niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Dominikanie sprzedali ponad 18 tys. pierogów. Pieniądze wspomogą remont bazyliki

Dodano: 17 sierpnia 2015, 20:53
Autor: Daniel Drob

W sobotę na Jarmarku Jagiellońskim za datki na remont bazyliki dominikanie rozdawali pierogi (fot. Maciej Kaczanowski)
W sobotę na Jarmarku Jagiellońskim za datki na remont bazyliki dominikanie rozdawali pierogi (fot. Maciej Kaczanowski)

W poniedziałek dominikanie obchodzili święto swojego patrona – św. Jacka Odrowąża. Z tej okazji rozmawiamy z o. Grzegorzem Kluzem, przeorem Klasztoru Ojców Dominikanów w Lublinie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

• Skąd się wzięła legenda o tym, że św. Jacek rozdawał biednym pierogi?

– Kult św. Jacka w polskiej tradycji zawsze był bardzo silny. Jego postać była kojarzona z pomocą głodującym. Karmił ich pierogami, stąd zawołanie „święty Jacku z pierogami módl się za nami”. W czasach kiedy żył (XII-XIII w.) pieróg różnił się od tych które jemy dzisiaj. To był zwykły placek z prostym farszem, posiłek dla biedoty. Ruskie nawet nie miały ziemniaków, jeszcze ich nie znano. Co ciekawe, te najpopularniejsze pierogi zawdzięczają swoją nazwę właśnie naszemu świętemu, który ewangelizował Ruś.

• W sobotę na Jarmarku Jagiellońskim za datki na remont bazyliki dominikanie rozdawali pierogi. Jakie było zainteresowanie?

– Ogromne. Rozeszło się wszystko, czyli 18,5 tys. pierogów. Zarobiliśmy 22 300 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont naszej bazyliki, choć to kropla w morzu potrzeb.

• Co jest jeszcze do zrobienia, a co już zostało zrobione?

– Wyremontowana została kaplica Tyszkiewiczów, prezbiterium oraz dach kaplicy Firlejów. Trwa zszywanie południowej ściany kościoła, wykonana zostanie też elewacja ściany południowej oraz remont Matki Paryskiej. W finansowaniu pomaga nam miejski i wojewódzki konserwator zabytków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

• Który raz sprzedawaliście swoje pierogi na Jarmarku Jagiellońskim?

– Jesteśmy na każdym Jarmarku. Na początku sprzedawaliśmy chleb ze smalcem, ale chyba sam św. Jacek nam podpowiedział, że lepiej za datki częstować pierogami.

• Jak dzień patrona jest obchodzony w zakonie?

– W niedzielę o godz. 10.30 pobłogosławiliśmy dzieci, a podczas mszy poświęcone zostały kłosy z błogosławieństwem św. Jacka. Potem dzieci słuchały legend o naszej bazylice.

 o. Grzegorz Kluz (fot. Wojciech Nieśpiałowski/ archiwum)
 o. Grzegorz Kluz (fot. Wojciech Nieśpiałowski/ archiwum)
Gość
Gość
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 sierpnia 2015 o 21:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a naleßniki jakiegoß ßwietego przewidine?
Rozwiń
Gość
Gość (18 sierpnia 2015 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale jaja mogą sprzedawć. Boski interes zrobią nie tylko na jajach Św. Jacka ale na jajach Wszystkich Świetych! Hi hi hi hi... Nie widzicie Czarnychy w Białych Hab.itach, ze ludzie już se z Was JAJA robią? Hi hi hi hi...
Rozwiń
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
AUTYŚCI (z)BAWIENIA (18 sierpnia 2015 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli WATYKAŃSCY AKTORZY (z)BAWIENIA JAK KURIA JEGO MAĆ!: cz. 10:

ZAŚ NA DESER:

1] czeKULadowe Krzyże;

2] czeKULadowego Zbawiciela;
2] czeKULadową Panienkę;
3] i...
...
... i Wszystkich Świętych czeKULadowych...
Wszystkie te atrakcje produkowane oczywiście na KUL-u z nadzieniem Róży Duchownej!


jako, że „NIE SAMYM CHLEBEM ŻYJE CZŁOWIEK...”

Kilku odważnych spróbowało UCZTY NIEBIESKIEGO (z)BAWIENIA popijając Boskim Napojem FRUTTI DI PAPA i część była Wniebowzięta, część zaś miała wrażenie,że chce ich rozerwać!

Dla spragnionych KULejnych wrażeń =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= i ASC proponuje jeszcze;

UDZIEC Z BARANKA BOŻEGO i Flaszkę Krwi Pańskiej...

