piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Całe Krakowskie Przedmieście zamknięte dla samochodów?

Plany utworzenia tak długiego deptaka pojawiły się w Ratuszu. Większość pytanych przez nas lublinian kibicuje tym koncepcjom. Pod warunkiem, że są to piesi. Kierowcy przeklinają takie pomysły.

Sprawa przedłużenia deptaka wyszła na światło dzienne przy okazji sporów o przebieg trakcji trolejbusowej przez ścisłe centrum Lublina. Projektów na razie nie ma. Ale jeśli Rada Miasta uzna, że warto je tworzyć sprawa nabierze tempa.
Koncepcje są dwie. Pierwsza z nich zakłada, że deptak zostanie przedłużony tylko do ul. 3 Maja. Wtedy ruch samochodów jadących między Pocztą Główną a Galerią Centrum można by skierować na ul. Kołłątaja, Hempla i Narutowicza. Tak bywało już wiele razy, podczas rozmaitych uroczystości odbywających się na pl. Litewskim. - I nie było to wielkim problemem - przyznaje Krystyna Oleszek, posiadaczka czterech kółek.

Drugi wariant jest bardziej śmiały. Auta całkowicie zniknęłyby z Krakowskiego Przedmieścia, a deptak zaczynałby się niemal przy samym Ogrodzie Saskim. A dokładnie przed wyjazdem z ul. Wieniawskiej. - Ale nie wyobrażam sobie całkowitego zamknięcia poprzecznych ulic - przyznaje Henryk Korczewski, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju w Urzędzie Miasta. - Trzeba by zostawić przejazd z ul. Kołłątaja w 3 Maja oraz z Chopina w Ewangelicką.
- Ktoś się tu urwał z choinki - oburza się Hubert Woźny, który pracuje w ścisłym centrum Lublina. - Uliczki równoległe do Krakowskiego Przedmieścia są za wąskie, żeby przejąć ruch samochodów. Nie wspomnę już o komunikacji miejskiej. Sprawdziliśmy: w tym wypadku trzeba by zmienić trasy 13 linii autobusowych.

Ostrożność w rozbudowie deptaka zaleca Paweł Bryłowski. To za jego prezydentury powstał istniejący trakt dla pieszych. - Jeśli miałbym przedłużać deptak, to do ul. Kołłątaja - mówi Paweł Bryłowski, który obecnie szefuje Komisji Rozwoju w Radzie Miasta - Ale z tym należałoby się wstrzymać do czasu opracowania koncepcji przebudowy pl. Litewskiego. Trzeba by też uporządkować ruch w tym rejonie: m. in. na ul. I Armii Wojska Polskiego, Radziwiłłowskiej, a może nawet stworzyć połączenie wzdłuż doliny Czechówki od ul. Wodopojnej do 3 Maja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!