poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Dłużnicy są winni miastu ponad 180 mln zł. Ktoś znów zarobi na eksmisjach

Dodano: 7 lutego 2016, 18:23
Autor: Dominik Smaga

W zeszłym roku lista eksmisji obejmowała 14 adresów (fot. AS / archiwum)
W zeszłym roku lista eksmisji obejmowała 14 adresów (fot. AS / archiwum)

Miasto zapowiada kolejną serię eksmisji, których przeprowadzenie zleci wynajętej firmie. Po raz pierwszy takie rozwiązanie zastosowano w zeszłym roku, a akcja budziła wiele kontrowersji. Tegoroczna akcja ma być przeprowadzona na znacznie większą skalę.

W taki sposób usunięci z mieszkań mają być ci lokatorzy, wobec których sąd wydał nakaz eksmisji i nie przyznał im prawa do lokalu socjalnego. Ludzie ci mają trafić do pomieszczeń tymczasowych, których zapewnienie będzie obowiązkiem firmy wynajętej do przeprowadzenia eksmisji. Pomieszczenia takie trzeba im zapewnić na miesiąc, a po tym czasie można ich odesłać do noclegowni dla bezdomnych.

Jak wiele osób może się spodziewać wizyty komornika? Na razie konkretna liczba nie pada. – Obecnie opracowywana jest lista dłużników, którzy ostatecznie zostaną objęci postępowaniem – informuje Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Przyznaje jednak, że „działaniami tymi miałaby zostać objęta znacznie większa niż w roku ubiegłym grupa dłużników”.

W zeszłym roku lista obejmowała 14 adresów, zaś o skali planowanych na ten rok eksmisji wiele mówi oficjalna zapowiedź, że wykonawca tej niecodziennej usługi będzie wybrany w przetargu. Taki przetarg nie był wymagany w zeszłym roku, bo zlecenie udzielone wrocławskiej spółce MASTA opiewało na 90 tys. złotych. Decyzję o wynajęciu firmy do eksmisji Zarząd Nieruchomości Komunalnych tłumaczył między innymi tym, że sam miałby problem z zapewnieniem pomieszczeń tymczasowych dla eksmitowanych.

Ale problem ten miała również spółka MASTA i głównie tego dotyczyły kontrowersje towarzyszące eksmisjom, przeciw którym ostro protestowali działacze Lubelskiej Akcji Lokatorskiej.

To oni już w pierwszym mieszkaniu odwiedzonym przez komornika odkryli, że spółka nie zapewniła w przepisowy sposób pomieszczenia tymczasowego na dla eksmitowanego mężczyzny. Nie na miesiąc, a zaledwie na kilka dni zarezerwowała mu pokój w świdnickim hotelu. Sam hotel anulował rezerwacje pokojów, gdy tylko dowiedział się, kto ma w nich zamieszkać, a w oficjalnym oświadczeniu poinformował, że wprowadzono go w błąd, a spółka podszyła się pod inne przedsiębiorstwo. Podobnie było w przypadku pomieszczeń w Ciecierzynie.

Ostatecznie „opróżniono” dziesięć mieszkań, ale z żadnego nie usuwano lokatorów siłą, bo wyprowadzali się dobrowolnie. Sami też znajdowali sobie inny kąt i w końcu tylko trzy osoby skorzystały z pomieszczeń tymczasowych, które udało się zapewnić spółce w odległym o 75 km Podlodowie. Zapłata za akcję wyniosła 60 tys. złotych.

Aktualnie zadłużenie najemców miejskich lokali wynosi wraz z odsetkami ponad 180 milionów złotych. Ściągalność opłat to 82,05 proc.

bree
Gość
Gość
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bree
bree (11 lutego 2016 o 22:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Niemczech jak lokatora nie stać na opłacenie czynszu z różnych powodów to gmina przejmuje opłaty Naj prościej jest wyrzucić ludzi na bruk Osoby które utraciły pracę lub za mało zarabiają część kosztów powinna ponieść gmina

Bzdura , jesli masz prawo do Harz IV to gmina placi ,albo masz zasilek ,ale najpierw musisz conajmniej 1,5 roku pracowac bz miec te prawa...... 

Rozwiń
Gość
Gość (11 lutego 2016 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego ja mam dokładać do pasożytów,mają na wódę i papierosy ,powinni płacić za wynajmowane mieszkania/ Część osób czynsz może odpracować,spróbujcie znaleźć chętnego do pracy.
Rozwiń
Gość
Gość (11 lutego 2016 o 08:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość (9 lutego 2016 o godzinie 21:22) Żuk musi mieć na swoje specjalne żarcie w restauracjach i innych i stara się dopaść biedotę, która można zastraszyć aby wyrwać z nich ostatni grosz co na chleb dla dzieci mają! Polska się zmienia na dobre, ale u nas nadal pomiatanie ludźmi bośmy nie wymienili PO matołów w wyborach tak jak Polacy w sejmie i tak dalej ... Kazdem powinien mieć robote taka żeby zaplacic za mieszkanie i mieć jeszcze no i te opłaty sa za wysokie za cos mało warte w normalnym swiecie! Amerykanin czy jakiś szkop nie chciał by tak żyć jak setki miljonow Polaków! DEBIL W męskiej lub źeńskiej postaci mógł takie wypociny napisaś
Rozwiń
sceptyk
sceptyk (10 lutego 2016 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dostaną po 500+ to zapłacą zaleglości.

Rozwiń
gw
gw (10 lutego 2016 o 13:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Niemczech jak lokatora nie stać na opłacenie czynszu z różnych powodów to gmina przejmuje opłaty Naj prościej jest wyrzucić ludzi na bruk Osoby które utraciły pracę lub za mało zarabiają część kosztów powinna ponieść gmina

ja zarabiam 1350 zł i nie zalegam z opłatami mimo że mam 2 dzieci na utrzymaniu. I ja mam na takich pasożytów co nie chce się pracować jeszcze łożyć. by mieli na wódę kosztem chleba dla moich dzieci.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!