czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Dochodzenie potwierdziło zmowę szpitali w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2013, 13:20
Autor: drs

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Publiczne szpitale z Lublina dopuściły się zabronionej prawem zmowy przeciw niepublicznym placówkom – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd ustalił, że dyrektorzy szpitali umówili się, że wypowiedzą NZOZ-om zawarte na 2011 r. umowy na wykonywanie na ich rzecz badań specjalistycznych, w tym badań naczyniowych, radiologii interwencyjnej, USG i Dopplera, badań radiologicznych, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej oraz EEG.

Zawiadomienie do urzędu złożył Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców oraz Związku Prywatnych Pracodawców Lubelszczyzny "Lewiatan”. Poskarżyły się na działalność szpitali zrzeszonych w lubelskim Konwencie Szpitali Wojewódzkich, Klinicznych i Resortowych.

Mowa o szpitalach przy Staszica, Jaczewskiego, Biernackiego, al. Kraśnickiej, Kruczkowskiego, Chodźki, Abramowickiej, Grenadierów i szpitalu wojskowym. Placówki te nie uzyskały od NFZ części kontraktów na 2011 rok. Z treści skargi wynikało, że szpitale umówiły się między sobą, że placówkom niepublicznym, które dostały kontrakty od NFZ wypowiedzą umowy na wykonywanie badań specjalistycznych.

Jak broniły się szpitale? SPSK 1 z ul. Staszica twierdził, że to próba zwrócenia uwagi "na problem społeczny”, SPSK 4 wyjaśniał, że chodzi o "przywrócenie właściwej rangi publicznym zakładom opieki zdrowotnej”. Szpital wojskowy wspominał o "efektywniejszym wykorzystaniu zasobów”, zaś placówka z ul. Abramowickiej o "swobodzie decyzyjnej dyrektorów”.

W ocenie UOKiK celem takiej zmowy miało być ograniczenie konkurencji na lokalnym usług medycznych. Szpitale uniknęły jednak kar finansowych, bo zaniechały niedozwolonej praktyki. (DRS)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!