poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Deklaracja wiary: Lekarze za prawem Bożym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 maja 2014, 20:15

Już ok. 3 tysiące lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny podpisało w całej Polsce tzw. deklarację wiary. Tym samy uznali "pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim

W treści deklaracji czytamy m.in., że jeśli człowiek dopuszcza się aborcji, antykoncepcji, eutanazji, "to gwałci podstawowe przykazania Dekalogu”. A poprzez "zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę”.

Deklarację podpisał m.in. prof. Jan Oleszczuk, wojewódzki konsultant ds. położnictwa i ginekologii w Lublinie. Kiedy zadzwoniliśmy do niego z prośbą o komentarz w tej sprawie, powiedział, że nie ma czasu.

- Naczelną intencją deklaracji jest wzmocnienie pozycji lekarza, który wyznaje wartości chrześcijańskie - tłumaczy ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszka, krajowy duszpasterz służby zdrowia.

- Żyjemy w wolnym kraju, dlaczego więc ktoś, kto wyznaje takie wartości, ma być zmuszany do działania wbrew swojemu sumieniu? Chodzi np. o przypisywanie środków antykoncepcyjnych. Nie są lekarstwami, ale środkami skierowanymi przeciw zdrowiu i możliwości poczęcia życia. Żądanie ich wypisania od głęboko wierzącego katolika to pogwałcenie jego sumienia.

Sześciopunktową deklarację przygotowała Wanda Półtawska, lekarka i wieloletnia przyjaciółka Karola Wojtyły. Według zapisów dokumentu "podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła (…)” a uznanie "pierwszeństwa prawa Bożego nad prawem ludzkim jest aktualną potrzebą przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji”.

Podpisy pod deklaracją były zbierane podczas ogólnopolskiej pielgrzymki służby zdrowia na Jasną Górę. Wciąż można je składać za pośrednictwem Internetu. Swoje podpisy złożyło już blisko 3 tysiące lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny.

Deklaracja ma także przeciwników. - Po to kształcimy lekarzy za publiczne pieniądze, żeby spełniali swoją funkcję, w której zawiera się m.in. przypisywanie dostępnych na rynku środków, w tym antykoncepcyjnych - zauważa Dorota Wójcik z lubelskiej Fundacji Wolność od Religii. - Poszerzenie klauzuli sumienia uderzy szczególnie w prawa kobiet i możliwość kontrolowania własnej seksualności.

Samorząd lekarski nie chce odnosić się do treści deklaracji.

- Kodeks Etyki Lekarskiej jest zbiorem norm etycznych określających sposób postępowania lekarzy w życiu zawodowym. Nie ma tam zakazu podpisywania deklaracji o charakterze wyznaniowym, etycznym czy kulturowym - zaznacza Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej.

- Wolność wyznania gwarantowana konstytucją pozwala na podpisywanie tego typu dokumentów nie tylko lekarzom wyznania chrześcijańskiego, ale również innych wyznań. Nie ma żadnych podstaw do wyciągania konsekwencji wobec lekarzy, którzy podpisali tzw. Deklarację Wiary.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: zdrowie deklaracja wiary
polak
folkatka
Bartosz 30
(61) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

polak
polak (2 czerwca 2014 o 15:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Należy powołać Policję Religijną by pilnowała lekarzy czy stosują się do Dekalogu.

Prawo Boskie to miłuj bliżniego swego to nie kradnij,nie bierz łapówek.

Czego sobie życzy potencjalny pacjent.

Rozwiń
folkatka
folkatka (2 czerwca 2014 o 09:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta lista jest opublikowana, wystarczy poszukać.
Rozwiń
Bartosz 30
Bartosz 30 (2 czerwca 2014 o 02:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mam tylko nadzieję że w w internecie zostanie opublikowana lista nazwisk lekarzy którzy podpisali ten dokument. Pacjenci mają prawo wiedzieć jaki lekarz ich leczy i od jakiego lekarza nie uzyskają pomocy. Na miejscu dyrektorów szpitali mocno bym się zastanowił czy ci ludzie nie narzucają własnych poglądów religijnych pacjentom i czy powinni dalej zajmować swoje stanowiska pracując czynnie w zawodzie. Może powinni zająć się wykładami na uczelniach skoro nie zgadzają się z pewnymi aspektami wykonywania swojego zawodu?

Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2014 o 16:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Brawo, taki właśnie jest poziom polskiego katotalibanu: prymitywizm i pospolite chamstwo.

JUDE ???

Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2014 o 00:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zależy kto tam znowu pyta ??  Miękka Pyta ??

Brawo, taki właśnie jest poziom polskiego katotalibanu: prymitywizm i pospolite chamstwo.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (61)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!