Aż Grzech nie spróbować!

Więcej info po wpisaniu w google hasła: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= oraz z KROPKAMI między literami i z OPUSZCZONYMI kropkami - czytać należy WPISY Związkowe.

Dawno minęły czasy gdzie księŻULE BŁYSZCZAŁY INTELIGENCJĄ – teraz ino błyszczy GŁUPOTA księŻULI na tle inteligencji.

Z wdzięczności za WYMROŻONE DZIECI w 1994 r. i inne CUDA...

ZOSTAŃCIE Z B.(L).O.G.I.E.M., a będziecie (z)BAWIENI...

(PODPISANO: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= i ASC )

Rozwiń
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
AUTYŚCI (z)BAWIENIA (18 sierpnia 2015 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli WATYKAŃSCY AKTORZY (z)BAWIENIA JAK KURIA JEGO MAĆ!: cz. 9:

W PRL-u marudzili jak bardzo są PRZEŚLADOWANI, a teraz nycz ino PRZEŚLADUJĄ INNYCH, i dalej marudzą, że Im ŹLE jak KURIA JEGO MAĆ!

Jedyne kiedy będą ZADOWOLENI, to w NJAŚIĘTSZEJ R.P., która ZAGRAŻA POLSCE w oparciu o CZARNĄ SCHIZOFRENIĘ PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁANA DRODZE (z)BAWIENIA!

Tak właśnie wygląda paPIESKA NAUKA: „NIE WOLNO STWARZAĆ FIKCJI WOLNOŚCI, KTÓRA RZEKOMO CZŁOWIEKA WYZWALA, A WŁAŚCIWIE ZNIEWALA I ZNIEPRAWIA” (ŚW.(irniety) JP 2).

W przypadku wygranych wyborów parlamentarnych przez PiS w miejsce WOLNOŚCI będzie ZNIEWOLENIE (z)BAWIENIA!

I na co nam jeszcze PiS DA? - Wiadomo, że PiS DA ino na KRZYŻ i „BUBLIĘ”! Cyli na to, co sam umi, ha ha ha...

15) „GAZERTA POMORSKA” z dn. 17.VIII.2015 r. w artyKULe:Pijany ksiądz odprawiał mszę. Ksiądz Jan P. z Papowa Toruńskiego nie pierwszy raz to zrobiłoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAEWINIA.

Związek nie raz pokazywał CZARNY DE'BI'LIZM (z)BAWIENIA PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA!

Uczeń każdej szkoły gastronomicznej lub spożywczej w ciągu KILKU MINUT pojmie co wychodzi z mieszaniny WOD Z MAKĄ oraz z FERMETNACJI OWOCÓW!

Poczynając od samego WATYKANU, a na LUDZIE BOŻYM KOŃCZĄC kroczącym DROGĄ (z)BAWIENIA (w)MAWIANĄ przez BISKUPÓW i ksieŻULI z ZAKONNICAMI wychodzi im z tego CIAŁO PAŃSKIE upieczone z mieszaniny WODY z MĄKĄ oraz KREW PAŃSKA, a nie WINO! Studiują to 5 LAT, a jak któremuś HAB.(itowemu) w pałę nie wejdzie otrzymuje następne lata do PROF.(anata) WŁĄCZNIE, a wtedy to już odstawia SZOPKĘ NA CAŁEGO głosząc wszystkim ino (z)BAWIENIE!

16) „GŁOS WIELKOPOLSKI” z dn. 17.VIII.2015 r. w artyKULe: Leszno: Zgwałcił kobietę w kościele. Szuka go policja [WIDEO]” oPiSuje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA!

Wchodząc do Kościoła (w WATYKANIE szczególnie) trudno wytrzymać, aby czegoś nie zwalić – tyle gołodupców! Spojrzysz w bok na ścianę – same gołe DooPY, na sufit (zamiast do Nieba) same gołe DooPY! W tym względzie AXCELENCJE od wieków wyprzedziły internet z blokowanym stronami XXX! W Kościołach nikt niczego nie blokuje w PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA NA D(z)BAWIENIA!

W 2012 r. „KURIER LUBELSKI” z 21.IX.2012 r. i nie tylko podał, że „42-latek masturbował się w archikatedrze lubelskiej”.

W google wystarczy wpisać hasło:

1) zgwałcona zakonnica raport watykanu;

2) zgwałcona zakonnica

A tak właściwie, to KOBITKA powinna czuć się WNIEBOWZIĘTA choćby z tego względu, ze zerżnął ją w samo Święta Wniebowzięcia, powinna tez Dziękować Bogu, albo żałować, że to Goowniarz, a nie księŻULEK!

