Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 czerwca 2017 r.
12:00

Dlaczego zabroniono wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego? Będzie kolejny wyrok

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
73 19 A A

Sonda: Zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego...

Liczba głosów: 549
51%
Powinien być utrzymany
49%
Powinien zostać zniesiony

6 lipca lubelski sąd ma zbadać legalność zakazu wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Będzie to kolejny wyrok w tej samej sprawie. Przepis uchwalony przez Radę Miasta obowiązuje od ponad trzech lat, ale w praktyce nic z tego zakazu nie wynika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sąd będzie musiał ocenić, czy radni mieli prawo zabronić wprowadzania psów do zabytkowego parku. Taki zakaz zapisany jest w regulaminie korzystania z Ogrodu Saskiego uchwalonym przez Radę Miasta w marcu 2014 r. Wkrótce potem uchwała została zaskarżona przez dwóch mieszkańców miasta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Wyrok zapadł tu w marcu 2015 r., ale nie rozstrzygał istoty sporu. Sąd nie ocenił legalności zakazu, stwierdził tylko, że mieszkańcy, którzy złożyli skargę nie wykazali, by naruszony został ich interes prawny.
Do odmiennego wniosku doszedł w marcu 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego odwołali się autorzy skargi. Warszawski sąd wytknął lubelskiemu, że pominął fakt iż obaj mieszkańcy są właścicielami psów, więc zakaz dotyczy również ich uprawnień.

W taki sposób sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który w tej sytuacji musi już ocenić, czy zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego jest zgodny z prawem.

Punkt parkowego regulaminu zabraniający wprowadzania psów już dziś pozostaje martwym przepisem. Teoretycznie obowiązuje, ale za jego złamanie nie można nikogo ukarać mandatem. Stwierdził to w uzasadnieniu swojego wyroku sąd w Warszawie, a lubelska Straż Miejska potwierdza, że wejście z psem do parku to za mało, żeby kogoś ukarać.

Na mandat narażają się osoby, które nie sprzątną po swoim psie (tak w Ogrodzie Saskim, jak też w innych miejscach), kary można się też obawiać za niewłaściwy nadzór nad zwierzęciem.

Dlaczego zabronili

Wprowadzenie zakazu tłumaczone było przez władze miasta obawą przed utratą gwarancji na rośliny posadzone w trakcie rewitalizacji parku. Takie ultimatum miała postawić firma ogrodnicza wykonująca prace na zlecenie miasta. – Mamy pismo, że utracilibyśmy gwarancję na te nasadzenia – mówił radnym ówczesny zastępca prezydenta Grzegorz Siemiński. Ale nie był to jedyny powód.

Ratusz powoływał się ponadto na obawy osób spacerujących z dziećmi. Urzędnicy tłumaczyli też, że trawniki w Ogrodzie Saskim mają służyć również do wypoczynku i źle byłoby, gdyby ktoś pobrudził sobie odzież lub koc, bo właściciel psa nie sprzątnął po swoim zwierzęciu. – Ludzie, którzy prowadzą psy, odczuwają bardzo słabą odpowiedzialność za to, co te psy zostawiają – podkreślał Siemiński.

