poniedziałek, 22 maja 2017 r.

Lublin

Długi szpitali nadal rosną

Dodano: 19 czerwca 2002, 21:56
Autor: (step)

Placówki służby zdrowia w regionie są zadłużone na 290 mln zł. Pomysłu na wyjście z zapaści finansowej nie mają ani dyrektorzy zakładów opieki medycznej, ani samorządy będące organami założycielskimi szpitali i przychodni, ani minister zdrowia.

Zakłady opieki medycznej winne są pieniądze dostawcom energii, leków, żywności, ZUS a pracownikom ustawowe 203 złote podwyżki. Największy dług ma zarazem największy szpital w województwie, czyli Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Jego zobowiązania na koniec kwietnia wynosiły 26,7 mln zł. - W maju mamy przyrost długu o 600 tys. zł - nie ukrywa Karol Stpiczyński, zastępca dyr. ds. finansowych tego szpitala. - Nie byłoby przyrostu, gdybyśmy wzięli 470 tys. zł, które proponuje nam kasa chorych jako zapłatę za usługi wykonane ponad zakontraktowany limit kwartalny.
Szpital nie chce tych pieniędzy, bo - jak mówi dyrektor Stpiczyński - porad ponad normę udzielił
na 2 mln zł. O tym, że LRKCh płaci mniej niż powinna mówi także Andrzej Gryn, główny księgowy szpitala im. Jana Pawła II w Zamościu. - Jest nam winna ok. 5 mln za usługi ponad limit - mówi. - Kasa powiedziała, że nie ma pieniędzy i nie zapłaci. Poleciła trzymać się umowy
i nie przyjmować więcej pacjentów niżby wynikało
z kontraktu.
Tak też zrobiono, wstrzymując przyjęcia na zabiegi zaplanowane,
np. na chirurgii.
Pomysłów na walkę z długami tak naprawdę nie ma nikt. - Nic nie możemy, bo nie ma pieniędzy - rozkłada ręce Krzysztof Jarząbek, dyr. Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego
w Lublinie.
Czy pomysł na oddłużenie, polegający na wyemitowaniu państwowych obligacji,
o którym Mariusz Łapiński, minister zdrowia mówił podczas poniedziałkowej wizyty na Lubelszczyźnie będzie lekiem na długi szpitali?
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24