Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 października 2017 r.
11:56

Rodzice zrezygnują z dowożenia dzieci do szkół? Wyniki sondażu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
78 23 A A

Większość badanych popiera przyznanie uczniom darmowych przejazdów miejską komunikacją, nad czym w czwartek głosować mają radni – wynika z raportu firmy badawczej. Aż 83 proc. rodziców deklaruje, że przestanie dowozić dzieci na lekcje, jeśli nie zapłacą za autobus

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przeprowadzenie badań było naszą własną inicjatywą i było finansowane z naszych środków – zapewnia Rafał Muda z lubelskiej firmy Flow Centrum Badawcze, która spytała 1011 mieszkańców Lublina i podlubelskich miejscowości o to, co sądzą o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Pomysły na tę ulgę są aż dwa, w czwartek ma nad nimi debatować Rada Miasta. Jeden projekt złożył prezydent na prośbę radnych Wspólnego Lublina. Zakłada przyznanie bezpłatnych przejazdów wszystkim dzieciom, które nie zaczęły nauki (teraz za darmo jeżdżą tylko dzieci do lat 4) oraz uczniom podstawówek i wygaszanych klas gimnazjalnych. Drugi projekt, złożony przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, przewiduje darmową komunikację dla dzieci w wieku przedszkolnym, mieszkających w Lublinie uczniowie podstawówek, wygaszanych gimnazjów i szkół ponadpodstawowych, ale nie dłużej, niż do ukończenia 21. roku życia.

Centrum badawcze pytało o ocenę obu pomysłów. Większe poparcie uzyskał tu projekt radnych PiS: 66 proc. głosów za i 34 proc. przeciw. Projekt prezydenta Lublina, jak wynika z badań firmy Flow, popiera 59 proc. badanych, a 41 proc. uważa go za zły pomysł. – Spośród osób mówiących, że żaden z projektów nie powinien zostać wprowadzony, 84 proc. to osoby, które nie mają dzieci w wieku szkolnym – mówi Muda.

Inne pytanie dotyczyło tego, czy wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla uczniów sprawi, że rodzice przestaną dowozić dzieci na lekcje samochodem. Zadano je 126 zmotoryzowanym rodzicom. 83 proc. odpowiedziało, że zrezygnuje z dowożenia dzieci własnym autem. 17 proc. nie zamierza zmieniać nawyków.

W raporcie czytamy, że spośród najmłodszych uczniów (do lat 9) jedna trzecia dojeżdża do szkoły autobusem, wśród nieco starszych (od lat 10 do 15) komunikacją miejską dociera na lekcje prawie co drugi uczeń, a dla starszych autobus jest głównym środkiem transportu do szkoły.

O ile może się zmniejszyć ruch samochodów po wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla uczniów? Również to postarali się wyliczyć autorzy raportu. Wyszło im, że jeśli w życie wejdzie projekt zgłoszony przez prezydenta, to na ulice nie wyjedzie 6028 samochodów, a jeśli Rada Miasta poprze dalej idący projekt PiS, to parkingach pozostaną 7032 samochody.

Roczny koszt ulgi w kształcie zaproponowanym przez prezydenta jest przez niego szacowany na kwotę od 2,7 mln do 2,9 mln zł. O tyle miałyby zmaleć wpływy do kasy miasta ze sprzedaży biletów. Na znacznie większą kwotę, niemal 8 mln zł rocznie, został przez Ratusz oszacowany analogiczny koszt wprowadzenia ulgi w wariancie proponowanym przez PiS.

W dzisiejszym głosowaniu w Radzie Miasta większe szanse ma projekt złożony przez prezydenta, za którym stoi koalicja licząca 16 radnych. O jeden głos mniej ma klub radnych PiS.

Sonda: Darmowa komunikacja miejska w Lublinie:

Liczba głosów: 1870
47.17%
Nie powinna być dla nikogo
31.6%
Powinna być dla wszystkich uczniów do 21. roku życia
21.23%
Powinna być dla uczniów podstawówek i gimnazjów

Zza kierownicy do autobusu?

Firma badawcza zapytała przy okazji o to, co mogłoby skłonić zmotoryzowanych do przesiadki do komunikacji miejskiej. Każdy mógł udzielić więcej niż jednej odpowiedzi.

