środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Darmowe leki dla seniorów? Tak, ale...

Dodano: 31 sierpnia 2016, 16:54

Problem może być np. z lekami Xarelto czy Pradaxa. Przy leczeniu migotania przedsionków będą ze 100-procentową odpłatnością, ale już przy zakrzepicy naczyń żylnych dostaniemy je bezpłatnie (Fot. AS)
Problem może być np. z lekami Xarelto czy Pradaxa. Przy leczeniu migotania przedsionków będą ze 100-procentową odpłatnością, ale już przy zakrzepicy naczyń żylnych dostaniemy je bezpłatnie (Fot. AS)

Od czwartku osoby po 75. roku życia będą mogły otrzymać recepty na bezpłatne leki. Ale uwaga: ten sam lek może być w przypadku konkretnego schorzenia bezpłatny, a przy innym już nie i wówczas obowiązuje odpłatność 100 procent.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Projekt wykazu bezpłatnych leków, który opublikowało Ministerstwo Zdrowia, obejmuje specyfiki, które obecnie są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową w wysokości 30 lub 50 proc.

Znalazło się w nim 68 substancji czynnych (ostateczna lista ma być ogłoszona w czwartek). Będą mogli je przypisywać lekarze POZ (czyli specjalista medycyny rodzinnej, rezydent medycyny rodzinnej, internista-pediatra, specjalista medycyny ogólnej oraz pediatra) i pielęgniarki POZ. Lekarze, którzy już nie praktykują, ale mają takie uprawnienia, mogą przepisać bezpłatne leki dla siebie lub rodziny, jeśli zostało spełnione kryterium wiekowe.

Problem jednak w tym, że brakuje pełnej informacji dla pacjentów o zasadach wypisywania takich recept. – Może to spowodować pewne zamieszanie – przyznaje Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. – Przy wypisywaniu recepty na bezpłatne leki chodzi nie tylko kryterium wiekowe, ale również o wskazanie refundacyjne. Ten sam lek może być w przypadku konkretnego schorzenia bezpłatny, a przy innym już nie i wówczas obowiązuje odpłatność 100 procent.

Przykładem mogą być nowoczesne leki przeciwkrzepliwe jak Xarelto czy Pradaxa. – Przy leczeniu migotania przedsionków będą ze 100-procentową odpłatnością, ale już przy zakrzepicy naczyń żylnych – bezpłatnie – tłumaczy Dobrzańska-Pielichowska. – Przy tych lekach może być spore zamieszanie, bo przyjmuje je sporo pacjentów po 75. roku życia. Przy 100-procentowej odpłatności to spory koszt – ok. 150 zł miesięcznie.

Dodaje, że receptę na bezpłatne leki pacjent może otrzymać tylko w przychodni, która się nim opiekuje. – Nie ma więc możliwości, żeby pacjent przebywając chwilowo na przykład w innym województwie mógł pójść do lekarza i otrzymać taką receptę – podkreśla Dobrzańska-Pielichowska. – Pacjenci już dopytują o te recepty, ale dopiero po 1 września będziemy mogli stwierdzić, czy jest z tym duży problem. Liczymy też, że ministerstwo wywiąże się z obietnicy i przygotuje kompleksową informację dla pacjentów.

Projekt wykazu leków został opracowany m.in. na podstawie danych NFZ dotyczących refundacji leków dla pacjentów po 75. roku życia w okresie od 1 stycznia 2015 do 31 marca 2016 i z uwzględnieniem opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Projekt wykazu dostępny jest na stronie resortu zdrowia www.mz.gov.pl.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 czerwca 2017 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tyle mowi sie o udarach mozgu ,jakie niebezpieczne ,a niedokrwienny udar mozgu jest skutkiem zakrzepu i lek Pradaxa dla osoby w wieku 77 lat po dwu udarach jest platny 100 % to chyba chore.
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2016 o 10:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co okłamywać ludzi i mówić ,że dla wszystkich po 75 roku życia ,najważniejsze są szczegóły ,a one już mówią ,że nie dla wszystkich po 75 roku,tylko dla osób z konkretnym schorzeniem,a inni seniorzy dalej muszą płacić 100%
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2016 o 11:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i zacznie sie odsyłanie pacjentów od dobrotliwych farmaceutów do złych lekarzy... gł. w kwestii wspomnianych Xarelto/Pradaxa. pacjenci i tak już nie ogarniają refundacji, a teraz wytłumaczenie starszemu człowiekowi będzie trudniejsze. skargi i donoszenie... jak dobrze, że nie pracuje w POZ
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2016 o 10:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tyle że lekarz ma listę ponad 1000 leków do przejrzenia a rząd nie dał programu komputerowego tylko wydruk ... i lekarz podczas mojej wizyty powiedział pielęgniarce że od września przyjmujemy góra 10 pacjentów Czyli z powodu listy leków ucierpi reszta chorych pacjentów którzy na wizytę z grypą czy przeziębieniem będą czekać kilka dni ....
Rozwiń
Zegarek Nowaka
Zegarek Nowaka (1 września 2016 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Weź, wstań, podejdź pod ścianę i pier...ij sie w ten pusty łeb.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!