=K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= podobnie jak Najświętsze proPOZYCJE i Święte Afery serwuje pozostałe WIELKIE TAJEMNICE (z)BAWIENIA – OSTATNIA DROGA (z)BAWIENIA.

Poczynając od AXCELENCJI, a na podrzędnym ksieŻULKU kończąc robią sobie PiSanki (czyli jaja) ze wszystkiego.

OSTATNIA DROGA (z)BAWIENIA wygląda nie inaczej jak tylko tak, jak UCZYŁA INSTYNKTU cała ŚW.(irnieta) EKIPA, bo trudno mówić, że mają POWOŁANIE - może i mają ino, że do (z)BAWIENIA LUDZI.

W Kuriewnym żargonie OSTATNIA DROGA (z)BAWIENIA WYGLĄDA TAK:

1) księŻULEK udzielający Pogrzebu to POGRZEBACZ;
2) główna aleja cmentarna ma nazwę Po Trupie Aby Do Celu;

3) Obrzędy Pogrzebowe - Zabawa W Chowanego...

z Rzeczy Ostatecznych w Slangu Liturgicznym ostateczna nomenklatura:

1) Niebo – to: nie bo nie!
2) Piekło – Piekarnia Kościelna;
3) Czyściec – Pralnia Kościelna.

I tak wygląda obietnica Drogi (z)BAWIENIA, która dobiega końca... wśród Nabożnej Pieśni „MATKO NIEBIESKIEGO PANA ŚLICZNAŚ INO PO KOLANA...”

(z)BAWIENIE jak KURIA JEGO MAĆ!

Wszystkich BISKUPÓW, księŻULI i ZAKONNICE uznać należy za DEALERÓW, a LUD BOZY za ĆPUNÓW!

AXCELENCJE z ksieŻULAMI (w)MAWIAJĄC ino (z)BAWIENIE mają świadomość UZALEŻNIANIA LUDZI OD (z)BAWIENIA, a później ino EKSKOMUNIKA bez żadnego ODWYKU i zwykłe CIERPIENIA PSYCHICZNE (w mniemaniu AXCELENCJI duchowe) zamkniętymi, a wcześniej (w)MAWIANYMI od dziecka BR'AMA'MI (z)BA'WIE'NIA!

BISKUPI i ksieŻULKI z powodzeniem mogą ODPRAWIAĆ jeszcze na LOTNISKACH i PRZEJŚCIACH GRANICZNYCH, bo w KULminacyjnych momentach (z)BAWIENIA celnicy nie nadążąją z ODPRAWIANIEM pełniąc swe powołanie z tą różnicą, ze jak księŻUILO NIE WYPIJE to nie odprawi, a celnicy są WZOREM – NIE PIJĄ i odprawiają!

Kontynuując wielką szopkę poczynając od OJCA ŚW.(irniętego), a na podrzędnym księŻULKU kończąc mogą tez ODPRAWIAĆ na DWORCACH PKP pociągi PDEOlino!

Aby dobrze Im się ODPRAWIAŁO i jeszcze lepiej (to znaczy: LEPIEJ NIŻ DO TEJ PORY) Im się gadało (w)MAWIAJĄC O PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA Związek poleca NIEBIESKIE SMAKI (z)BAWIENIA z kącika KULinarnego:

1] Ciało Pańskie z Grilla;
2] Krew Pańską z Gwinta;
3] Skrzydełka Anielskie z Grilla;
4] Pączki smażone na Świętych Olejach z nadzieniem Róży Duchownej;
5] Napój Duchowny FRUTTI DI PAPA z paPIESKICH Owoców - granatów- odmiana
Germany 1939;
6] Brakujące paliwo uzupełnia Bio-paliwem ze Świętych Olejów i każdy będzie mógł jechać prosto do Nieba...

Rozwiń
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
AUTYŚCI (z)BAWIENIA (18 sierpnia 2015 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli WATYKAŃSCY AKTORZY (z)BAWIENIA JAK KURIA JEGO MAĆ!: cz. 8:

Od X czasu =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= i ASC zamieszcza proPO,ZY,CJE (z)BAWIENIA PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA:

1) proPO'ZYCJA I KOMUNII ŚW.(irniętej) – zaczyna się w Konfesjonale, a kończy u ksieŻULKA w mieszkaniu, w samochodzie lub w lesie... i wygląda ONA TAK:

w GOOGLE należy wpisać: ksiądz molestuje dzieci

2) proPO'ZYCJA SAKRAMENTU BIERZMOWANIA – podobna do I KOMUNII ŚW.(irniętej) z tym, że materiał starszy.

