Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 maja 2013 r.
17:26
Edytuj ten wpis

Do Lublina wrócą przegubowe trolejbusy. ZTM ogłosił przetarg

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A
Lublin w swej historii miał tylko trzy przegubowe trolejbusy: było to w latach 90., pojazdami tymi b
Lublin w swej historii miał tylko trzy przegubowe trolejbusy: było to w latach 90., pojazdami tymi b

W kwietniu przyszłego roku na lubelskich ulicach mogą się pojawić przegubowe trolejbusy. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na dostawę 12 takich pojazdów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystkie wozy będą wyposażone w baterie pozwalające na jazdę po ulicach, nad którymi nie ma trakcji. Jak długi odcinek będą w stanie przejechać w ten sposób? ZTM wymaga, by było to co najmniej 1,5 km, ale podczas oceny ofert dodatkowe punkty dostaną te pojazdy, które korzystając z baterii będą w stanie przemierzyć powyżej 2,5 km. A jeszcze wyżej punktowany będzie dystans powyżej 5 km. Choć i tak najbardziej będzie się liczyć cena pojazdów.

Jakie jeszcze wymagania stawia ZTM producentom trolejbusów? Wozy powinny mieć nie mniej, niż 125 miejsc, w tym co najmniej 40 siedzących. Co ważne: sporo ma być miejsca do stania: oprócz przestrzeni przeznaczonej dla wózków będzie też część dla pasażerów stojących zlokalizowana w drugim członie pojazdu. Inwalidzi i matki z wózkami nie powinni mieć już (znanego z kupowanych ostatnio solarisów) problemu z przedostaniem się do wyjścia.

Jeśli producent zaproponuje, że przestrzeń dla wózków będzie po prawej stronie, to drzwi trolejbusu będą musiały otwierać się na zewnątrz.

W pojeździe ma być co najmniej 10 przesuwnych okien, klimatyzacja, automat biletowy, monitoring i system głosowej zapowiedzi przystanków. Jeden z głośników znajdzie się na zewnątrz trolejbusu, obok pierwszych drzwi. Boczny, zewnętrzny wyświetlacz diodowy znajdzie się nie tylko w pierwszej, ale też w drugiej części pojazdu.

Trolejbusy muszą mieć od 17,5 do 18,75 m długości, nie więcej niż 2,55 m szerokości, a promień skrętu nie może przekraczać 12 m. Pojazdy będą musiały się zmieścić w nowej zajezdni projektowanej z myślą o 12-metrowych, jednoczłonowych trolejbusach. Tylko takie pojazdy były przewidywane w pierwotnej wersji unijnego projektu, w ramach którego ZTM kupuje autobusy, trolejbusy i buduje nową trakcję.

Brak przegubowych trolejbusów w tym projekcie był często krytykowany przez ekspertów. Miastu udało się zmienić dokumentację, stąd przetarg na dłuższe pojazdy. Lublin w swej historii miał tylko trzy przegubowe trolejbusy: było to w latach 90., pojazdami tymi były ikarusy skonstruowane na bazie używanych autobusów.

