poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Dokumenty IPN od Kiszczaka od środy w Lublinie

Dodano: 23 lutego 2016, 11:59
Autor: TOMA

Lech Wałęsa konsekwentnie twierdzi, że nie współpracował ze służbą bezpieczeństwa
Lech Wałęsa konsekwentnie twierdzi, że nie współpracował ze służbą bezpieczeństwa

Dziennikarze i fotoreporterzy z 39 redakcji, w tym zagranicznych, skorzystali z możliwości wglądu do dokumentów agenta SB „Bolka”. Zaprezentowano je wczoraj w czytelni Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Wśród nich jest m.in. zobowiązanie do współpracy z SB podpisane „Lech Wałęsa Bolek”, raport o werbunku (oba pisma z 1970 r.) i wykaz datowanych na 1971 r. wypłat, jakie rzekomo miał pobierać Wałęsa.

Były prezydent, który obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych sprawę skomentował na swoim mikroblogu. „Tak przegrałem, ale tylko w tym miejscu, gdzie prawie wszyscy uwierzyli, że jednak była jakaś zdradziecka agenturalna współpraca z SB 46 lat temu (...) To nieprawda. Nie jestem w stanie jednak Was przekonać. Dziękuję. Zdradziliście mnie, nie ja Was. L.W.” – napisał Wałęsa w serwisie wykop.pl.

Od środy dokumenty mają być udostępniane także w oddziałach IPN na wniosek dziennikarzy i badaczy naukowych.

– Spodziewamy się sporego zainteresowania, już wczoraj do południa mieliśmy ok. 20 telefonów w tej sprawie. Z uwagi na to, że w naszej czytelni jest tylko osiem miejsc, nie wykluczamy wydłużenia czasu jej pracy – mówi Marcin Krzysztofik, naczelnik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w lubelskim IPN. – Ale w ostatnich dniach sporo osób zwraca się też do nas o udostępnienie informacji na swój temat, bądź dotyczących innych osób. Zazwyczaj mieliśmy po kilkanaście takich wniosków w miesiącu. Od ubiegłej środy otrzymujemy ich po 5–6 dziennie – dodaje.

Czytaj więcej o: Lech Wałęsa
Gość
Gość
DO BOLKA
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 lutego 2016 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JEBAĆ FRAJERA CO NA PSACH MORDĘ OTWIERA...

Ehh, narodowcy...

Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2016 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JEBAĆ FRAJERA CO NA PSACH MORDĘ OTWIERA...

XDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Rozwiń
DO BOLKA
DO BOLKA (24 lutego 2016 o 02:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I NAWET GDY RODZINIE TWEJ ŁZY DO OCZU SIĘ CISNĄ PRZENIGDY NIE WSPÓŁPRACUJ Z PIERDOLONĄ MILICJĄ

Rozwiń
LUBELSKI NARODOWIEC
LUBELSKI NARODOWIEC (24 lutego 2016 o 01:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JEBAĆ FRAJERA CO NA PSACH MORDĘ OTWIERA...

Rozwiń
Gość
Gość (23 lutego 2016 o 21:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1. Czy pamiętasz, jak w styczniu 1971 r. przyznałeś, że na żądanie SB dokonywałeś identyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? Czy teraz możesz podać powody tych działań? 2. Dlaczego okłamałeś wszystkich mówiąc o przeskoczeniu płotu, podczas gdy na strajk 14.08.1980 r. zostałeś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej z Gdyni? 3. Jak godziłeś swoją katolicką moralność z głośnymi przygodami, o które żona robiła Ci publiczne awantury w 1980 r.? 4. 9 grudnia 1980 r. przyznano „Solidarności” pierwsza nagrodę - 30 tys. USD. Co z tymi pieniędzmi? 5. Co zrobiłeś z 60 tys. USD nagrody szwedzkiej prasy, którą miałeś przekazać na Panoramę Racławicką, lecz nigdy nie przekazałeś? 6. Czy mieszkanie przy ul. Polanki 52 kupiłeś, czy otrzymałeś w darze i od kogo? 7. W jakiej kwocie Bagsik i inni biznesmeni finansowali Twoją pierwszą kampanię wyborczą? 8. Czy uważasz za właściwe, że głowa państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu? 9. Czy byłeś w 1981 r. informowany przez Prezydium MKZ, że M. Wachowski jest kapitanem SB? 10. Czy Wachowski posiada Twoje zdjęcia ze wspólnych orgii i dlatego nie reagowałeś na jego poczynania? 11. Czy SB szantażowała Cię ujawnieniem wszczętych postępowań karnych o kradzieże przed Sądem Rejonowym dla Nieletnich wymuszając płatną współpracę? 12. Za jakie zasługi w obozie w Arłamowie przyznano Ci prawo polowania z Kiszczakiem i 5-cio tygodniowy pobyt z całą rodziną, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń? 13. Czy pamiętasz swoją wypowiedź na Kongresie USA „lokujcie swe kapitały w Polsce, bo na nędzy i głupocie można najlepiej zarobić”. Czy nadal tak sądzisz? 14. Z jakiej obietnicy wyborczej wywiązałeś się? 15. Czy teraz potrafisz odpowiedzieć na pytanie A. Gwiazdy z I Zjazdu Solidarności – jak wygląda dogadanie się Polaka z Polakiem, gdy jeden jest zdrajcą? 16. Kiedy spełnisz publiczna obietnice rozliczenia się z majątku i wskażesz jego prawdziwe źródła, bo Twoje książki przyniosły straty? Podobnie z obietnicą wyjaśnienia stosunków z SB? 17. Czy nie dosyć już kłamstw, krętactw, niekompetencji, pazerności, czy Ty naprawdę nie boisz się Boga, Lechu? Gdańsk dn. 25.09.1995 r. Anna Walentynowicz
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!