środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Dominikanie odnowili podziemia. Teraz biorą się za skwer

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 czerwca 2009, 14:59
Autor: (jsz)

Dominikanie kończą remont klasztornych podziemi. We wrześniu otworzą tam galerię sztuki. W kolejce na remont czeka skwer przy Teatrze Andersena.

Na trzech poziomach piwnic trwają ostatnie prace wykończeniowe. W lipcu wszystko ma być gotowe. Zakonnicy zabiorą się za wyposażanie nowych pomieszczeń. Znajdą się tam m.in. kuchnia i refektarz. Najwięcej miejsca zajmie jednak galeria sztuki i sale spotkań dla młodzieży.

- Chcemy, by mogli się tu prezentować młodzi artyści - mówi o. Robert Głubisz, przeor lubelskich dominikanów. - To doskonałe miejsce na wystawy. Podczas prac remontowych udało nam się wygospodarować sporo dodatkowej powierzchni. Chodzi m.in. o przestrzeń między murami obronnymi Lublina z czasów Kazimierza Wielkiego. Zbudowano tam nowe sale i korytarz.

- Przed remontem niczego tu nie było - wyjaśnia o. Głubisz. - Teraz cały ten obszar udało się zabudować. Przechadzając się po salach dotykamy wiekowych murów.

Podczas renowacji okazało się, że podziemia sięgają znacznie głębiej, niż wyremontowane trzy poziomy. Na razie jednak ta cześć klasztoru nie będzie udostępniana gościom. W jednym z odnowionych pomieszczeń powstaje magazyn książek. Tu również natrafiono na ślady dawnych korytarzy.

- Wykopaliśmy dwie nisze - mówi o. Głubisz. - Natrafiliśmy na mur, za którym z pewnością coś jest. Spora cześć podziemi nie została jeszcze odkryta. To dla nas wielka niewiadoma, bo z braku źródeł historycznych nie można odtworzyć ich pierwotnego układu.

Pierwsi zwiedzający mają pojawić się w podziemiach z początkiem września. Wielkie otwarcie odbędzie się w czasie dorocznych uroczystości odpustowych.
Możliwe, że zaraz po nich rozpocznie się remont skweru przed Teatrem Andersena. Inwestycja pochłonie blisko milion złotych. Dominikanie mają gotowy projekt. Starają się o pieniądze z Unii Europejskiej.

- Cześć placu zostanie podniesiona do poziomu schodów teatru - mówi o. Głubisz. - Dwa największe drzewa będą podświetlone. Zamierzamy też zrekonstruować cześć dawnych murów obronnych.

Murek wzdłuż skarpy ma być podwyższony. Wzdłuż niego ustawione zostaną nowe ławki. Zamiast po klepisku, będziemy spacerować po granitowych płytach. Skwer ma być miejscem kameralnych imprez i spektakli. Projekt przewiduje więc ustawienie sceny na krawędzi skarpy.

Jeśli Dominikanie nie zdobędą unijnych pieniędzy, będą negocjować z Ratuszem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!