sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Do Lublina wrócą przegubowe trolejbusy. ZTM ogłosił przetarg

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 maja 2013, 17:26
Autor: Dominik Smaga

Lublin w swej historii miał tylko trzy przegubowe trolejbusy: było to w latach 90., pojazdami tymi b
Lublin w swej historii miał tylko trzy przegubowe trolejbusy: było to w latach 90., pojazdami tymi b

W kwietniu przyszłego roku na lubelskich ulicach mogą się pojawić przegubowe trolejbusy. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na dostawę 12 takich pojazdów

Wszystkie wozy będą wyposażone w baterie pozwalające na jazdę po ulicach, nad którymi nie ma trakcji. Jak długi odcinek będą w stanie przejechać w ten sposób? ZTM wymaga, by było to co najmniej 1,5 km, ale podczas oceny ofert dodatkowe punkty dostaną te pojazdy, które korzystając z baterii będą w stanie przemierzyć powyżej 2,5 km. A jeszcze wyżej punktowany będzie dystans powyżej 5 km. Choć i tak najbardziej będzie się liczyć cena pojazdów.

Jakie jeszcze wymagania stawia ZTM producentom trolejbusów? Wozy powinny mieć nie mniej, niż 125 miejsc, w tym co najmniej 40 siedzących. Co ważne: sporo ma być miejsca do stania: oprócz przestrzeni przeznaczonej dla wózków będzie też część dla pasażerów stojących zlokalizowana w drugim członie pojazdu. Inwalidzi i matki z wózkami nie powinni mieć już (znanego z kupowanych ostatnio solarisów) problemu z przedostaniem się do wyjścia.

Jeśli producent zaproponuje, że przestrzeń dla wózków będzie po prawej stronie, to drzwi trolejbusu będą musiały otwierać się na zewnątrz.

W pojeździe ma być co najmniej 10 przesuwnych okien, klimatyzacja, automat biletowy, monitoring i system głosowej zapowiedzi przystanków. Jeden z głośników znajdzie się na zewnątrz trolejbusu, obok pierwszych drzwi. Boczny, zewnętrzny wyświetlacz diodowy znajdzie się nie tylko w pierwszej, ale też w drugiej części pojazdu.

Trolejbusy muszą mieć od 17,5 do 18,75 m długości, nie więcej niż 2,55 m szerokości, a promień skrętu nie może przekraczać 12 m. Pojazdy będą musiały się zmieścić w nowej zajezdni projektowanej z myślą o 12-metrowych, jednoczłonowych trolejbusach. Tylko takie pojazdy były przewidywane w pierwotnej wersji unijnego projektu, w ramach którego ZTM kupuje autobusy, trolejbusy i buduje nową trakcję.

Brak przegubowych trolejbusów w tym projekcie był często krytykowany przez ekspertów. Miastu udało się zmienić dokumentację, stąd przetarg na dłuższe pojazdy. Lublin w swej historii miał tylko trzy przegubowe trolejbusy: było to w latach 90., pojazdami tymi były ikarusy skonstruowane na bazie używanych autobusów.

Pierwsza transza licząca 6 trolejbusów ma być dostarczona do końca kwietnia 2014 r., a druga do końca września przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Podróżnik lubelszczyzny
Adam
Maniek
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Podróżnik lubelszczyzny
Podróżnik lubelszczyzny (6 maja 2013 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BANDA POpaprańców do dupy
Rozwiń
Adam
Adam (6 maja 2013 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety na umowach śmieciowych każdy pracuje banda >Kretynizm KRETYNÓW
Rozwiń
Maniek
Maniek (6 maja 2013 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niechiech ktoś lepiej się zainteresuje sytuacją w MPK Lublin. Firma autobusów własnych ma coraz mniej, pracownicy są zatrudniani na umowach śmieciowych, najlepsze narzędzia przeniesiono do spółki córki czyli MKK. Zatrudnia się politycznych pociołków, utrzymując jakis pion marketingu, rzeczników prasowych a historii pamiętają tylko miłośnicy z Lubelskiego Towarzystwa Zrównowarzonego Transportu - www.komunikacja.lublin.pl - to jest kpina co się dzieje w tej miejskiej spółce !!
Rozwiń
podróżnik
podróżnik (6 maja 2013 o 07:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='dsd' timestamp='1367779257' post='765893']
Zanim coś skomentujesz przeczytaj SIWZ.
[/quote]odezwał się urzędas z ZTM
Rozwiń
zaq
zaq (5 maja 2013 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='dsd' timestamp='1367779257' post='765893']
Zanim coś skomentujesz przeczytaj SIWZ.
[/quote]Jeżeli dla ciebie warunek minimum 7 wyprodukowanych pojazdów to dużo... to okey.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!