poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Dlaczego zginął student prawa Marek Wojciechowski (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 kwietnia 2009, 20:30

Zaskakująca opinia biegłego, który bada ciało nieżyjącego studenta z Lublina: Chłopak zaginął ponad miesiąc temu, ale jego zwłoki mogły leżeć w wodzie krócej.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
mmmmmmm
Manio
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 kwietnia 2016 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jebany stary czlek z ktorym poszedl do tej knajpy i govzostawil jest wszystkiemu winnien. Tak by się to nie stalo gdyby ten czlek nie okazlal się skurwysynem mam nadzieje ze dojdą do tego i zgnije w pierdlu po wieki i w piekle będzie się smazyl
Rozwiń
mmmmmmm
mmmmmmm (26 kwietnia 2009 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gwoli ścisłości
§ 84

1. Oględziny zewnętrzne zwłok polegają w szczególności na stwierdzeniu:

1) rozmieszczenia i nasilenia wczesnych i późnych znamion śmierci;

2) reakcji tkanek w procesie ich obumierania;

3) zanieczyszczeń powłok ciała płynami ustrojowymi, wydzielinami i wydalinami lub substancjami obcego pochodzenia, w szczególności na kończynach;

4) obecności owadów i stadium ich rozwoju;

5) obrażeń ciała z uwzględnieniem podziału na obrażenia powstałe za życia i po śmierci.

2. Oględziny zwłok, o których mowa w art. 209 § 3 k.p.k., rozpoczyna się od zarejestrowania, przy użyciu urządzeń wskazanych w § 87 ust. 8, ich wyglądu i ułożenia oraz stanu otoczenia. Następnie opisuje się wygląd i ułożenie zwłok oraz sporządza szkic ułożenia zwłok. W dalszej kolejności, na miejscu znalezienia zwłok albo kontynuując oględziny w zakładzie medycyny sądowej lub prosektorium, dokumentuje się oględziny odzieży, w którą zwłoki są ubrane, opisując jej poszczególne części w takim porządku, w jakim znajdują się one na zwłokach lub odzieży, która znajduje się obok zwłok, uwzględniając ewentualne ślady na odzieży lub jej uszkodzenia.

3. Każdą część ubrania zdejmowaną ze zwłok podczas oględzin należy umieszczać w odrębnym papierowym opakowaniu. Niedopuszczalne jest umieszczanie wilgotnej odzieży w zamkniętym worku foliowym. Odzież taką należy wysuszyć w pomieszczeniu przewiewnym, ciemnym i suchym. Zabronione jest suszenie w podwyższonej temperaturze odzieży lub innych przedmiotów, na których znajdują się lub mogą znajdować się ślady biologiczne.

4. Podczas oględzin zwłok, po ich rozebraniu, należy ponownie utrwalić wygląd zwłok przy użyciu urządzeń, o których mowa w § 87 ust. 8, z uwzględnieniem uszkodzeń ciała lub innych śladów, a także obejrzeć całą powierzchnię ciała, łącznie z otworami naturalnymi.

5. Jeżeli przeprowadzenie oględzin, o których mowa w ust. 1, jest niemożliwe lub znacznie utrudnione na miejscu ich znalezienia, w szczególności ze względu na duży ruch drogowy lub złe warunki atmosferyczne, oględzin dokonuje się w zakładzie medycyny sądowej lub w prosektorium. Przed zabraniem zwłok opisuje się ich ułożenie i sporządza odpowiednią dokumentację techniczną.

6. Należy rozebrać zwłoki podczas oględzin na miejscu ich znalezienia, jeżeli:

1) do ustalenia czasu śmierci i tożsamości zwłok niezbędne jest ich niezwłoczne rozebranie;

2) istnieje niebezpieczeństwo zniekształcenia lub zniszczenia śladów na odzieży podczas transportu zwłok do zakładu medycyny sądowej lub prosektorium;

3) prokurator nakazał rozebranie zwłok;

4) istnieją powody, indywidualne dla zdarzenia, wskazujące na konieczność rozebrania zwłok.

7. Jeżeli nie zaistniała żadna z przesłanek, o których mowa w ust. 6, warunkująca rozebranie zwłok na miejscu ich znalezienia, zwłoki rozbiera się w zakładzie medycyny sądowej lub prosektorium. Przepisy ust. 3 i § 86 stosuje się odpowiednio.

