piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Rodzice zrezygnują z dowożenia dzieci do szkół? Wyniki sondażu

Autor: Dominik Smaga

Większość badanych popiera przyznanie uczniom darmowych przejazdów miejską komunikacją, nad czym w czwartek głosować mają radni – wynika z raportu firmy badawczej. Aż 83 proc. rodziców deklaruje, że przestanie dowozić dzieci na lekcje, jeśli nie zapłacą za autobus

– Przeprowadzenie badań było naszą własną inicjatywą i było finansowane z naszych środków – zapewnia Rafał Muda z lubelskiej firmy Flow Centrum Badawcze, która spytała 1011 mieszkańców Lublina i podlubelskich miejscowości o to, co sądzą o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Pomysły na tę ulgę są aż dwa, w czwartek ma nad nimi debatować Rada Miasta. Jeden projekt złożył prezydent na prośbę radnych Wspólnego Lublina. Zakłada przyznanie bezpłatnych przejazdów wszystkim dzieciom, które nie zaczęły nauki (teraz za darmo jeżdżą tylko dzieci do lat 4) oraz uczniom podstawówek i wygaszanych klas gimnazjalnych. Drugi projekt, złożony przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, przewiduje darmową komunikację dla dzieci w wieku przedszkolnym, mieszkających w Lublinie uczniowie podstawówek, wygaszanych gimnazjów i szkół ponadpodstawowych, ale nie dłużej, niż do ukończenia 21. roku życia.

Centrum badawcze pytało o ocenę obu pomysłów. Większe poparcie uzyskał tu projekt radnych PiS: 66 proc. głosów za i 34 proc. przeciw. Projekt prezydenta Lublina, jak wynika z badań firmy Flow, popiera 59 proc. badanych, a 41 proc. uważa go za zły pomysł. – Spośród osób mówiących, że żaden z projektów nie powinien zostać wprowadzony, 84 proc. to osoby, które nie mają dzieci w wieku szkolnym – mówi Muda.

Inne pytanie dotyczyło tego, czy wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla uczniów sprawi, że rodzice przestaną dowozić dzieci na lekcje samochodem. Zadano je 126 zmotoryzowanym rodzicom. 83 proc. odpowiedziało, że zrezygnuje z dowożenia dzieci własnym autem. 17 proc. nie zamierza zmieniać nawyków.

W raporcie czytamy, że spośród najmłodszych uczniów (do lat 9) jedna trzecia dojeżdża do szkoły autobusem, wśród nieco starszych (od lat 10 do 15) komunikacją miejską dociera na lekcje prawie co drugi uczeń, a dla starszych autobus jest głównym środkiem transportu do szkoły.

O ile może się zmniejszyć ruch samochodów po wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla uczniów? Również to postarali się wyliczyć autorzy raportu. Wyszło im, że jeśli w życie wejdzie projekt zgłoszony przez prezydenta, to na ulice nie wyjedzie 6028 samochodów, a jeśli Rada Miasta poprze dalej idący projekt PiS, to parkingach pozostaną 7032 samochody.

Roczny koszt ulgi w kształcie zaproponowanym przez prezydenta jest przez niego szacowany na kwotę od 2,7 mln do 2,9 mln zł. O tyle miałyby zmaleć wpływy do kasy miasta ze sprzedaży biletów. Na znacznie większą kwotę, niemal 8 mln zł rocznie, został przez Ratusz oszacowany analogiczny koszt wprowadzenia ulgi w wariancie proponowanym przez PiS.

W dzisiejszym głosowaniu w Radzie Miasta większe szanse ma projekt złożony przez prezydenta, za którym stoi koalicja licząca 16 radnych. O jeden głos mniej ma klub radnych PiS.

SONDA
Liczba głosów: 1870

Darmowa komunikacja miejska w Lublinie:

21.23 %
Powinna być dla uczniów podstawówek i gimnazjów
31.6 %
Powinna być dla wszystkich uczniów do 21. roku życia
47.17 %
Nie powinna być dla nikogo

Zza kierownicy do autobusu?

Firma badawcza zapytała przy okazji o to, co mogłoby skłonić zmotoryzowanych do przesiadki do komunikacji miejskiej. Każdy mógł udzielić więcej niż jednej odpowiedzi.

* 707 osób stwierdziło, że skusiłyby ich tańsze bilety

* 476 osób wskazało na większą częstotliwość kursów

* 404 osoby wspomniały o autobusach szybciej pokonujących trasę (np. liniach pospiesznych, które omijałoby zatłoczone ulice i stawały tylko na przystankach węzłowych)

* 371 ankietowanych wskazało na buspasy

* 357 dałoby się nakłonić do przesiadki w autobus, gdyby było więcej bezpośrednich połączeń

* 139 osób zwraca uwagę na „przyjaźniej nastawionych pracowników komunikacji miejskiej”

* 112 osób skusiłby lepszy tabor

* a 101 badanych byłoby skłonnych do odstawienia samochodu na parking, gdyby mieli bliżej z domu na przystanek

Użytkownik niezarejestrowany
dffddf
felo
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 października 2017 o 21:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziwne te szacunki dotyczące mniejszej liczby samochodów po wprowadzeniu darmowe komunikacji dla uczniów. Czyżby rodzice rezygnujący z zawiezienia dziecka do szkoły rezygnowali z wyjazdu do pracy? A Może pracują w domu lub najbliższej okolicy, tylko dziecko do szkoły ma daleko i pod górkę? Skończy się na tym, że liczba samochodów i korki się nie zmniejszą ale więcej trzeba będzie dopłacać do mpk z pieniędzy innych użytkowników...A tak w ogóle to ktoś policzył ile potrzeba nowych autobusów (i kursów) by dowieźć te (nowe) dzieci do szkoły?
Rozwiń
dffddf
dffddf (11 października 2017 o 20:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zx napisał:
undefined napisał:
już zapieprzam 40 lat na czyjeś bachory, mam już dosyć
Posłuchaj chamie krótkozwroczny - te bachory później będą zapieprzać na towją emeryturę.
 chamie krótkowzroczny, socjalizm się skończył, teraz każdy zapieprza na siebie, naklepałeś dzieci i szukasz idiotów do pracy na nich, odwaliło ci
Rozwiń
felo
felo (11 października 2017 o 19:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
A ile kosztuje wybudowanie gmachu dla urzędników wszelkiej maści poza centrum miasta?
 urzednicy pracują baranie,a bachory mają rodziców do zapieprzania, a jak nei stać to się nie robiiiiiii ichhhhhh
Rozwiń
idiota
idiota (11 października 2017 o 19:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zx napisał:
undefined napisał:
już zapieprzam 40 lat na czyjeś bachory, mam już dosyć
Posłuchaj chamie krótkozwroczny - te bachory później będą zapieprzać na towją emeryturę.
odwal się chamie, ja na swoją emeryturę pracuje chamie, nikt mi łaski nie robi, że będzie mi wypłacał moje pieniądze, a jak ktoś sobie naklepie bachorów to jego problem,
Rozwiń
Gość
Gość (11 października 2017 o 17:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ile kosztuje wybudowanie gmachu dla urzędników wszelkiej maści poza centrum miasta?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!