wtorek, 23 maja 2017 r.

Lublin

Dostaniemy pieniądze na drogę i UMCS

Dodano: 24 listopada 2002, 21:26

5 milionów zł otrzyma w przyszłym roku lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej tytułem odszkodowania za utratę filii w Rzeszowie. W zakończonych w niedzielę nad ranem głosowaniach nad budżetem państwa na rok 2003 naszym posłom udało się też wywalczyć 9 mln zł na rozbudowę drogi nr 19 (Suwałki–Lublin–Rzeszów).

5 mln zł dla UMCS to suma znacznie niższa od wcześniej deklarowanych w rozmowach ministrów edukacji z władzami uczelni.
– Występowaliśmy o 10 mln zł dla UMCS, ale były szansę tylko na połowę – relacjonuje posłanka Zyta Gilowska (PO). – Jako członek Komisji Finansów przekonałam posłów do poparcia tego zapisu w budżecie. Podczas obrad posłowie Prawa i Sprawiedliwości atakowali mnie, że jestem absolwentką tej uczelni, tam pracuję i dlatego wnioskuję o te pieniądze. Wytłumaczyłam im, że ukończyłam Uniwersytet Warszawski, a pracuję w KUL.
Posłanka Izabella Sierakowska (SLD) ma nadzieję, że o kolejne 5 mln da się jeszcze powalczyć w Senacie, który teraz pochyli się nad ustawą budżetową.
Jak na dobrą wiadomość z Warszawy zareagował Marian Harasimiuk, rektor UMCS? – Bardzo się cieszę, ale dopiero jak pieniądze wpłyną na konto uczelni, to w nie uwierzę. Było już wiele głosowań, w toku których zmieniano pierwotne ustalenia – mówi sceptycznie.
Pieniądze mają być przeznaczone na potrzeby inwestycyjne. Władze uczelni wnioskowały o odszkodowanie w kwocie 34 mln zł, rozłożonych na dwa lata.
Jak powiedziała Dziennikowi posłanka Sięrakowska, wszyscy lubelscy posłowie, niezależnie od opcji politycznych, apelowali do swoich kolegów klubowych o poparcie lubelskich wniosków. Dzięki ich solidarnej postawie w przyszłym roku ruszy budowa drogi nr 19.
– W strategii rozwoju naszego województwa założyliśmy, że trasa z Białegostoku do Lublina zyska rangę międzynarodowej. Rozbudowa tej drogi otworzy nowe perspektywy dla giełdy w Elizówce, a także przyspieszy modernizacje innych dróg i obwodnic – wyjaśnia Edward Hunek, marszałek województwa lubelskiego.


Nieobecni i przeciwni

Na sali sejmowej podczas głosowań nad pieniędzmi dla regionu nieobecni byli posłowie: Zbigniew Janowski (SLD), Józef Żywiec (Samoobrona), Leszek Świętochowski (PSL)
– był tylko na głosowaniu nad przyznaniem pieniędzy na drogę, Andrzej Mańka (LPR), Gabriela Masłowska (LPR).
Przeciwko przyznaniu pieniedzy dla UMCS głosowali: Tadeusz Badach, Lech Nikolski i Wiktor Osik (wszyscy SLD).

Andrzej Mańka - poseł LPR

Musiałem, niestety, wyjechać z Sejmu, bo się rozchorowałem. Mam zwolnienie od lekaarza sejmowego. Nie byłem w stanie brać udziału
w obradach, choć umawiałem się z panią poseł Sierakowską, że
jako klub LPR poprzemy te wnioski.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24