* 707 osób stwierdziło, że skusiłyby ich tańsze bilety

* 476 osób wskazało na większą częstotliwość kursów

* 404 osoby wspomniały o autobusach szybciej pokonujących trasę (np. liniach pospiesznych, które omijałoby zatłoczone ulice i stawały tylko na przystankach węzłowych)

* 371 ankietowanych wskazało na buspasy

* 357 dałoby się nakłonić do przesiadki w autobus, gdyby było więcej bezpośrednich połączeń

* 139 osób zwraca uwagę na „przyjaźniej nastawionych pracowników komunikacji miejskiej”

* 112 osób skusiłby lepszy tabor

* a 101 badanych byłoby skłonnych do odstawienia samochodu na parking, gdyby mieli bliżej z domu na przystanek

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 14:39
+1
Póki nie będzie więcej linii kursujących w szczycie co 10 minut to problem zatłoczenia ulic będzie narastał cały czas. Mamy na przykład takie linie jak 10, 18, 26, 31 czy 57, które właśnie w szczycie powinny co tyle minut kursować, ponieważ na siebie dobrze zarabiają. Ostatnio też lawinowo rośnie zainteresowanie pasażerów liniami 14, 17, 32, 39, 55. Ale szczytem wszystkiego jest to co dzieje się z liniami 15 i 40 przed godziną 8:00, one są pełne w 90% już na ul. Nałkowskich, a to dopiero początki ich trasy!!, kiedy wreszcie powstanie prawdziwa pętla nad zalewem, która sprawi, że na tych liniach w końcu będą autobusy przegubowe?.
Póki nie będzie więcej linii kursujących w szczycie co 10 minut to problem zatłoczenia ulic będzie narastał cały czas. Mamy na przykład takie linie jak 10, 18, 26, 31 czy 57, które właśnie w szczycie powinny co tyle minut kursować, ponieważ na siebie dobrze zarabiają. Ostatnio też lawinowo rośnie zainteresowanie pasażerów liniami 14, 17, 32, 39, 55. Ale szczytem wszystkiego jest to co dzieje się z liniami 15 i 40 przed godziną 8:00, one są pełne w 90% już na ul. Nałkowskich, a to dopiero początki ich trasy!!, kiedy wreszcie powstanie prawdzi... rozwiń
Avatar
anka / 11 października 2017 o 14:08
+1
Ja nie wiem kto robił ten sondaż, ale każdy w internetowej gazecie ewidentnie wskazuje, że uważa to za zły pomysł. Jakiekolwiek przywileje demoralizują ludzi i w dziwny sposób jednym nadają więcej praw, niż mają drudzy. Należy obniżyć ceny biletów, a nie dawać kolejne bonusy.
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 13:56
+1
Lepszym rozwiązaniem są niedrogie bilety okresowe.Rozdawnictwo demoralizuje.Nie da się zapewnić wszystkim wszystkiego za darmo. To utopia.
Avatar
LBN / 11 października 2017 o 13:39
+1
D.adzą darmowe przejazdy, a za pół roku podniosą ceny biletów bo coś im się nie będzie zgadzać
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 13:38
+1
Tyle badania. Jak wygląda praktyka przekonali się mieszkańcy prekursora nieodpłatnej komunikacji publicznej w jednym z miast Belgii, w którym po 15 latach takiego "eksperymentu" zaczęto 3. lata temu przywracać odpłatność. Korki w centrach miast powodują nie uczniowie, a urzędnicy administracji publicznej i samorządowcy. Jak doradzał ekspert przebywający w Lublinie w czasie dni zrównoważonego transportu - trzeba wysłać na wycieczkę do Bazylei tych, którzy powodują korki czyli w/w, a problem sam się rozwiąże. Ja dodałbym, że trzeba ich tam wysłać z biletem w jedną stronę...
Tyle badania. Jak wygląda praktyka przekonali się mieszkańcy prekursora nieodpłatnej komunikacji publicznej w jednym z miast Belgii, w którym po 15 latach takiego "eksperymentu" zaczęto 3. lata temu przywracać odpłatność. Korki w centrach miast powodują nie uczniowie, a urzędnicy administracji publicznej i samorządowcy. Jak doradzał ekspert przebywający w Lublinie w czasie dni zrównoważonego transportu - trzeba wysłać na wycieczkę do Bazylei tych, którzy powodują korki czyli w/w, a problem sam się rozwiąże. Ja dodałbym, że trzeba i... rozwiń