3) proPO'ZYCJA NAU(cz)KI PRZEDŚLUBNEJ... ta z KULei zaczyna się już w Kancelarii Parafialnej, a może i w Zakrystii i KULejno przez Konfesjonał, aż do....

4) Axcelencje z Aminencjami powinny zająć się proPO'ZYCJĄ CHRZTU ŚWIĘTEGO...,

a o OSTATNIM NAMASZCZENIU i SKARAMENCIE CHORYCH to strach nawet myśleć!, a tu jeszcze księŻULEK po KULędzie...!

Nie raz rodzice przekonali się jak wygląda np. PRZYGOTOWANIE DO I KMUNII ŚW.(irniętej) i próby SAKRAMENTU POKUTY. Nie monitorowany księŻULEK umawia się z dzieckiem w ramach POKUTY – dla księŻULKA to nagroda, a dla dziecka POKUTA ZA GRZECHY! Po takich SAKRAMENTACH dziecku często zostaje nawet PAMIĄTKA I KOMUNII ŚW.(irniętej) lub Sakramentu Bierzmowania, a księŻULKOWI na pamiątkę Alimenty z finałem w Sądzie...

A tak w zasadzie z czego się spowiadać skoro nawet NIE MA DEKALOGU, bo kilkoro punktów jest zbieżnych i sprowadza się do jednego ino określenia: „NIE PIER...OL” („Nie pożądaj żony...”; „Nie cudzołóż”; „Nie mów fałszuwego swiadectwa...”).

księŻULKI z Axcelencjami mogą w tym świetle wykorzystać bardziej Święte Oleje wprowadzając Sakrament Lubrykacji... Jak komuś ciężko będzie szło przyswajanie ŚW.(irniętych) Prawd Wia(g)ry zawsze może wezwać księŻULKA z Najnowszym Sakramentem! Problem ino w tym jak się do tego przygotować? (z)BAWIENIE może też przynieść najnowsza proPOZYCJA - (św.)WD - 40 + ze ŚWIETYCH OLEJÓW!

Z tej okazji w google wypada wpisać hasła:

1) Irena Kinaszewska (Kochanka Świętego JP 2 i Syn Adam)

2) N'U'N TU'BE (opuszczając znaki między literami) – filmy Biskupów, księŻULI i Zakonnic (XXX).

I można se kląć: KURIA JEGO MAĆ! Ale (z)BAWIENIE – Ha ha ha ha ha ha..., a tam BOŻE CIAŁO i... i BOŻE CIAŁO! oraz podziwiać do OBŁĘDU cytowaną „BUBLIĘ”, a w Niej słowa samego (z)BAWICIELA JEZUSA cytowane nawet w czasie NAJŚWIĘTSZYCH OFIAR PEDOfilskich!: „DOPUŚĆCIE DZIATKOM PRZYCHODZIĆ DO MNIE, DO NICH NALEŻY KÓRESTWO NIEBIESKIE” (Łk. 18. 16; Mk 10. 14...).

Jak funkcjonują ZWIAZKI WYZNANIOWE pokazują media:

FAKT” z dn. 15.IV.2015 r. opublikował artykuł: „9-latka w ciąży po zbiorowym gwałcie!” opisujący ISLAMISTÓW i ich walkę o utworzenie PAŃSTWA islamskiego.

Tą drogę (z)BAWIENIA KOŚCIÓŁ KATOLICKI ma już za sobą, a była to ŚWIĘTA INKWIZYCJA (powołana w 1232 r. przez Ojca ŚW.(irniętego) Papieża GRZEGORZA IX...) nie różniąca się niczym od ISLAMU – WYMORDOWANO NIEWIERNYCH i nie ma żadnej pewności, że AXCELENCJE i księŻULE KATOLICKIE nie GWAŁCIŁY DZIEWCZYN, stąd tyle DEWIANTÓW (z)BAWIENIA!

Czy jest jakaś różnica kto zerżnie DZIECKO – ISLAMISTA czy ksieŻULEK? - nie ma!

Ile DZIECI zostało zerżniętych w czasie PRÓB DO 1-wszej SPOWIEDZI i KOMUNII ŚWIETEJ?

No i jest jakaś różnica między ISLAMEM, a KATOLICYZMEM? - NIE MA ŻADNEJ...

