niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Doktorzy na nas czekają

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2003, 18:00
Autor: Ewa Stępień

Wczoraj lubelski NFZ liczył oferty. Może być jednak zaskoczony, gdy dziś je otworzy. Lekarze rodzinni wykreślili warunek dotyczący rocznej stawki na leczenie jednego pacjenta. Zamiast 85 zł wstawili 90 zł.

Na razie zagrożenia tak, jak na Podlasiu czy Opolszczyźnie nie ma. Tam lekarze rodzinni w ogóle nie złożyli ofert na leczenie, więc ich pacjenci muszą zmieniać medyków na takich, którzy będą mieli umowy z funduszem. Sytuacja była jednak niepewna także i u nas. Do ostatniej chwili lekarze rodzinni zwlekali z przystąpieniem do konkursu. Powodem niezadowolenia były pieniądze. Teraz na opiekę nad pacjentem lekarz rodzinny dostawał 92 zł na rok. W przyszłym roku będzie to 85 zł.
– Złożyliśmy oferty, ale z warunków wykreśliliśmy 85 zł, wstawiając 90 zł – powiedział dr Lech Panasiuk, przewodniczący lubelskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Jak na to zareaguje NFZ, który dziś otworzy oferty? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że od 1 stycznia 2004 r. nastąpi kilka zmian w opiece lekarza rodzinnego. Lekarz ten będzie mógł mieć pod opieką maksymalnie 2750 pacjentów. To więcej niż w tym roku.
Wśród dodatkowych badań, na które będzie mógł nas skierować – a na które do tej pory nie mógł – będą np. posiew kału na salmonellozę i EKG dla pacjentów bez względu na wiek (teraz było tylko dla pacjentów powyżej 7 roku życia).
Będą też minusy. – Niektóre badania wypadną z kompetencji lekarza rodzinnego, np. usg tarczycy lub oznaczanie stężenia fosforu w surowicy krwi – zapowiada Anna Józefczuk-Majewska, rzecznik prasowy oddziału NFZ w Lublinie.
Teraz przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej muszą pracować w soboty, od godz. 8 do 12. Od przyszłego roku nie będzie takiego wymogu. Po godzinach podstawowej działalności, tj. po godz. 18 w dni powszednie oraz w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy lekarz będzie musiał przyjechać do domu pacjenta na jego wezwanie albo zlecić to zadanie jakiejś przychodni lub ambulatorium, podpisując z nią umowę. Informacja o tym, gdzie szukać pomocy po zamknięciu przychodni powinna być wywieszona na tablicy ogłoszeń lub na jej drzwiach wejściowych.
Ponadto – powraca fluoryzacja zębów. W klasach I–VI będzie ją przeprowadzała co kilka tygodni pielęgniarka szkolna.

Lekarz rodzinny

To inaczej lekarz pierwszego kontaktu. Kieruje na badania diagnostyczne (analiza krwi, moczu, zdjęcie rtg klatki piersiowej, usg jamy brzusznej, wymaz z gardła) do lekarzy specjalistów, do szpitala, do uzdrowiska. Masz prawo zmienić tego lekarza dwa razy w roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!