niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Dominikanin z Lublina o Kościele: Nadmuchany jak balon

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 grudnia 2010, 18:55

Jest duży, kolorowy, imponujący – ale tak naprawdę sztucznie nadmuchany jak balon. Tak o polskim Kościele napisał w liście do nuncjusza apostolskiego dominikanin z Lublina, ojciec Ludwik Wiśniewski. Wywołał burzę.

List trafił do abp. Celestina Migliore. Wczoraj "Gazeta Wyborcza” ujawniła jego treść.

"Pięć lat temu zabrakło Jana Pawła II. Jeszcze za Jego życia, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zaczęło się w naszym Kościele dziać coś niepokojącego” – pisze o. Wiśniewski. Dominikanin wyliczył te "grzechy” (patrz ramka). "Boję się, że nie doceniamy zagrożeń” – tłumaczy. I zachęca do "wielkich debat”, które zaczną "przywracać prawdziwą twarz Kościołowi”.

Autor nie chce komentować listu. – Wysłałem go do adresata. A że wypłynął, to inna sprawa – powiedział nam o. Wiśniewski. – Niech inni komentują.

Wczoraj o liście mówili niemal wszyscy księża. Oficjalnie nie chcieli się do niego odnosić. – Wszyscy wiemy, jak to może zostać odebrane – usłyszeliśmy od księdza z jednej z podlubelskich parafii. – Ale trudno się nie zgodzić z tym, co wszyscy widzimy. Tyle że nie wszyscy o tym mówimy.

– Krytykę należy przyjąć z poczuciem refleksji. Bagatelizowanie problemu opisanego w liście byłoby obraźliwe – mówi abp Józef Życiński, metropolita lubelski. – Ojciec Ludwik Wiśniewski, ze swoim doświadczeniem "Solidarności” i tamtych lat, może być bardzo pomocny we współczesnej refleksji.

– Kiedyś Kościół miał autorytet. Dziś na ten autorytet Kościół musi sobie zapracować – uważa o. Wacław Oszajca, jezuita, który przez lata był duszpasterzem w kościele powizytkowskim w Lublinie.

– Ojciec Ludwik uznał, że wraz z objęciem funkcji przez nowego nuncjusza teraz jest dobry moment na ogłoszenie tego listu – mówi nam jeden ze współpracowników o. Wiśniewskiego.

Nuncjusz na list odpowiedział. Co? Tego dominikanin nie zdradza. Nieoficjalnie mówi się, że abp Celestin Migliore "uważa analizę o. Wiśniewskiego za bardzo cenną”.

Pełna treść listu o. Ludwika Wiśniewskiego do abp. Celestina Migliore

Fragmenty listu:

• "Nastąpił gorszący podział w polskim Episkopacie (…). Objawia się poprzez popieranie inicjatyw i dzieł formalnie katolickich, a w rzeczywistości pogańskich, bo jątrzących i dzielących społeczeństwo i Kościół”. Dominikanin mówi m.in. o biskupach publikujących w "Naszym Dzienniku”, "w którym roi się od oszczerstw”.

• "Ponad 50 proc. duchowieństwa jest "zarażone” ksenofobią, nacjonalizmem i wstydliwie skrywanym antysemityzmem”.

• "Krzykliwe, ksenofobiczne grupy, mające często cechy sekciarskie – a myślę tu m.in. o entuzjastach Radia Maryja, o obrońcach krzyża przed Pałacem Prezydenckim, o ludziach węszących wszędzie zło – wnoszą w nasze życie ogromny chaos i powodują spustoszenie moralne w wielu ludziach”.

• "Rozbity polski Episkopat nie potrafił rozwiązać żadnego trudnego problemu, który w naszym Kościele zaistniał”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
stanislaw
jestem za
crx
(74) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

stanislaw
stanislaw (13 lutego 2011 o 19:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wreszcie ktoś odważył się dokonać oceny kościoła w Polsce. Zgadzam się z nią w zupełności. Podobne odczucie mają miliony wierzących .Niestety, to tylko część prawdy.Popatrzmy jak Kościół funkcjonuje na co dzień. Kazania są nudne i czytane z kartki. Brak modulacji głosem sprawia,że już po chwili wierni zajmują się swoimi sprawami. Mimo kosztownego nagłośnienia kościoła , to zrozumienie księdza o czym mówi graniczy z cudem .
Rozwiń
jestem za
jestem za (17 grudnia 2010 o 13:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko Prawda nas wyzwoli. BRAWO!
Rozwiń
crx
crx (16 grudnia 2010 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Człowiekowi prawemu i uczciwemu pozostaje to na całe życie.Takim zapewne jest o.Wiśniewski.Tego nie da się nauczyć.Tak jak kanalie czasu tzw."komunizmu" dalej są kanaliami.Gdyby ustrój zmienił się miliony razy to również nimi pozostaną.Poznałem wielu prawych PiS-owców,PO-owców jak i zwykłą szumowinę spod tych dwóch znaków....!!!
Rozwiń
crx
crx (16 grudnia 2010 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wielu księży ma Krzyż na piersiach i nienawiść w sercu.Pamiętacie "Krzyżowców"?Jedna z 24 ewangeli mówi,że Chrystus to przewidział-mówiąc"Szatan będzie tak sprytny,że wstąpi w szeregi Kościoła".Ale Wy znacie zapewne tylko 4 Ewangelie i to pobieżnie.........?!!!Ja dotarłem jak na razie do 7 ale szukam dalej!!!
Rozwiń
urzędas
urzędas (16 grudnia 2010 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Służy, służy i tak mu zostało do dziś dnia. Za kasę z unii ludzie zrobią wszystko
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (74)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!