Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2017 r.
19:48

Dotacja z UE przyznana. Ul. Sowińskiego będzie poszerzona, ale nie będzie dwupasmówką

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
195 60 A A
Wielu kierowców chciałoby znacznego poszerzenia drogi, ale wiele osób było przeciwnych, bo odbyłoby się to kosztem drzew
Wielu kierowców chciałoby znacznego poszerzenia drogi, ale wiele osób było przeciwnych, bo odbyłoby się to kosztem drzew

Ratusz dostał unijną dotację na przebudowę ul. Sowińskiego. Droga ma być poszerzona, ale nie stanie się dwupasmówką. Z dokumentów wynika, że „zwykli” kierowcy będą mieć po jednym pasie ruchu w każdą stronę, wytyczone będą też dwa buspasy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skrajne emocje towarzyszą dyskusjom o ul. Sowińskiego, odkąd tylko zaczęto mówić o jej przebudowie. Wielu kierowców chciałoby znacznego poszerzenia drogi, ale wiele osób było przeciwnych, bo odbyłoby się to kosztem drzew, a ruchliwa droga zbliżyłaby się do okien budynków. Po protestach Ratusz ogłosił, że rezygnuje z poszerzenia jezdni do 14 metrów (teraz ma 9,2 m) i poprzestanie na 12 metrach.

Pieniądze na ten cel są już zagwarantowane. Miasto dostało unijne dofinansowanie do projektu drogowego obejmującego przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i odcinka ul. Poniatowskiego, a także ul. Sowińskiego.

– Ulica Sowińskiego od samego początku była częścią tego projektu. W tak kiepskim stanie, w jakim jest teraz, na pewno jej nie pozostawimy – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Zastrzega jednak, że nie jest jeszcze przesądzone, jak będzie wyglądać ulica po przebudowie.

– To będzie zależało od projektantów – stwierdza Krzysztof Żuk, prezydent miasta. – Oni dostali zalecenie ochrony zieleni i muszą opracować projekt w taki sposób, aby ten cel był osiągnięty. Jezdnia musi się zmieścić między szpalerami drzew.

– Parametry inwestycji są określone we wniosku o dofinansowanie – przyznaje Miłosz Marczuk, rzecznik Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która przyznała Lublinowi unijną dotację do przebudowy.

Informuje, że według wniosku, jezdnia ul. Sowińskiego zostanie poszerzona na odcinku 700 metrów tak, by miała cztery pasy ruchu, z czego dwa będą buspasami. – Projekt zakłada budowę wydzielonych dwukierunkowych ścieżek rowerowych po obu stronach ulicy Sowińskiego.

Prace zaczną się nieprędko, najprawdopodobniej dopiero w 2019 r.

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie

Na przyszły rok planowane jest natomiast rozpoczęcie przebudowy Al. Racławickich oraz ul. Lipowej i również ta inwestycja budzi emocje ze względu na skalę wycinki drzew: z Al. Racławickich ma zniknąć 89 drzew, zaś z ul. Lipowej 29.

Miasto wyklucza jednak zmiany w zatwierdzonym już projekcie, a prezydent zastrzega, że możliwe są już tylko małe korekty. – Muszą to być nieistotne odstępstwa od przyjętej dokumentacji – podkreśla Żuk.
Przebudowa Al. Racławickich miałaby się zacząć od strony ronda Honorowych Krwiodawców. Zarówno na tej arterii, jak też na ul. Lipowej wytyczone mają być buspasy.

Na zdjęciu poniżej majowy protest przeciw wycince zieleni w Al. Racławickich organizowany przez aktywistów „Zobaczmy Aleje Racławickie”, którzy wcześniej oznaczyli drzewa przewidziane przez Ratusz do usunięcia. Urzędnicy już wtedy im tłumaczyli, że odwrotu nie będzie.

(fot. Łukasz Dudkowski/archiwum)