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 12:14
+1
Ciekawy mamy tutaj paradoks. Rodzice by nie podwozili pociech, ale i tak jadą do swojej pracy (więc samochód>autobus=korek). Sondaż wyraźnie pokazuje, że najwięcej osób przesiadło by się jakby były tańsze bilety, a zmiana ceny normalnego z 3,20 zł na 4 zł w wyniku darmowego przejazdu dla dzieci nie zachęci ich do podjęcia takiej decyzji. Tym bardziej żałosne staną się "eventy dniowe", żeby zostawić "samochód i jechać autobusem". Za cenę 4,50 zł niektóre samochody pojadą nawet do 15 km, więc wliczając koszt eksploatacji samochodu itp. to większość wybierze samochód, bo cena praktycznie ta sama, a masz swobodę podróży, nie będąc ściśniętym jak śledź w godzinach rannych. Więc de facto dzieciaki spowodują większe ilości korków w mieście.
Ciekawy mamy tutaj paradoks. Rodzice by nie podwozili pociech, ale i tak jadą do swojej pracy (więc samochód>autobus=korek). Sondaż wyraźnie pokazuje, że najwięcej osób przesiadło by się jakby były tańsze bilety, a zmiana ceny normalnego z 3,20 zł na 4 zł w wyniku darmowego przejazdu dla dzieci nie zachęci ich do podjęcia takiej decyzji. Tym bardziej żałosne staną się "eventy dniowe", żeby zostawić "samochód i jechać autobusem". Za cenę 4,50 zł niektóre samochody pojadą nawet do 15 km, więc wliczając koszt eksploatacji... rozwiń
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 12:11
+1
Nie ma darmowych przejazdów. Zapłacą inni w wyższej cenie biletów. Komuna wraca
Avatar
Gość / 12 października 2017 o 21:09
Dziwne te szacunki dotyczące mniejszej liczby samochodów po wprowadzeniu darmowe komunikacji dla uczniów. Czyżby rodzice rezygnujący z zawiezienia dziecka do szkoły rezygnowali z wyjazdu do pracy? A Może pracują w domu lub najbliższej okolicy, tylko dziecko do szkoły ma daleko i pod górkę? Skończy się na tym, że liczba samochodów i korki się nie zmniejszą ale więcej trzeba będzie dopłacać do mpk z pieniędzy innych użytkowników...A tak w ogóle to ktoś policzył ile potrzeba nowych autobusów (i kursów) by dowieźć te (nowe) dzieci do szkoły?
Avatar
dffddf / 11 października 2017 o 20:27
zx napisał:
undefined napisał:
już zapieprzam 40 lat na czyjeś bachory, mam już dosyć
Posłuchaj chamie krótkozwroczny - te bachory później będą zapieprzać na towją emeryturę.
 chamie krótkowzroczny, socjalizm się skończył, teraz każdy zapieprza na siebie, naklepałeś dzieci i szukasz idiotów do pracy na nich, odwaliło ci
Avatar
felo / 11 października 2017 o 19:07
undefined napisał:
A ile kosztuje wybudowanie gmachu dla urzędników wszelkiej maści poza centrum miasta?
 urzednicy pracują baranie,a bachory mają rodziców do zapieprzania, a jak nei stać to się nie robiiiiiii ichhhhhh
Avatar
Gość / 12 października 2017 o 21:09
Dziwne te szacunki dotyczące mniejszej liczby samochodów po wprowadzeniu darmowe komunikacji dla uczniów. Czyżby rodzice rezygnujący z zawiezienia dziecka do szkoły rezygnowali z wyjazdu do pracy? A Może pracują w domu lub najbliższej okolicy, tylko dziecko do szkoły ma daleko i pod górkę? Skończy się na tym, że liczba samochodów i korki się nie zmniejszą ale więcej trzeba będzie dopłacać do mpk z pieniędzy innych użytkowników...A tak w ogóle to ktoś policzył ile potrzeba nowych autobusów (i kursów) by dowieźć te (nowe) dzieci do szkoły?
Avatar
dffddf / 11 października 2017 o 20:27
zx napisał:
undefined napisał:
już zapieprzam 40 lat na czyjeś bachory, mam już dosyć
