sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Diabeł namawia do złego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2002, 14:52

Mam ja tych duszy w piekle po uszy - grymasi targując się na scenie Paulina Pobereszka z Ludwina, grająca diabełka w przedstawieniu "Przybieżeli do Betlejem”. Takie teksty publiczność nagradza gromkim śmiechem.
Jeszcze w łęczyńskim Centrum Kultury nie ucichły echa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jeszcze zliczane były pieniądze z puszek, a na sali widowiskowej CK zaczął się nowy show - VII zimowy festiwal teatralny "Hej Kolęda, Kolęda”.

Śmierć tańczy oberka

Na scenie CK wystąpiło 13 zespołów i prawie 500 aktorów amatorów w wieku od 6 do 16 lat. Swoje umiejętności w jasełkach prezentowały grupy teatralne z Cycowa, Ludwina, Milejowa i Łęcznej. Były też prezentacje spoza powiatu łęczyńskiego: Opola Lubelskiego, Podedwórza (pow. Parczew), Ryk, Ludmiłówki (gm. Dzierzkowice). - Mieliśmy częste próby, ale lubiłam to. Nauczyłam się kilku nowych kolęd. Poznałam nowych przyjaciół - mówi Małgorzata Tracz z Antoniówki.
Akcja większości inscenizacji toczyła się w szopce betlejemskiej. Przy żłóbku odziani w baranie skóry pasterze rozweselali widownię pastorałką i tanecznym rytmem krakowiaka czy mazurka. Chórek Aniołów wtórował pastuszkom kolędowymi nutkami. Postaci Heroda w kolejnych odsłonach były coraz bardziej surowe. Ale widownia była rozbawiona "obertasami” białej Śmierci z kosą oraz diabła "namawiającego” każdego widłami do złego.

Dobra zabawa w aktorów

Po królujących scenie pastuszkach, Herodach, trzech królach i aniołach, zgromadzeni na widowni z zainteresowaniem obejrzeli "Zimową opowieść legendarną o rośnięciu chleba” w wykonaniu Dziecięcego Teatru Żywego Planu "Tęczowy Krokodylek” z lubelskiego MDK, spektakl opowiadający o skąpej babie która dziadowi żałowała kromki chleba.
- Widać, że maluchy i starsze dzieci świetnie czują się na scenie. Ważne, że instruktorom udało się poprzez odpowiednio dobrany tekst, ruch i muzykę stworzyć na scenie klimat dobrej zabawy - ocenia Majka Zuzańska z festiwalowego jury. - Godny podziwu jest także wkład pracy wszystkich zespołów. Przedstawione tu inscenizacje zasługują na to, by pokazane były jeszcze w innych środowiskach.

Szlifowanie warsztatu

Festiwal nie miał charakteru konkursu. Był jednak, jak każdy przegląd, okazją konfrontacji osiągnięć i szlifowania warsztatu, czemu służyły spotkania instruktorów z jury organizowane w okienkach między występami. - Nasza grupa miała próby w większej sali. Tutaj dzieci musiały improwizować - usprawiedliwiała potknięcia aktorów jedna z instruktorek.
Organizatorem imprezy było łęczyńskie Centrum Kultury. - Jasełka, śpiewanie kolęd, chodzenie z szopką to piękne obrzędy bożonarodzeniowe, ważne by były kultywowane przez najmłodszych - podkreśla Majka Zuzańska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!