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 11:22
+1
"najsamprzod" niech "zlikwidujom" na Sowinskiego przejscie dla pelzajacych studentow przy kladce - maja drugie 10 metrow dalej. To przy kladce horrendalnie spowalnia ruch !!!!
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 21:33
+1
Buspasów powinno powstawać coraz więcej. Tylko tak można skutecznie zachęcić ludzi do przesiadki z auta do autobusu czy trolejbusu.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 21:31
+1
Ludzie, którzy uważają, że to buspasy tworzą korki niech powiedzą czemu na Narutowicza są korki. Z powodu buspasow? A na głębokiej czemu. Tez przez buspasy? Na krasnickich, raclawickich, zana? To nie buspasy tworzą korki, tylko wy/my - kierowcy. Te ulice juz nie pomieszcza wiecej aut. Dlatego czas zrozumieć, że trzeba promować sprawna komunikację zbiorową.
Avatar
MN / 7 listopada 2017 o 21:13
+1
undefined napisał:
Rowerowe przygłupy szczytują :))))
 Jestem kierowcą, rowerzystą i pieszym i czekam na punktualnie i szybko jeżdzące MPK, Człowieku jesteś zamknięty na zmiany a szkoda , może kiedyś zrozumiesz nawet jeśli nie jesteś przygłupem ale czy napewno
Avatar
MIA / 7 listopada 2017 o 21:07
+1
naosn napisał:
Szkoda części tej kasiorki bo tunel lub jakieś bezkolizyje rozwiązanie ruchu na Alejach i Sowińskiego musi się kiedyś znaleźć. Tak jak teraz i po przebudowie nie może być. To skrzyżowanie jest kluczowe dla 2 bardzo ważnych części miasta. Decydenci- M Y Ś L C I E !!!
 Myslą tylko nie po Twojej mysli, ale po mojej. TAK dla bus pasów i ścieżek, nie dla auutostrad w centrum i śrómieściu,dla  tych co lubią przycisnąc zostały przecież wybudowane obwodnice. Co taniej było przejechać najkrótszą drogą to teraz ewent da się ale powoli i w koreczku i MIAnie bedzie taniej i szybciej -wybór kierowco nalezy do Ciebie
 Myslą tylko nie po Twojej mysli, ale po mojej. TAK dla bus pasów i ścieżek, nie dla auutostrad w centrum i śrómieściu,dla  tych co lubią przycisnąc zostały przecież wybudowane obwodnice. Co taniej było przejechać najkrótszą drogą to teraz ewent da się ale powoli i w koreczku i MIAnie bedzie taniej i szybciej -wybór kierowco nalezy do Ciebie rozwiń
Avatar
KK / 7 listopada 2017 o 21:00
+1
undefined napisał:
Bus pas już jest na Jana Pawła.Rano korek na pół kilometra a autobus jedzie co 10 minut.To jest wyczyn.To samo na nowej Muzycznej.Po co tam bus pasy to nie wiem.Solidarności to samo po remoncie korek.Tyle tam miejsca mozna było poszerzyć a się zawężyło.Tak się robi robi jak się nie ma wyoobrażni.A co do Sowińskiego to w końcu może za Żuka by tunel zrobić bo każdy prezydent obiecywał i na  tym się skończyło.
 Biedaku Ty poza Jana Pawła i tym buspasie to świata nie widziałeś, bidulo taki przyrosnięty do tego ukochanego aucika. Pozwól, że nasi wprowadzać zaczną zmiany w Lublinie oby wzorem Oslo wyzwolić choć trochę z ogromnego potopu samochodowega
 Biedaku Ty poza Jana Pawła i tym buspasie to świata nie widziałeś, bidulo taki przyrosnięty do tego ukochanego aucika. Pozwól, że nasi wprowadzać zaczną zmiany w Lublinie oby wzorem Oslo wyzwolić choć trochę z ogromnego potopu samochodowega rozwiń
Avatar
KK / 7 listopada 2017 o 20:51
+1
undefined napisał:
Głupota. Dla garstki biedaków w autobusach które i tak cały dzień jeżdżą puste będą stały nieużywane dwa pasy. Ale na zachodzie już wiedzą że to głupota i są sukcesywnie likwidowane, bo powodują jeszcze większe korki.
 Korki to powoduje zbyt duza ilośc samochodów, ale na szczęscie nie tacy jak Ty w tym mieście podejmują decyzje. Tak dla bus pasów, samochodziki gęsiego i powolutku będą jechały jednym pasem i przy okazji bedą mniej hałasowały i będą dzieki bogu dalej od pieszych i rowerzystów. Z niecierpliwoscią czekam na uporządkowanie dzikiego parkowania wzdłuż al Racławickich tj na przystankach, na chodniku jesząc po przejściu dla pieszych o zgrozo. Nadchodzi konieć tej dziczy parkingowej. Największy plusem remontów jest to że regulują gdzie można a gdzie nie można parkować w sposób jednoznaczny nawet jak to będą słupki to ja się zgadzam
 Korki to powoduje zbyt duza ilośc samochodów, ale na szczęscie nie tacy jak Ty w tym mieście podejmują decyzje. Tak dla bus pasów, samochodziki gęsiego i powolutku będą jechały jednym pasem i przy okazji bedą mniej hałasowały i będą dzieki bogu dalej od pieszych i rowerzystów. Z niecierpliwoscią czekam na uporządkowanie dzikiego parkowania wzdłuż al Racławickich tj na przystankach, na chodniku jesząc po przejściu dla pieszych o zgrozo. Nadchodzi konieć tej dziczy parkingowej. Największy plusem remontów jest to że regulują gdz... rozwiń
