czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Do lotniska Lublin dowiozą nas elektryczne pociągi

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Kolej ogłosiła właśnie przetarg na elektryfikację toru dojazdowego do lotniska w Świdniku. Chce zdążyć przed pierwszym samolotem.

Aby pociągi dotarły na lotnisko, trzeba dobudować tor od stacji Świdnik Miasto do terminalu. Jego budowa idzie pełną parą. – Zakończy się do 15 listopada – zapowiada Andrzej Matysiewicz ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, na której zlecenie powstaje tor.

Spalinowy pociąg wjeżdżający do terminalu początkowo budził drwiny na forach internetowych. Gdy okazało się, że tor da się zbudować taniej, znalazły się pieniądze na jego elektryfikację. Jeszcze kilka dni temu kolej zapowiadała, że zostanie ona wykonana do marca 2013 r. Ale nieoczekiwanie w ogłoszeniu o przetargu znalazł się inny termin.

Wykonawca ma zdążyć do 7 grudnia – to 11 dni przed pierwszym lotem.

– Tak. Chcemy, żeby linia była zelektryfikowana w grudniu – potwierdza Matysiewicz. Czy ktoś podejmie się takiego wyzwania? Dowiemy się 22 października, do tego dnia wykonawcy mają czas na składanie ofert.
Kiedy na lotnisko pojedziemy pod napięciem? – Niezwłocznie, gdy tylko pojawi się trakcja – zapowiada Jacek Sobczak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, który wczoraj podpisał umowę na zakup trzech szynobusów… spalinowych.

– Elektryczne zamówimy przy pierwszej nadarzającej się okazji – obiecuje Sobczak. I dodaje, że do czasu takiego zakupu do lotniska będą jeździć duże tzw. elektryczne zespoły trakcyjne ("ezety”). Województwo kupiło niedawno pięć takich wozów. Nie są nowe, ale gruntownie zmodernizowane.

Zamówione wczoraj spalinowe szynobusy będą kosztować ponad 24 mln zł. Dostarczy je konsorcjum firm Pesa Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki. – Pierwszy w kwietniu, następne dwa we wrześniu 2013 r. – obiecuje Krzysztof Adamski, prezes ZNTK. Dwuczłonowe szynobusy będą mieć po 250 miejsc (w tym 120 siedzących), klimatyzację i toalety, z których nic przykrego nie spada na tory, ale do specjalnego zbiornika.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Tomek M.
kuba
kuba
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tomek M.
Tomek M. (23 listopada 2012 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panowie i Panie, wystrarczy dobrze zaplanować odjazdy pociągów ze stacji Lublin. Czyli na 2h 15 min przed odlotem samolotu. 15 min jazdy z Lublina i jesteśmy 2h wcześniej przed godziną odlotu. Poza tym wystrczy otworzyć przejazdy pomiędzy tymi dwoma miastami w godzinach szczytu - rano i po południu. Wielu ludzi dojeżdża do pracy!!! I mamy pełne szynowbusy.
Rozwiń
kuba
kuba (14 października 2012 o 20:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
te dalekobieżne byłyby również dla mieszkańców także Świdnika,Rejowca Fabrycznego,Krasnegostawu
Rozwiń
kuba
kuba (14 października 2012 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do ODROBINA ROZSĄDKU pociągi dalekobieżne powinny kończyć biegi nie w Świdniku a w Chełmie i Zamościu
Rozwiń
Lublinianin
Lublinianin (11 października 2012 o 05:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak, dzięki facebookowej stronie lubelskiego lotniska pozyskać ponad 15 tysięcy fanów na Facebooku?

W bardzo prosty sposób. Wystarczy w sekcji „ulubione” oficjalnej strony portu na Facebooku dodać link do prywatnej strony: facebook.com/tanielotyzlublina”. Chwytliwy tytuł załatwi resztę. Okazuje się ponadto, że Lotnisko Lublin na Facebooku nie lubi Ryanaira, Itaki, ani Wizz Aira - swoich już obecnych kontrahentów. Ale lubi tylko „Tanie loty z Lublina (i nie wiadomo za co, bo takowych jeszcze nie ma) napędzając stronie rzesze, nic nie świadomych i naiwnych facebookowiczów. Port Lotniczy Lublin. Oficjalna strona portu pojawił się na Facebooku 20.11.2011 roku. Znaczek facebooka i komunikat o profilu na www.airport.lublin.pl - 10.10.2012 roku, czyli prawie rok później. Dlaczego? Czyżby ktoś chciał coś ukryć? Komunikat na firmowej stronie lotniska mówi, że na facebookowej stronie air portu będą pojawiać się najświeższe informacje, zdjęcia i newsy. Ale zwróćmy uwagę na jeden z ostatnich - z 09.10.2012 - oficjalna strona portu na Facebooku zamieszcza album użytkownika „Tanie loty z Lublina” z podpisem na zdjęciu: facebook.com/tanielotyzlublina - czyli zdjęcia będące własnością portu, wcześniej opublikowane na firmowej stronie!!!!!!! Takich zdjęć z fałszywym podpisem jest pełno na facebook.com/tanielotyzlublina. Jawna kradzież intelektualna i bezprawne przypisanie sobie praw autorskich. Wygląda na to, że obydwa profile prowadzi jedna i ta sama osoba, zbijając u boku (chyba nic nie świadomych władz lotniska) swój prywatny kapitał w postaci kilkunastotysięcznej rzeszy facebookowiczów. Strona ta pojawiła się na Facebooku w sierpniu i ma w tej (ponad 15 tyś.) chwili więcej fanów aniżeli niejeden dziennik regionalny, do którego ludzie lajkowali latami. Nic dziwnego - sprytnie wykorzystano zainteresowanie lubelskim lotniskiem i jego autorytet, tudzież link z oficjalnej strony portu na facebooku. Jakby na to nie patrzeć, jest to nieuczciwe i świadczy o ślepocie lub udawanej niewiedzy pracowników public relations lubelskiego lotniska. A może to oni prowadzą obydwa profile za nasze, podatników pieniądze? Gdyby ktoś pytał, po co komu tylu fanów, jedną z ewentualnych odpowiedzi może być ten artykuł: http://www.rp.pl/artykul/789745.html. Ciekawe, jak długo facebookowa strona lubelskiego lotniska będzie lubieć i linkować do prywatnej, mamiącej tylko obietnicami strony z tanimi lotami i czy polubi (i kiedy) startujące niebawem linie lotnicze i Itakę? Może, dzięki temu zeszli by nieco z ceny biletów?
Rozwiń
Anka
Anka (10 października 2012 o 21:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Serdeczne pozdrowienia dla Lubelskich kolejarzy!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!