środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Do skrzynek trafiły wezwania do zapłaty za ściągnięte filmy z internetu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2014, 06:30

W ostatnich dniach do skrzynek pocztowych mieszkańców Lublina trafiły wezwania z kancelarii adwokackiej do zapłaty 550 zł za nielegalnie ściągnięte z Internetu polskie filmy. - Najpierw zrobiło mi się gorąco, a potem słabo - opowiada nasza czytelniczka

Chodzi o filmy: "Czarny czwartek”, "Last minute”, "Być jak Kazimierz Deyna”, "Drogówka” i "Obława”. Do naszej redakcji zgłosiła się jedna z mieszkanek Lublina, która w środę odebrała z poczty właśnie takie wezwanie. Pokrzywdzonych, czyli w tym wypadku producentów ostatniej z produkcji, reprezentuje Kancelaria Adwokacka Anny Łuczak z Warszawy i to ona wysłała wezwanie wraz z rachunkiem na 550 zł.

Wynika z niego, że pieniądze mają zaspokoić roszczenia spółki powstałe w wyniku naruszenia praw autorskich. W piśmie czytamy, że wspomniana kwota jest "częścią opłaty licencyjnej, której wysokość jest ograniczona z uwagi na ugodowy charakter wezwania”. Z pisma można się też dowiedzieć, że w przypadku braku zapłaty sprawa zostanie skierowana do sądu. Dodzwoniliśmy się do tej kancelarii, ale do zamknięcia tego wydania Dziennika nikt nie zdecydował się na wypowiedź w tej sprawie.

- Jak zobaczyłam kopertę, to myślałam, że to po prostu jakaś reklama. Kiedy ją otworzyłam - najpierw zrobiło mi się gorąco, a później, kiedy zaczęłam czytać, słabo - opowiada czytelniczka. I dodaje, że nawet nie widziała filmu "Obława”, którego w jej przypadku dotyczy sprawa. - Na pewno go nie ściągałam, mój mąż również. Może pod naszą sieć podpiął się ktoś z sąsiadów?

Kwestią zajmuje się też prokuratura w Pruszkowie i według jej informacji wezwania dostały już tysiące osób w całej Polsce. - Prowadzimy postępowanie w sprawie rozpowszechniania utworów bez upoważnienia. Chodzi o cztery, czy pięć polskich filmów. Nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów, czynności cały czas są prowadzone. Trudno też powiedzieć, ilu osób to dotyczy, ale na pewno chodzi o tysiące - przyznaje Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jeden z dostawców Internetu w Lublinie, z którym rozmawialiśmy, potwierdził, że jego firma dostała już kilkadziesiąt wezwań z prokuratury z numerami IP i żądaniem udostępnienia danych tych klientów. Potem wycofał się z tych słów i zaczął grozić nam konsekwencjami prawnymi.

Płacić czy nie?

- Wysyłanie tego typu przedsądowych wezwań do zapłaty ma na celu zastraszenie i wykorzystanie nieznajomości prawa - mówi adwokat Michał Wąż.

- W przypadku sprawy cywilnej wymaga się udowodnienia, że to konkretny użytkownik korzystał z komputera, a także z konkretnego serwisu. Kiedy dostajemy przedsądowe wezwania nie należy płacić, w ten sposób sami przekazujemy kancelariom swoje dane. Można zacząć się obawiać dopiero, kiedy dostaniemy pozew do sądu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: policja filmy piractwo
Gość
Gość
ZŁY
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 marca 2016 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra strona z www.WezwanieDoZaplaty.online-kancelaria.pl
Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2015 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na jednym blogu jest ciekawy artykuł o problemie z wezwaniami do zapłaty za udostępnianie filmów w sieci: http://adwokaci-prawo.pl/wezwanie-do-zaplaty-za-udostepnienie-w-sieci-filmu-co-robic/
Rozwiń
ZŁY
ZŁY (19 lipca 2014 o 23:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kancelaria niech lepiej drukuje to na jakimś miękkim papierze żeby można się było podetrzeć.

Rozwiń
ip
ip (19 lipca 2014 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

GÓWNIANY FILM a zarobic trzeba to się wysyła wezwania ,jak podano tysiące , IP KANCELARIA MOŻE MIEĆ Z FIRM KTÓRE TM HANDLUJĄ i wysylają spam . 

KTO bu sciągał takie badziewie , a tysiące po 550 to parę milionów wpadnie .

złodzieje z kancelarii co wymuszją kasę. i dane osób.

lać po mordach jak europoseł.

Rozwiń
ddd
ddd (19 lipca 2014 o 20:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak ktoś taki głupi to niech płaci i czeka na kolejne wezwania do zapłaty bo..."oszustom" nigdy nie jest mało.

   Takich pobieraczków przewinęło się tysiące i jeszcze więcej przed nami. Widać, że w Polszy to bardzo łatwy sposób na dorobienie się fortuny. Amber Gold nadal niczego niektóych nie nauczył.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!