niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Depilator sprzed 1800 lat!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lipca 2003, 21:23

Gdy tylko zobaczyłem znalezisko, wiedziałem, że mamy do czynienia z niezwykłym przedmiotem - mówi Ma
Gdy tylko zobaczyłem znalezisko, wiedziałem, że mamy do czynienia z niezwykłym przedmiotem - mówi Ma

Pęsetkę wykonaną z brązu, czyli depilator sprzed 1800 lat, odkryli w sobotę archeolodzy z UMCS, prowadzący wykopaliska we wsi Tarkawica koło Kocka - dowiedział się wczoraj Dziennik. To sensacyjne odkrycie daje nadzieję na kolejne niespodzianki - mówi prof. Andrzej Kokowski z UMCS.

Pęsetka z brązu ma 7 cm długości. To najstarszy tego typu przyrząd, znaleziony w południowo-wschodniej Polsce.
- Gdy tylko zobaczyłem znalezisko, wiedziałem, że mamy do czynienia z niezwykłym przedmiotem, którego wandalskie kobiety używały do zabiegów pielęgnacyjnych - mówi Marcin Juściński z Katedry Archeologii UMCS, który prowadzi wykopaliska w Tarkawicy.
Archeolodzy odkrywają tu zagrodę chłopską, odsłaniając coraz więcej dramatycznych fragmentów z dziejów Wandalów.
- Zbudowali ją wandalscy uciekinierzy spod znaku kultury przeworskiej, którzy uciekli przed Gotami nad Tyśmienicę najprawdopodobniej z północnego Mazowsza. W głuszy, nad szeroką doliną rzeki, postawili drewnianą chatę, którą jednak musieli po kilku latach w popłochu opuścić, bo Goci parli dalej na południe.

Nie zdążyli pozbierać całego dobytku. W piasek wdeptali metalowe ozdoby, pozostały poprzewracane naczynia - wyjaśnia prof. Andrzej Kokowski, szef lubelskiej archeologii.
Ze znalezisk archeologów cieszą się mieszkańcy Tarkawicy. - Wreszcie z czegoś nasza wieś zasłynie po świecie. Słyszałam, że odkryli dużą chatę sprzed wieków i jakieś garnki. Ale, żeby depilator znaleźli - dziwi się Bożena Sidor, właścicielka tutejszego sklepu spożywczego.
Archeolodzy są przekonani, że kolejne sensacyjne znaleziska jeszcze przed nimi. - Wierzę, że to nie koniec sensacyjnych odkryć. Może nie tak intymnych, jak depilator, ale jestem pewny, że o Tarkawicy jeszcze będzie głośno w naukowej literaturze - dodaje prof. Kokowski.

Wandalowie

Grupa plemion germańskich, która w końcu III w. p.n.e. osiedliła się
na terenie tzw. kultury przeworskiej (początkowo na Dolnym Śląsku, w Polsce środkowej, na prawobrzeżnym Mazowszu). Na terenie Polski południowej pozostali aż do pierwszych lat V wieku tworząc federację plemienną. Od zniszczeń pozostawionych po najeździe na Rzym w 455 r., kiedy to w poszukiwaniu metalu wyrywali żelazne klamry spinające budynek, nazwa plemienia stała się synonimem chuliganów, bezpardonowo niszczących wszystko na swojej drodze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!