Lektura uzupełniająca: w GOOGLE należy wpisać:

1) Ksiądz molestował dzieci w czasie przygotowania

2) Ksiądz molestował dzieci w czasie przygotowania do pierwszej komunii

3) ksiądz zgwałcił;

4) ksiądz zabił;

5) ksiądz pobił;

6) ksiądz pedofil

7) ksiądz okradł...

8) kochanka księdza;

9) afery kościoła katolickiego;

10) grzechy polaków;

11) ksiądz powiesił się w kościele;

12) poród na plebani; (rok 2012);

13) śmierć kleryka w kaliszu; (rok 2013);

14) śmierć kleryka w krakowie... (rok 2015);

Ze Świętym Spokojem Związek stwierdza, ze to zwykłe DE'BI'LE!

13) „KURIER LUBELSKI” z dn. 14.VIII.2015 r. w artyKULe: „Fałszowali i kupowali świadectwa. Kolejni oskarżeni przesłuchani” oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAEWINIA.

To trzeba PRZECYTAĆ i ocenić Boski poziom „POŻAL SIĘ BOŻE” we wszystkich KATolickich szkółkach, a nawet przedszKULach, nie wyłączając WYŻSYCH SEMINARIÓW DUCHOWNYCH, KUL-u... i samego WATYKANU!

Uradowany PiS wygraną wyborczą, choć NIKT ICH JESZCZE NIE WYBRAŁ!!!, ściąga ACELENCJE z ksieŻULAMI do RZĄDU i to samych PRZYGŁUPÓW, bo innych tam nie ma!

Jak obecny prezydent dr A. Duda pogodzi rozbieżność poglądów – dr-at z państwowej uczelni z prof.(anatami) za „BÓG ZAPŁAĆ?

Jak prezydentowi nie wyjdzie prezydentura i zgodnie z obietnicami wyborczymi, że PODA SIĘ DO DYMISJI na pocieszenie zostanie DOKTOREM KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA, czyli słuch o nim zaginie.

Podobnie jak o Jurku KROPIWNICKIM wskrzeszającym Święto 3-KRÓLI – TRYUMFUJĄ ino AMINENCJE z ksieŻULAMI, a o JURKU panuje ŚWIĘTY SPOKÓJ jak Kuria Jego Mać w PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA!

Przecież to skrajny i pasożytniczy DE'BI'LI'ZM!

14) „NEWSWEEK” z dn. 15.VIII.2015 r. w artyKULe: „Abp Depo: Kościół i państwo to jedność” oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAEWINIA.

Jasna Cholera wzięła na Jasnej Górze nawet AXCELENCJĘ DEPO Wacława i jak zwykle Pier...lił Głupoty! << Jak mocno wołał św. Jan Paweł II - „zagraża nam kłamstwo udające prawdę i grzech udający dobro”>>.

Jak to ma się do rzeczywistości nie raz przekonał się cały NARÓD.

JP 2 miał Kochankę Irenę KINASZEWSKĄ i z Nią syna ADAMA! - tak wyglądało „KŁAMSTWO udające prawdę i Grzech udający dobro” (JP 2)

ILE LUDZI AMIENMEJCE WYPIER...LIŁY Z KOŚCIOŁA?

CAŁE 5 lat prezydentury B. KOMORWSKIEGO to same WYZWISKA wprost ze :”SŁOWA BOŻEGO” od SZATANÓW, nieustające EGZORCYZMY, czyli ŻYWA SZOPKA ULICZNA przed pałacem prezydenckim, która NYCZ NIE DAŁA!

Na sam koniec prezydentury Biskupi UJADAŁY niczym Wściekłe Psy pokazując, że w DooPIE mają nawet PREZYDENTA R.P. I cały RZĄD zabraniając Im np. KOMUNII ŚW.(irniętej).

Do tej pory RZĄD R.P. nie był w stanie ZNIEŚĆ FUNDUSZU KOSCIELNEGO i płaci (z)BAWICIELOM ZA WYZWISKA! Przecież to już CZARNA MAFIA...

Od roku 1980-tego AFERY FINANSOWE, w których BISKUPI i Księża PODPIER...LILI z budżetu GRUBE MILIONY okradając wszystkich POLAKÓW..., a teraz nawet AMINENCJA DEPO Wacław PEDO, że „zagraża nam kłamstwo udające prawdę i grzech udający dobro” (jak (w)MAWIAŁ Święty) JP 2). To nawet Grzech pier...lić takie Głupoty (z)BAWIENIA, jeszcze gorszy Grzech je publikować, a najgorszym Grzechem jest tego SŁUCHAĆ!

Czy ktoś kiedyś widział, aby CZARNY BETON był z czegoś zadowolony? - NIE!!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!