środa, 26 kwietnia 2017 r.

Lublin

Dokręcajmy kurki

Dodano: 17 grudnia 2001, 21:55

W przyszłym roku znacznie więcej zapłacimy za wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżki dotyczą przede wszystkim gospodarstw domowych.

To efekt rozporządzenia ministra ochrony środowiska i gospodarki wodnej, drastycznie podnoszącego opłaty z tytułu użytkowania zasobów naturalnych.
– Opłaty z tytułu ochrony środowiska wzrosną w Lublinie do 25 gr za metr sześcienny wody podlegającej tylko dezynfekcji (a takiej jest w naszej sieci najwięcej) oraz do 12,5 gr za metr wody odżelazionej. W porównaniu z dotychczasowymi opłatami oznacza to podwyżki o odpowiednio 900 i 400 proc. – zaznacza Tadeusz Fijałka, prezes lubelskiego MPWiK.
W Zamościu nowe stawki obowiązują już od końca listopada. – Musieliśmy podnieść opłaty za wodę i ścieki w gospodarstwach domowych o około 11 proc. W praktyce oznacza to, że w przyszłym roku 4-osobowa rodzina zapłaci miesięcznie o 5,40 zł więcej niż dotychczas – mówi Franciszek Josik, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu.
Lubelscy radni zajmą się podwyżkami cen wody podczas sesji 27 grudnia. MPWiK przedstawiło im trzy warianty. Pierwszy, za którym opowiada się przedsiębiorstwo, zakłada wzrost cen o 55 gr za metr oraz o 36 gr za ścieki odprowadzane z gospodarstw domowych. Opłaty u odbiorców przemysłowych mają być utrzymane na dotychczasowym poziomie. Wariant drugi równa opłaty przemysłowe i gospodarstw domowych; dla tych ostatnich oznacza to podwyżkę o 45 proc. Wariant trzeci to utrzymanie dotychczasowych cen i dotacje dla MPWiK z budżetu miasta.
Projekt podwyżek, którym jeszcze w tym roku zajmą się chełmscy radni, zakłada, że woda dla gospodarstw domowych zdrożeje o 10 gr za metr sześcienny, a odprowadzenie ścieków o 12 gr.
Najpóźniej, bo w marcu przyszłego roku, wzrosną opłaty w Białej Podlaskiej. Woda i ścieki w gospodarstwach domowych mają zdrożeć odpowiednio o 17 i 20 proc. Natomiast odbiorcy w przemyśle spożywczym zapłacą za wodę mniej o 11gr, w pozostałych sektorach cena spadnie o 43 gr.

Ile zapłacimy?

Za metr sześcienny wody
w Lublinie płacimy 1,62 zł.
W przyszłym roku cena może wzrosnąć do 2,17 zł. Odprowadzenie ścieków może zdrożeć
z 1,49 do 1,85 zł. W Chełmie woda drożeje z 1,68 do 1,78 zł, natomiast odprowadzenie ścieków ze 1,89 zł do 2,01 zł. Bialski „Wod-Kan” zakłada, że planowana na marzec 2002 r. podwyżka zmieni cenę metra wody z 1,44 na 1,67 zł, a ścieków z 2,07 na 2,47. W Zamościu woda zdrożała od grudnia z 1,63 zł do 1,81 zł, a odprowadzenie ścieków z 2,44 do 2,71 zł.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24