Pierwsza transza licząca 6 trolejbusów ma być dostarczona do końca kwietnia 2014 r., a druga do końca września przyszłego roku.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Podróżnik lubelszczyzny / 6 maja 2013 o 17:54
BANDA POpaprańców do dupy
Avatar
Adam / 6 maja 2013 o 17:52
Niestety na umowach śmieciowych każdy pracuje banda >Kretynizm KRETYNÓW
Avatar
Maniek / 6 maja 2013 o 12:25
Niechiech ktoś lepiej się zainteresuje sytuacją w MPK Lublin. Firma autobusów własnych ma coraz mniej, pracownicy są zatrudniani na umowach śmieciowych, najlepsze narzędzia przeniesiono do spółki córki czyli MKK. Zatrudnia się politycznych pociołków, utrzymując jakis pion marketingu, rzeczników prasowych a historii pamiętają tylko miłośnicy z Lubelskiego Towarzystwa Zrównowarzonego Transportu - www.komunikacja.lublin.pl - to jest kpina co się dzieje w tej miejskiej spółce !!
Avatar
podróżnik / 6 maja 2013 o 07:49
[quote name='dsd' timestamp='1367779257' post='765893']
Zanim coś skomentujesz przeczytaj SIWZ.
[/quote]odezwał się urzędas z ZTM
Avatar
zaq / 5 maja 2013 o 23:16
[quote name='dsd' timestamp='1367779257' post='765893']
Zanim coś skomentujesz przeczytaj SIWZ.
[/quote]Jeżeli dla ciebie warunek minimum 7 wyprodukowanych pojazdów to dużo... to okey.
Avatar
nick / 5 maja 2013 o 20:44
Kretynizm POpaprańców z Ztmu bije rekordy!!!!!! POsrana BANDO KRETYNÓW, PYTAM PO RAZ SETNY: GDZIE JEST DO QR*WY NĘDZY WYMÓG DOŚWIADCZENIA W PRODUKCJI TAKICH WOZÓW??????????????? DLACZEGO BANDO KRETYNÓW NIE PRZEPROWADZILIŚCIE WCZEŚNIEJ ŻADNYCH JAZD TESTOWYCH????????????? Solaris bez problemu może udostępnić na kilkumiesięczne testy przegubowy trolejbus z dodatkowym napędem. A co może udostępnić ten zasrany Bogdan???? NIC NIE MOŻE UDOSTĘPNIĆ BO NIE WYPRODUKOWAŁ ANI JEDNEGO TROLEJBUSU Z DODATKOWYM NAPĘDEM!!! Mam szczerą nadzieję, że CBA dobierze się wam do dupy!!!
Kretynizm POpaprańców z Ztmu bije rekordy!!!!!! POsrana BANDO KRETYNÓW, PYTAM PO RAZ SETNY: GDZIE JEST DO QR*WY NĘDZY WYMÓG DOŚWIADCZENIA W PRODUKCJI TAKICH WOZÓW??????????????? DLACZEGO BANDO KRETYNÓW NIE PRZEPROWADZILIŚCIE WCZEŚNIEJ ŻADNYCH JAZD TESTOWYCH????????????? Solaris bez problemu może udostępnić na kilkumiesięczne testy przegubowy trolejbus z dodatkowym napędem. A co może udostępnić ten zasrany Bogdan???? NIC NIE MOŻE UDOSTĘPNIĆ BO NIE WYPRODUKOWAŁ ANI JEDNEGO TROLEJBUSU Z DODATKOWYM NAPĘDEM!!! ... rozwiń
Avatar
dsd / 5 maja 2013 o 20:40
[quote name='zaq' timestamp='1367769875' post='765845']
Widze ZTM nic nie wynosi ze swoich przetargów. Warunku na minimalną ilość wyprodukowanych pojazdów przez producenta jak nie było tak nie ma. Niedoświadczony Bogdan już się szykuje. Ale poza tym to świetna wiadomość
[/quote]

