piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Decydują o koncesjach na alkohol. Zarobki w miejskiej komisji zbyt duże?

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Obcięcia o połowę diet członkom Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych domaga się Fundacja Wolności. W miastach wojewódzkich wyższe diety w przeliczeniu na osobę są tylko w dwóch miastach. Ponad jedna trzecia komisji to miejscy radni, a to już rekord.

Wynagrodzenie członków komisji w Lublinie należy do jednych z najwyższych w Polsce - podkreśla Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. - Jest średnio prawie dwa razy wyższe niż w Warszawie, prawie trzy razy wyższe niż w Rzeszowie i dwanaście razy wyższe niż w Olsztynie.

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych opiniuje wnioski o wydanie koncesji na sprzedaż alkoholu sprawdzając, czy lokalizacja punktu sprzedaży jest zgodna z przepisami. Ma też "inicjować działania związane z profilaktyką” oraz zajmować się sprawami osób, które są uzależnione od alkoholu w stopniu wymagającym skierowania ich na przymusowe leczenie odwykowe.

Lubelska komisja liczy aktualnie 18 członków, w tym 6 miejskich radnych (Piotr Dreher, Krzysztof Siczek, Elżbieta Dados, Dariusz Jezior, Jadwiga Mach, Mateusz Zaczyński). Każdemu członkowi komisji przysługuje 10 proc. płacy minimalnej za każdy udział w pracach zespołów, w tym zespołu ds. obowiązkowego leczenia i zespołu opiniującego wnioski o zezwolenia na sprzedaż alkoholu oraz za każde posiedzenie całej komisji. - Takie same zasady są proponowane na rok przyszły - mówi Piotr Dreher, przewodniczący komisji, miejski radny PO.

Jak często odbywają się posiedzenia? - Zespoły orzekające pracują codziennie od poniedziałku do piątku, opiniujące raz na tydzień, kontrolno-wizytujące według harmonogramu kontroli, a plenarne posiedzenia są raz w miesiącu - wylicza Dreher.

Zdaniem Fundacji Wolności zarobki w komisji są zbyt duże, fundacja proponuje ich obniżenie o połowę. - Propozycja nie jest nowa - przyznaje Jakubowski. I dodaje, że proponował to już jesienią 2012 r. i wiosną roku ubiegłego. - Wówczas nie udało nam się przekonać prezydenta. Być może w okresie przedwyborczym władze miasta będą bardziej skłonne do wprowadzenia zmian - dodaje.

- To już wniosek do nowej Rady Miasta. Niedługo będzie wybrany jej nowy skład i wtedy radni odpowiedzą na ten apel pozytywnie lub negatywnie - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Zarobków w komisji nie chce oceniać. - To nie jest moja kompetencja.
  Edytuj ten wpis
Grzesiek
marek
sucz
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Grzesiek
Grzesiek (27 października 2014 o 17:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żuk mowi ze to nie jego kompetencja. A to nie on POwołuje członków komisji? A do czego Żuk ma kompetencje ? Chyba tylko do zatrudniania czlonków PO w mieście i zadłużania Lublina.
Rozwiń
marek
marek (27 października 2014 o 15:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Siczek tak biega, bo dziękuję za wieloletni stołek w radzie i w lubelskim locie, że o komisji nie wspomnę. Zapewne sądzi, iż to dowodzi jak bardzo jest święty, bo w końcu takie etaty nie byle kto dostaje, a jemu po bezrobociu się udało. Traktuje to jako wysłuchanie swoich modlitw. Zapewne zapytany jakim jest człowiekiem, odpowie - dobrym. Tak samo dobry i uczciwy jak jego przyjaciel Muszyński.

Rozwiń
sucz
sucz (27 października 2014 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Siczek to chyba przez kościół został tam namaszczony że lata co niedziela do pierwszej ławki się modlić.

Rozwiń
anka
anka (27 października 2014 o 14:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A po co w ogóle taka komisja, skoro alkohol można kupić wszędzie i każdej porze? Kiedyś starano się nie sprzedawać alkoholu przy szkołach, kościołach, przedszkolach, w środku osiedli, a dzisiaj nic się nie liczy. Przepisy się obchodzi, aby tylko ktoś tam się dorobił.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!