Posłuchaj chamie krótkozwroczny - te bachory później będą zapieprzać na towją emeryturę.
 chamie krótkowzroczny, socjalizm się skończył, teraz każdy zapieprza na siebie, naklepałeś dzieci i szukasz idiotów do pracy na nich, odwaliło ci
Avatar
felo / 11 października 2017 o 19:07
undefined napisał:
A ile kosztuje wybudowanie gmachu dla urzędników wszelkiej maści poza centrum miasta?
 urzednicy pracują baranie,a bachory mają rodziców do zapieprzania, a jak nei stać to się nie robiiiiiii ichhhhhh
Avatar
idiota / 11 października 2017 o 19:06
zx napisał:
undefined napisał:
już zapieprzam 40 lat na czyjeś bachory, mam już dosyć
Posłuchaj chamie krótkozwroczny - te bachory później będą zapieprzać na towją emeryturę.
odwal się chamie, ja na swoją emeryturę pracuje chamie, nikt mi łaski nie robi, że będzie mi wypłacał moje pieniądze, a jak ktoś sobie naklepie bachorów to jego problem,
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 17:25
A ile kosztuje wybudowanie gmachu dla urzędników wszelkiej maści poza centrum miasta?
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 17:01
zx napisał:
undefined napisał:
już zapieprzam 40 lat na czyjeś bachory, mam już dosyć
Posłuchaj chamie krótkozwroczny - te bachory później będą zapieprzać na towją emeryturę.
  Raczej moje dzieci będą zapieprzać na 500+ dla tych bachorów. Dzieci wzorują się na rodzicach. Moje pójdą do roboty a tamte strzelą sobie pierwszego potomka przed osiemnastką i potem kolejne żeby doić państwo i pracujących.
  Raczej moje dzieci będą zapieprzać na 500+ dla tych bachorów. Dzieci wzorują się na rodzicach. Moje pójdą do roboty a tamte strzelą sobie pierwszego potomka przed osiemnastką i potem kolejne żeby doić państwo i pracujących. rozwiń
Avatar
O / 11 października 2017 o 17:00
Dopoki w tym miescie nie powstanie komunikacja miejska na miare ponad pół milionowej aglomeracji, to zadne kolejne wiadukty nie zmniejsza korkow...swietny przyklad to dopiero co otwarte skrzyzowanie solidarnosci- sikorskiego: korki na willowej rano jak byly tak sa dalej, a przy poligonowej stoi w tej chwili kilkanascie zurawi budujacych kolejne bloki...w tak duzym miescie jak Lublin nie bedzie sprawnego transportu bez zbudowania minimum 2-3 linii szybkiego tramwaju, ktory w wiekszosci jechalby poza ulicami i moglby przejechac z dzielnicy do centrum w 15-20 minut...ile jezzcze tej trolejbusowej prowizorki i wydawania dziesiatek milionow na kolejne wiadukty?...
Dopoki w tym miescie nie powstanie komunikacja miejska na miare ponad pół milionowej aglomeracji, to zadne kolejne wiadukty nie zmniejsza korkow...swietny przyklad to dopiero co otwarte skrzyzowanie solidarnosci- sikorskiego: korki na willowej rano jak byly tak sa dalej, a przy poligonowej stoi w tej chwili kilkanascie zurawi budujacych kolejne bloki...w tak duzym miescie jak Lublin nie bedzie sprawnego transportu bez zbudowania minimum 2-3 linii szybkiego tramwaju, ktory w wiekszosci jechalby poza ulicami i moglby przejechac z dzielnicy do ... rozwiń
Avatar
zx / 11 października 2017 o 16:52
undefined napisał:
już zapieprzam 40 lat na czyjeś bachory, mam już dosyć
 Posłuchaj chamie krótkozwroczny - te bachory później będą zapieprzać na towją emeryturę.
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 16:22
już zapieprzam 40 lat na czyjeś bachory, mam już dosyć
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 16:07
kurcze aby komuś dać za darmo trzeba innemu zabrać zapłacimy za to wszyscy
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przeciek w delegaturze CBA w Lublinie? Chodziło o asystenta lubelskiej posłanki PiS

