sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Dopóki niebo nie płacze

Dodano: 11 marca 2016, 11:58
Autor: red

Premiera najnowszej książki Iwony Chmielewskiej, „Dopóki niebo nie płacze”, odbędzie się w najbliższą środę o godz. 17 w Bramie Grodzkiej. Po spotkaniu, jak co roku 16 marca, odbędzie się Misterium Światła i Ciemności – symboliczne upamiętnienie likwidacji lubelskiego getta.

Chmielewska, znana i doceniana w wielu krajach poza granicami Polski, zmierzyła się z tematem, który jest – jak się wydaje – niemożliwy do uniesienia. „Dopóki niebo nie płacze” to obraz świata, który za chwilę zostanie unicestwiony – świata żydowskich mieszkańców Lublina sprzed wybuchu II wojny światowej. Jednak dzięki niespotykanej wrażliwości autorki otrzymujemy dzieło, które zamiast budzić nostalgię, przywraca utraconą pamięć i rodzi zrozumienie – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Na książkę Iwony Chmielewskiej „Dopóki niebo nie płacze” składa się szesnaście obrazów artystki, wybrane przez nią wiersze dla dzieci Józefa Czechowicza i przedwojenne fotografie z kolekcji szklanych negatywów odnalezionych w kamienicy przy Rynku 4 w Lublinie. – Najpierw zobaczyłam setki portretów – cudem odnaleziony w Lublinie skarb. Mieszkańcy żydowskiej dzielnicy, przez tyle lat ukryci, darowali nam, współczesnym, swoje spojrzenia z czasów, gdy nie przeczuwali jeszcze losu, który ich czekał – pisze autorka o pracy nad książką.

Tuż po premierze książki odbędzie się Misterium Światła i Ciemności. Rocznica likwidacji lubelskiego getta na Podzamczu. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. Wówczas odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam ponad 26 tys. Żydów. Datę 16 marca uznaje się za początek Akcji Reinhardt – zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.

Od godz. 18 w Bramie Grodzkiej będą odczytywane fragment listy zawierającej około 4,5 tys. nazwisk mieszkańców getta. Kulminacja wydarzenia nastąpi o godz. 18.30, kiedy na krótki czas wygaszone zostaną światła na terenie nieistniejącej dzielnicy żydowskiej.

Czytaj więcej o: Iwona Chmielewska
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!