8. Jeżeli nie ustalono tożsamości zwłok, sporządza się ich szczegółowy rysopis, wykonuje fotografie twarzy, znaków szczególnych ciała oraz wszystkich ważnych dla celów identyfikacyjnych przedmiotów znalezionych przy zwłokach, a także daktyloskopuje się zwłoki. Jeżeli stan zwłok nie pozwala na wykonanie fotografii przydatnej dla identyfikacji, należy podczas otwarcia zwłok zabezpieczyć czaszkę zmarłego oraz materiał biologiczny w postaci próbki z tkanek do badań genetycznych; decyzja o zabezpieczeniu czaszki leży w kompetencji prokuratora obecnego podczas otwarcia zwłok.

9. Na podstawie ustaleń poczynionych w toku oględzin, lekarz powinien wypowiedzieć się co do czasu zgonu, przyczyny śmierci i przypuszczalnego narzędzia, którym zadano obrażenia.
Rozwiń
Manio
Manio (24 kwietnia 2009 o 15:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie czepiajcie się sprawy, która wynika z procedury. Prokurator widocznie miał uzasadnione przesłanki ku temu, żeby ciało rozebrać. I wydaje mi się, że koniec kropka. Jeżeli ktoś tu jest mądrzejszy, po skończeniu prawa może być prokuratorem i postepować inaczej...
Rozwiń
Gość
Gość (24 kwietnia 2009 o 15:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
Czyli, ze nie ma jednej procedury postepowania a o wszystkim decyduje prokurator i nawet w przypadku rozkładu zwłok moze on nakazac ich rozebranie na miejscu i przy okazji uszkodzenie jeszcze przed dokonaniem autopsji?
Nie wydaje mi się aby te przepisy stosowano do wszystkich znalezionych czy wyłowionych zwłok.
Moze nie mam racji? A jest tutaj jakaś osoba która ma pojęcie jak to wygląda, poza oczywiscie tymi co cytują paragrafy.do mojej wczesniejszej wypowiedzi technicy kryminalistyczni sa szkoleni w tym zakresie czyli jak zabezpieczac dowody ze zwlok i w jaki sposob postepowac aby ich nie uszkodzic. dowody zle zebrane badz uszkodzenie zwlok przed zebraniem dowodow moga zamazc obraz calego przebiegu jak moglo dojsc do okreslonego zdarzenia. dlatego jezeli istnieje prawdopobobienstwo iz zwloki moga zostac uszkodzone podczas transportu ogledziny te robione sa na miejscu zdarzenia, gdyz sa one czynnoscia niepowtarzalna. a dowody zle zebrane lub zabezpieczone badz zabrene po uszkodzeniu zwlok nie sa dowodami w sadzie, nie maja zadnego znaczenia.
Rozwiń
Gość
Gość (24 kwietnia 2009 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' date='24.04.2009, 15:12:10' post='120796']
Czyli, ze nie ma jednej procedury postepowania a o wszystkim decyduje prokurator i nawet w przypadku rozkładu zwłok moze on nakazac ich rozebranie na miejscu i przy okazji uszkodzenie jeszcze przed dokonaniem autopsji?
Nie wydaje mi się aby te przepisy stosowano do wszystkich znalezionych czy wyłowionych zwłok.
Moze nie mam racji? A jest tutaj jakaś osoba która ma pojęcie jak to wygląda, poza oczywiscie tymi co cytują paragrafy.
[/quotePrzepisy sa ogolne i tycza sie wszystkich znalezionych zwlok. Prokurator moze odstapic od ogledzin zewnetrzyny i wewnetrzynych (sekcja) jezeli jest to zgon z przyczyn naturalnych, np. zgon w mieszkaniu gdzie nie ma sladow ktore mogly by wskazywac iz zostalo popelnione przestepstwo. Natomiast jezeli istnieje podejrzenie iz przyczyna zgonu moglobyc dzialanie osob trzecich, wtedy prokurator zarzadza okreslone dzialania. Ogledzin na miejscu zdarzenia nie dokonuje on sam ani policja, wg przepisow w miare mozliwosci powinien byc na miejscu biegly sadowy z zakresu medycyny i to on powienien przeprowadzic te czynnosci, w rzeczywstosci nie zawsze tak jest.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!