Przeciek w delegaturze CBA w Lublinie? Chodziło o asystenta lubelskiej posłanki PiS 3 0

CBA zatuszowało przeciek o tajnej operacji – twierdzi były szef lubelskiej delegatury Biura. Akcja CBA była wymierzona w asystenta lubelskiej posłanki PiS. Funkcjonariusz, który wykrył skandal, stracił pracę.

Puławskie Azoty notują wzrost sprzedaży

Puławskie Azoty notują wzrost sprzedaży 1 0

Według najnowszych danych, łączny przychód spółek należących do Grupy Azoty przekroczył 9,6 mld, a zysk osiągnął prawie 490 mln zł. To dane znacznie lepsze od ubiegłorocznych. Filarem grupy kapitałowej pozostaje puławska spółka.

Uczniowie z SP 24 w redakcji Dziennika Wschodniego

Uczniowie z SP 24 w redakcji Dziennika Wschodniego 0 0

We wtorek naszą redakcję odwiedzili wyjątkowo mili goście – uczniowie klasy III „a” ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie.

Lublin: Powstaną dwie nowe sale gimnastyczne przy szkołach

Lublin: Powstaną dwie nowe sale gimnastyczne przy szkołach 0 0

Nowe sale gimnastyczne mają powstać przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Ekonomicznych im. Vetterów.

Warsztaty kreatywne dla dzieci w DDK Czechów

Warsztaty kreatywne dla dzieci w DDK Czechów 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Czechów (ul. Kiepury 5a) zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na kreatywne warsztaty literacko-plastyczno-teatralne, które będą się odbywały w czwartki o godz. 16.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 1:0 [NA ŻYWO]

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 1:0 [NA ŻYWO] 4 1

Zielono-czarni w zaległym meczu Nice 1 Ligi podejmują na swoim stadionie drużynę Chrobrego Głogów. Czy łęcznianom uda się odnieść pierwsze od 16 kolejek zwycięstwo?

Sąd łaskawy dla „żołnierza i banderowca”

Sąd łaskawy dla „żołnierza i banderowca” 24 7

Sąd warunkowo umorzył sprawę Ukraińca oskarżonego o znieważanie Polaków na tle narodowościowym. Nazari K. groził im „powtórką z Wołynia”.

Międzyrzec Podlaski: Dzieci mają swój kącik w urzędzie miasta

Międzyrzec Podlaski: Dzieci mają swój kącik w urzędzie miasta 0 0

Kiedy mama załatwia sprawy w urzędzie, dziecko może pobawić się w kąciku dla najmłodszych. Takie miejsce utworzono właśnie w międzyrzeckim magistracie.

Sezon kąpielowy w Lublinie od 1 czerwca. Dwa kąpieliska

Sezon kąpielowy w Lublinie od 1 czerwca. Dwa kąpieliska 0 0

Dwa kąpieliska wyznaczone będą w Lublinie, oba na zalewie, jedno na Wrotkowie, drugie na Marinie.

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury
26 kwietnia 2018, 19:00

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca w czwartek, 26 kwietnia o godz. 19 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu muzycznego Homo-Go! w wykonaniu Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania?

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania? 0 0

"Fachowcy z Brzeskiej" to projekt dofinansowany ze środków unijnych z którego korzysta ponad 190 uczniów ze Szkoły Zawodowej Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej. Właśnie są na półmetku.

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuacja 150 osób, 7 jest w szpitalu

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuacja 150 osób, 7 jest w szpitalu 3 0

Nie był to kolejny wyciek amoniaku, tylko najprawdopodobniej chwilowa emisja jego pozostałości w instalacji po niedzielnej awarii. Siedmiu pracowników trafiło do szpitala, a czternastu trzeba było udzielić pomocy. Ewakuowano ponad 150 osób

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku - znamy mistrzów województwa lubelskiego

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku - znamy mistrzów województwa lubelskiego 4 0

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa lubelskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę
galeria

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę 70 2

Już w sobotę spróbować będzie można wyjątkowych lodów, które powstały dzięki współpracy dwóch lubelskich firm - Fabryki Cukierków „Pszczółka” oraz restauracji „Portofino”.

Padwa Zamość wygrałą z SMS Kielce dopiero po karnych

Padwa Zamość wygrałą z SMS Kielce dopiero po karnych 2 0

Po raz trzeci w obecnym sezonie Padwa Zamość rozstrzygnęła mecz po serii rzutów karnych. Tym razem zamościanie musieli po nie sięgać w spotkaniu z adeptami Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP Kielce zwyciężając 6:5, przy remisie w regulaminowym czasie 24:24

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.