Za uchwaleniem regulaminu (było to jeszcze w poprzedniej kadencji) głosowało 20 radnych (z czego w obecnej kadencji zasiada 10: Mariusz Banach, Leszek Daniewski, Piotr Dreher, Zbigniew Jurkowski, Michał Krawczyk, Jan Madejek, Marcin Nowak, Jarosław Pakuła, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak i Mateusz Zaczyński), przeciw uchwale oddano jeden głos (Małgorzata Suchanowska), a jeden radny (Dariusz Jezior) wstrzymał się od głosu.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mieszkaniec / 20 czerwca 2017 o 05:13
Może i na zachodzie Europy nie ma zakazów takich jak ten, a wiecie czemu? Bo tam sprzątają psie kupy po swoich pieskach!
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 05:04
Jeżeli właściciele nie potrafią posprzątać po swoim pupilu to uważam że zakaz powinien być podtrzymany.
Avatar
Osiedlowy Obserwator / 19 czerwca 2017 o 22:19
Ale kłamiesz jak najęty. Mam trawnik pod swoim balkonem. Od wielu lat nie widziałem ani jednego - powtarzam ani jednego właściciela, by sprzątał po swoim psie. A osób które wyprowadzaja na moim osiedlu jest co najmniej kilkadziesiąt. Mało tego administracja ustawiła kosze na te odchody i ... nic. Więc jak dla mnie właściciel psa powinien mu zakładać pampersa albo mieć zakaz wychodzenia z nim z domu.
Avatar
GOŚĆ / 19 czerwca 2017 o 21:12
TEŻ PLACĘ PODATKI I MAM PRAWO WEJŚĆ !!!!!
Avatar
Monika / 19 czerwca 2017 o 21:09
Kto tu się wpisuje, matka ktora nienawidzi zwierzat na kogo wychowa swoje dziecko! Napewno jej synalek albo corusia tez jej nie pozwola jak bedzie stara i niedolezna wychodzic na dwór. Albo ją zamkną w domu opieki. Czego oczywiscie życzę :)
Avatar
Gosia / 19 czerwca 2017 o 21:05
Zakaz powinien być zniesiony, to skandal zeby ludzie, ktorzy maja psy byli dyskryminowani. Nigdzie ma swiecie tak nie ma, porobic kosze, torebki i wlasciciele psów niech sprzątają po swoich pupilach, ale nikt im nie mpze zabronić wejść do parku. Co za jakaś paranoja.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2017 o 19:48
Zakaz powinien być utrzymany , bo ludzie którzy którzy chodzą ze swoimi milusińskimi nie sprzątają po swoich zwierzętach ;
Avatar
Gość / 19 czerwca 2017 o 19:27
Psy bezpieczniejsze od tępawych rowerzystów
Avatar
ghhgh / 19 czerwca 2017 o 19:02
zabronić wyprowadzania psów przed blokami, obsrywania trawników itp. Chcą trzymać psy niech sobie wykupią plac do ich wyprowadzania
Avatar
Marian / 19 czerwca 2017 o 16:28
Niech zwolennicy wprowadzania psów do parku wytłumaczą mi (pytam poważnie) jak sprzątnąć psie siki oraz w jaki sposób zamierzacie dezynfekować miejsce po uprzątniętej psiej kupie, abym mógł np. bez problemu rozłożyć się z kocem?
Avatar
Mieszkaniec / 20 czerwca 2017 o 05:13
Może i na zachodzie Europy nie ma zakazów takich jak ten, a wiecie czemu? Bo tam sprzątają psie kupy po swoich pieskach!
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 05:04
Jeżeli właściciele nie potrafią posprzątać po swoim pupilu to uważam że zakaz powinien być podtrzymany.
Avatar
Osiedlowy Obserwator / 19 czerwca 2017 o 22:19
Ale kłamiesz jak najęty. Mam trawnik pod swoim balkonem. Od wielu lat nie widziałem ani jednego - powtarzam ani jednego właściciela, by sprzątał po swoim psie. A osób które wyprowadzaja na moim osiedlu jest co najmniej kilkadziesiąt. Mało tego administracja ustawiła kosze na te odchody i ... nic. Więc jak dla mnie właściciel psa powinien mu zakładać pampersa albo mieć zakaz wychodzenia z nim z domu.
Avatar
GOŚĆ / 19 czerwca 2017 o 21:12
TEŻ PLACĘ PODATKI I MAM PRAWO WEJŚĆ !!!!!
Avatar
Monika / 19 czerwca 2017 o 21:09
Kto tu się wpisuje, matka ktora nienawidzi zwierzat na kogo wychowa swoje dziecko! Napewno jej synalek albo corusia tez jej nie pozwola jak bedzie stara i niedolezna wychodzic na dwór. Albo ją zamkną w domu opieki. Czego oczywiscie życzę :)
Avatar
Gosia / 19 czerwca 2017 o 21:05
Zakaz powinien być zniesiony, to skandal zeby ludzie, ktorzy maja psy byli dyskryminowani. Nigdzie ma swiecie tak nie ma, porobic kosze, torebki i wlasciciele psów niech sprzątają po swoich pupilach, ale nikt im nie mpze zabronić wejść do parku. Co za jakaś paranoja.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2017 o 19:48
Zakaz powinien być utrzymany , bo ludzie którzy którzy chodzą ze swoimi milusińskimi nie sprzątają po swoich zwierzętach ;
Avatar
Gość / 19 czerwca 2017 o 19:27
Psy bezpieczniejsze od tępawych rowerzystów
Avatar
ghhgh / 19 czerwca 2017 o 19:02
zabronić wyprowadzania psów przed blokami, obsrywania trawników itp. Chcą trzymać psy niech sobie wykupią plac do ich wyprowadzania
Avatar
Marian / 19 czerwca 2017 o 16:28
Niech zwolennicy wprowadzania psów do parku wytłumaczą mi (pytam poważnie) jak sprzątnąć psie siki oraz w jaki sposób zamierzacie dezynfekować miejsce po uprzątniętej psiej kupie, abym mógł np. bez problemu rozłożyć się z kocem?
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 4 1

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 3 1

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 25 16

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 16 5

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 202 22

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 1

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!