka choroba, abyś ten swój cholerny majątek  zgarnięty na krzywdzie ludzkiej stracił na lecznie i obyś przed śmiercią mieszkał pod mostem
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Darmowa ?? Pismaku, BEZPŁATNA dla pewnej grupy !!!
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 11:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kto oddaje miejskie kamienice za grosze? nie wymyślaj zakłamany pisiorze
Rozwiń
Burzuj z centum
Burzuj z centum (12 października 2017 o 11:35) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie o co caman. Przecież autubusami jeździć tylko biedota i niedomyte mohery z PiS. 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!