piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Dokręcajmy kurki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 grudnia 2001, 21:55

W przyszłym roku znacznie więcej zapłacimy za wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżki dotyczą przede wszystkim gospodarstw domowych.

To efekt rozporządzenia ministra ochrony środowiska i gospodarki wodnej, drastycznie podnoszącego opłaty z tytułu użytkowania zasobów naturalnych.
– Opłaty z tytułu ochrony środowiska wzrosną w Lublinie do 25 gr za metr sześcienny wody podlegającej tylko dezynfekcji (a takiej jest w naszej sieci najwięcej) oraz do 12,5 gr za metr wody odżelazionej. W porównaniu z dotychczasowymi opłatami oznacza to podwyżki o odpowiednio 900 i 400 proc. – zaznacza Tadeusz Fijałka, prezes lubelskiego MPWiK.
W Zamościu nowe stawki obowiązują już od końca listopada. – Musieliśmy podnieść opłaty za wodę i ścieki w gospodarstwach domowych o około 11 proc. W praktyce oznacza to, że w przyszłym roku 4-osobowa rodzina zapłaci miesięcznie o 5,40 zł więcej niż dotychczas – mówi Franciszek Josik, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu.
Lubelscy radni zajmą się podwyżkami cen wody podczas sesji 27 grudnia. MPWiK przedstawiło im trzy warianty. Pierwszy, za którym opowiada się przedsiębiorstwo, zakłada wzrost cen o 55 gr za metr oraz o 36 gr za ścieki odprowadzane z gospodarstw domowych. Opłaty u odbiorców przemysłowych mają być utrzymane na dotychczasowym poziomie. Wariant drugi równa opłaty przemysłowe i gospodarstw domowych; dla tych ostatnich oznacza to podwyżkę o 45 proc. Wariant trzeci to utrzymanie dotychczasowych cen i dotacje dla MPWiK z budżetu miasta.
Projekt podwyżek, którym jeszcze w tym roku zajmą się chełmscy radni, zakłada, że woda dla gospodarstw domowych zdrożeje o 10 gr za metr sześcienny, a odprowadzenie ścieków o 12 gr.
Najpóźniej, bo w marcu przyszłego roku, wzrosną opłaty w Białej Podlaskiej. Woda i ścieki w gospodarstwach domowych mają zdrożeć odpowiednio o 17 i 20 proc. Natomiast odbiorcy w przemyśle spożywczym zapłacą za wodę mniej o 11gr, w pozostałych sektorach cena spadnie o 43 gr.

Ile zapłacimy?

Za metr sześcienny wody
w Lublinie płacimy 1,62 zł.
W przyszłym roku cena może wzrosnąć do 2,17 zł. Odprowadzenie ścieków może zdrożeć
z 1,49 do 1,85 zł. W Chełmie woda drożeje z 1,68 do 1,78 zł, natomiast odprowadzenie ścieków ze 1,89 zł do 2,01 zł. Bialski „Wod-Kan” zakłada, że planowana na marzec 2002 r. podwyżka zmieni cenę metra wody z 1,44 na 1,67 zł, a ścieków z 2,07 na 2,47. W Zamościu woda zdrożała od grudnia z 1,63 zł do 1,81 zł, a odprowadzenie ścieków z 2,44 do 2,71 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!