Zanim coś skomentujesz przeczytaj SIWZ.
Avatar
zaq / 5 maja 2013 o 18:04
Widze ZTM nic nie wynosi ze swoich przetargów. Warunku na minimalną ilość wyprodukowanych pojazdów przez producenta jak nie było tak nie ma. Niedoświadczony Bogdan już się szykuje. Ale poza tym to świetna wiadomość
Avatar
Pluskwa wagonowa / 5 maja 2013 o 17:59
Po co przetarg, w końcu prezydent Żuk powiedział że chce mieć montownie trolejbusów w Lublinie, więc pewnie i tak zapewne wygra Bogdan-Ursus. Ciekawe czy tym razem dyrektor ZTM zachowa stołek czy w równie tajemniczych okolicznościach złoży rezygnacje na ręce prezydenta Żuka. Promocją zamie się MPK czy tam MKK z pracownikiem UM Lublin, będącym na bezpłatnym urlopie z powodu otrzymania stołka radnego miejskiego Michała Krawczyka, dorabiającego sobie do diety przez ciężką prace w MPK jako... specjalista ds. promocji komunikacji. Szkoda że w Meteorze czy AKLu nie ma takiego stanowiska.
Po co przetarg, w końcu prezydent Żuk powiedział że chce mieć montownie trolejbusów w Lublinie, więc pewnie i tak zapewne wygra Bogdan-Ursus. Ciekawe czy tym razem dyrektor ZTM zachowa stołek czy w równie tajemniczych okolicznościach złoży rezygnacje na ręce prezydenta Żuka. Promocją zamie się MPK czy tam MKK z pracownikiem UM Lublin, będącym na bezpłatnym urlopie z powodu otrzymania stołka radnego miejskiego Michała Krawczyka, dorabiającego sobie do diety przez ciężką prace w MPK jako... specjalista ds. promocji komunikacji. Szkoda że w Met... rozwiń
Avatar
Podróżnik lubelszczyzny / 6 maja 2013 o 17:54
BANDA POpaprańców do dupy
Avatar
Adam / 6 maja 2013 o 17:52
Niestety na umowach śmieciowych każdy pracuje banda >Kretynizm KRETYNÓW
Avatar
Maniek / 6 maja 2013 o 12:25
Niechiech ktoś lepiej się zainteresuje sytuacją w MPK Lublin. Firma autobusów własnych ma coraz mniej, pracownicy są zatrudniani na umowach śmieciowych, najlepsze narzędzia przeniesiono do spółki córki czyli MKK. Zatrudnia się politycznych pociołków, utrzymując jakis pion marketingu, rzeczników prasowych a historii pamiętają tylko miłośnicy z Lubelskiego Towarzystwa Zrównowarzonego Transportu - www.komunikacja.lublin.pl - to jest kpina co się dzieje w tej miejskiej spółce !!
Avatar
podróżnik / 6 maja 2013 o 07:49
[quote name='dsd' timestamp='1367779257' post='765893']
Zanim coś skomentujesz przeczytaj SIWZ.
[/quote]odezwał się urzędas z ZTM
Avatar
zaq / 5 maja 2013 o 23:16
[quote name='dsd' timestamp='1367779257' post='765893']
Zanim coś skomentujesz przeczytaj SIWZ.
[/quote]Jeżeli dla ciebie warunek minimum 7 wyprodukowanych pojazdów to dużo... to okey.
Avatar
nick / 5 maja 2013 o 20:44
Kretynizm POpaprańców z Ztmu bije rekordy!!!!!! POsrana BANDO KRETYNÓW, PYTAM PO RAZ SETNY: GDZIE JEST DO QR*WY NĘDZY WYMÓG DOŚWIADCZENIA W PRODUKCJI TAKICH WOZÓW??????????????? DLACZEGO BANDO KRETYNÓW NIE PRZEPROWADZILIŚCIE WCZEŚNIEJ ŻADNYCH JAZD TESTOWYCH????????????? Solaris bez problemu może udostępnić na kilkumiesięczne testy przegubowy trolejbus z dodatkowym napędem. A co może udostępnić ten zasrany Bogdan???? NIC NIE MOŻE UDOSTĘPNIĆ BO NIE WYPRODUKOWAŁ ANI JEDNEGO TROLEJBUSU Z DODATKOWYM NAPĘDEM!!! Mam szczerą nadzieję, że CBA dobierze się wam do dupy!!!
Kretynizm POpaprańców z Ztmu bije rekordy!!!!!! POsrana BANDO KRETYNÓW, PYTAM PO RAZ SETNY: GDZIE JEST DO QR*WY NĘDZY WYMÓG DOŚWIADCZENIA W PRODUKCJI TAKICH WOZÓW??????????????? DLACZEGO BANDO KRETYNÓW NIE PRZEPROWADZILIŚCIE WCZEŚNIEJ ŻADNYCH JAZD TESTOWYCH????????????? Solaris bez problemu może udostępnić na kilkumiesięczne testy przegubowy trolejbus z dodatkowym napędem. A co może udostępnić ten zasrany Bogdan???? NIC NIE MOŻE UDOSTĘPNIĆ BO NIE WYPRODUKOWAŁ ANI JEDNEGO TROLEJBUSU Z DODATKOWYM NAPĘDEM!!! ... rozwiń
Avatar
dsd / 5 maja 2013 o 20:40
[quote name='zaq' timestamp='1367769875' post='765845']
Widze ZTM nic nie wynosi ze swoich przetargów. Warunku na minimalną ilość wyprodukowanych pojazdów przez producenta jak nie było tak nie ma. Niedoświadczony Bogdan już się szykuje. Ale poza tym to świetna wiadomość
[/quote]

Zanim coś skomentujesz przeczytaj SIWZ.
Avatar
zaq / 5 maja 2013 o 18:04
Widze ZTM nic nie wynosi ze swoich przetargów. Warunku na minimalną ilość wyprodukowanych pojazdów przez producenta jak nie było tak nie ma. Niedoświadczony Bogdan już się szykuje. Ale poza tym to świetna wiadomość
Avatar
Pluskwa wagonowa / 5 maja 2013 o 17:59
Po co przetarg, w końcu prezydent Żuk powiedział że chce mieć montownie trolejbusów w Lublinie, więc pewnie i tak zapewne wygra Bogdan-Ursus. Ciekawe czy tym razem dyrektor ZTM zachowa stołek czy w równie tajemniczych okolicznościach złoży rezygnacje na ręce prezydenta Żuka. Promocją zamie się MPK czy tam MKK z pracownikiem UM Lublin, będącym na bezpłatnym urlopie z powodu otrzymania stołka radnego miejskiego Michała Krawczyka, dorabiającego sobie do diety przez ciężką prace w MPK jako... specjalista ds. promocji komunikacji. Szkoda że w Meteorze czy AKLu nie ma takiego stanowiska.
Po co przetarg, w końcu prezydent Żuk powiedział że chce mieć montownie trolejbusów w Lublinie, więc pewnie i tak zapewne wygra Bogdan-Ursus. Ciekawe czy tym razem dyrektor ZTM zachowa stołek czy w równie tajemniczych okolicznościach złoży rezygnacje na ręce prezydenta Żuka. Promocją zamie się MPK czy tam MKK z pracownikiem UM Lublin, będącym na bezpłatnym urlopie z powodu otrzymania stołka radnego miejskiego Michała Krawczyka, dorabiającego sobie do diety przez ciężką prace w MPK jako... specjalista ds. promocji komunikacji. Szkoda że w Met... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 0 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 0 1

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 0 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 0 11

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 4

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!