wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Deszczówka zalewa Czechowską, budowa biurowca wstrzymana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2009, 08:05

Luksusowy biurowiec, ogród i podziemny parking. Tak miała zmienić się zaniedbana działka przy ul. Czechowskiej. Projekt utknął w martwym punkcie, bo inwestor nie może dogadać się z miastem, kto ma odprowadzać deszczówkę, która zalewa posesję.

Sporna działka leży w dolnej części ul. Czechowskiej. Mieszkańców sąsiednich domów od kilku lat regularnie zalewa woda. Problemy zaczęły się po przebudowie ulicy.

Okazało się, że studzienki nie są w stanie odprowadzić większej ilości deszczówki. Mieszkańcy bezskutecznie domagają się od miasta przebudowy kanalizacji. Teraz do sporu z magistratem przyłączył się prywatny inwestor, spółka Corner House.

– Po każdej większej ulewie przez naszą posesję płynie rzeka – mówi Tomasz Kalinowski, prezes CH. – Nie możemy budować w takich warunkach. Jak można myśleć o podziemnym parkingu, jeśli na działce zbiera się woda. Problem powstał w wyniku działań miasta, więc miasto powinno się z tym uporać.

Corner House i właściciel sąsiedniej posesji wystąpili do magistratu z odpowiednim wnioskiem. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła, ale dobrych wieści nie należy się spodziewać.

– Mamy eksploatować to, co jest, a nie szukać nowych rozwiązań – mówi Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. – Nie jesteśmy w stanie zagospodarować wszystkich wód opadowych. W warunkach zabudowy inwestor otrzymuje informację o tym, ile wody sam musi przyjąć i odprowadzić.

Problem w tym, że remont ul. Czechowskiej i budynki wzniesione w ostatnich latach sprawiły, że jezdnią spływa znacznie więcej wody. Rzeczywistość ma się nijak do urzędowych ustaleń. Mimo to, miasto nie zamierza ułatwiać życia prywatnym inwestorom.

– Nie czekamy i sami zabraliśmy się za prace odwadniające – dodaje Kalinowski. – To może pomóc, ale nie rozwiąże problemu. Chcemy, by miasto przywróciło poprzedni stan. W najgorszym razie pójdziemy do sądu.

Według pierwotnych planów, biurowiec miał być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku. Wątpliwe, by udało się dotrzymać tego terminu. Budynek ma mieć formę tarasowca. Na pięciu kondygnacjach będzie ponad 4 tys. mkw. powierzchni biurowej. Pod ziemią zaplanowano dwupoziomowy parking.

Firma ma pieniądze na budowę i chętnych na wynajęcie biur. Ponad połowa powierzchni jest już skomercjalizowana. Na Czechowską mają się wprowadzić firmy z branży finansowej, do tej pory nieobecne w Lublinie. Będzie tam m.in. centrum księgowe, co oznacza minimum 130 nowych miejsc pracy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!