sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Dostaniemy pieniądze na drogę i UMCS

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2002, 21:26

5 milionów zł otrzyma w przyszłym roku lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej tytułem odszkodowania za utratę filii w Rzeszowie. W zakończonych w niedzielę nad ranem głosowaniach nad budżetem państwa na rok 2003 naszym posłom udało się też wywalczyć 9 mln zł na rozbudowę drogi nr 19 (Suwałki–Lublin–Rzeszów).

5 mln zł dla UMCS to suma znacznie niższa od wcześniej deklarowanych w rozmowach ministrów edukacji z władzami uczelni.
– Występowaliśmy o 10 mln zł dla UMCS, ale były szansę tylko na połowę – relacjonuje posłanka Zyta Gilowska (PO). – Jako członek Komisji Finansów przekonałam posłów do poparcia tego zapisu w budżecie. Podczas obrad posłowie Prawa i Sprawiedliwości atakowali mnie, że jestem absolwentką tej uczelni, tam pracuję i dlatego wnioskuję o te pieniądze. Wytłumaczyłam im, że ukończyłam Uniwersytet Warszawski, a pracuję w KUL.
Posłanka Izabella Sierakowska (SLD) ma nadzieję, że o kolejne 5 mln da się jeszcze powalczyć w Senacie, który teraz pochyli się nad ustawą budżetową.
Jak na dobrą wiadomość z Warszawy zareagował Marian Harasimiuk, rektor UMCS? – Bardzo się cieszę, ale dopiero jak pieniądze wpłyną na konto uczelni, to w nie uwierzę. Było już wiele głosowań, w toku których zmieniano pierwotne ustalenia – mówi sceptycznie.
Pieniądze mają być przeznaczone na potrzeby inwestycyjne. Władze uczelni wnioskowały o odszkodowanie w kwocie 34 mln zł, rozłożonych na dwa lata.
Jak powiedziała Dziennikowi posłanka Sięrakowska, wszyscy lubelscy posłowie, niezależnie od opcji politycznych, apelowali do swoich kolegów klubowych o poparcie lubelskich wniosków. Dzięki ich solidarnej postawie w przyszłym roku ruszy budowa drogi nr 19.
– W strategii rozwoju naszego województwa założyliśmy, że trasa z Białegostoku do Lublina zyska rangę międzynarodowej. Rozbudowa tej drogi otworzy nowe perspektywy dla giełdy w Elizówce, a także przyspieszy modernizacje innych dróg i obwodnic – wyjaśnia Edward Hunek, marszałek województwa lubelskiego.


Nieobecni i przeciwni

Na sali sejmowej podczas głosowań nad pieniędzmi dla regionu nieobecni byli posłowie: Zbigniew Janowski (SLD), Józef Żywiec (Samoobrona), Leszek Świętochowski (PSL)
– był tylko na głosowaniu nad przyznaniem pieniędzy na drogę, Andrzej Mańka (LPR), Gabriela Masłowska (LPR).
Przeciwko przyznaniu pieniedzy dla UMCS głosowali: Tadeusz Badach, Lech Nikolski i Wiktor Osik (wszyscy SLD).

Andrzej Mańka - poseł LPR

Musiałem, niestety, wyjechać z Sejmu, bo się rozchorowałem. Mam zwolnienie od lekaarza sejmowego. Nie byłem w stanie brać udziału
w obradach, choć umawiałem się z panią poseł Sierakowską, że
jako klub LPR poprzemy te wnioski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!