Avatar
Ryba / 7 listopada 2017 o 20:36
+1
undefined napisał:
Durni urzędnicy niszczą nasze miasto. żadnej wizji. Mam już dość Żuka i jego niedouczonych pachołków. Uzależnieni od jego decyzji i naszej kasy gardłują za nim jak mogą ale to nic nie znaczy. Szkoda, że nasza bieda-opozycja daje mu, jak cichodajka. Świeży kandydat zgniótłby tego robaka jak Duda Komorowskiego.
 Jak masz już dość .... to wracaj stary tam gdzie mieszkałeś zanim przyjechałeś do tego miasta, bo po Twoich napisach to chyba brakuje Ci świeżego naturalnego wiejskiego powietrza, którym do tej pory oddychałeś. 
 Jak masz już dość .... to wracaj stary tam gdzie mieszkałeś zanim przyjechałeś do tego miasta, bo po Twoich napisach to chyba brakuje Ci świeżego naturalnego wiejskiego powietrza, którym do tej pory oddychałeś.  rozwiń
Avatar
. / 7 listopada 2017 o 20:17
+1
undefined napisał:
Głupota. Dla garstki biedaków w autobusach które i tak cały dzień jeżdżą puste będą stały nieużywane dwa pasy. Ale na zachodzie już wiedzą że to głupota i są sukcesywnie likwidowane, bo powodują jeszcze większe korki.
 typowy prostacki cebulak co zachód widział jedynie na zdjęciach w google
Avatar
go / 14 listopada 2017 o 15:15
undefined napisał:
"najsamprzod" niech "zlikwidujom" na Sowinskiego przejscie dla pelzajacych studentow przy kladce - maja drugie 10 metrow dalej. To przy kladce horrendalnie spowalnia ruch !!!!
 gdyby nie to przejscie, to wyjazd z Radziszewskiego graniczylby z cudem
Avatar
go / 14 listopada 2017 o 15:15
undefined napisał:
"najsamprzod" niech "zlikwidujom" na Sowinskiego przejscie dla pelzajacych studentow przy kladce - maja drugie 10 metrow dalej. To przy kladce horrendalnie spowalnia ruch !!!!
 gdyby nie to przejscie, to wyjazd z Radziszewskiego graniczylby z cudem
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 14:25
Sowińskiego I Radziszewskiego, to komunikacyjny koszmar. Lublin potrzebuje tunelu o długości 1 km, który zaczynałby się tuż za wiaduktem Poniatowskiego, a kończył przed Głęboką. Udrożniłoby to też Aleje Racławickie. Obecny przejazd z Czubów i LSM do Śródmieścia i na Czechów jest koszmarem komunikacyjnym. Ta inwestycja jest konieczna, chociażby miałyby być wprowadzone obligacje! Są pieniądze na fontanny, stawy królewskie i inne bzdury, a nie ma na kluczowe dla miasta rozwiązanie problemów komunikacyjnych. Wojciech Górski.
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 15:14
ścieżka rowerowa dwukierunkowa wystarczy po jednej stronie ulicy - szkoda zieleni
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 19:15
-1
Żukowe "niedasię" dla tunelu z estakadą nad Głęboką to typowy imposibilizm III RP. Do tego złamana jego w tym temacie obietnica ( jako vice) -to klasyczne zachowanie dla tego lokalnego lidera PO. Za mały jest po prostu na prawdziwa inwestycję dla mieszkańców. Stać go tylko na gówniane betonowanie chińskim kamieniem za kilkadziesiąt milionów i tym podobne "inwestowanie" przez przepłacanie.
Avatar
Tt / 8 listopada 2017 o 17:14
Pieniądze wyrzucone w błoto. Przecież piesi i tak ograniczą przepływ pojazdów, a tych  w tym miejscu jest duża ilość. Tunel jest nie do unikniecia. Tylko władza czeka aż  koszt wzrosnie z 60ml-> 240ml-> cos ponad 600 ml bylo ostatnio = 1 000 000 000 pln! Bedzie co dzielić.
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 12:07
A przepraszam gdzie zostanie umiejscowiony TELEPORTER? Pytam bo żeby Sowińskiego miała po 5 pasów to i tak niewiele się zmieni (oprócz zasobu drewna u miejskich kacyków) bo samochody bez teleportera i tak będą stały przy Racławickich i Głębokiej że o Radziszewskiego nie wspomnę
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 11:22
+1
"najsamprzod" niech "zlikwidujom" na Sowinskiego przejscie dla pelzajacych studentow przy kladce - maja drugie 10 metrow dalej. To przy kladce horrendalnie spowalnia ruch !!!!
Avatar
mar / 8 listopada 2017 o 11:11
-1
A napisał:
W żadnym mieście świata? Kopenhaga, Sztokholm, Vancouver, Bogota to dla Pana nie są miasta świata?
 poczytaj o tych miastach jaki byl spadek ruchu , bogota budowala buspasy od zera nie zabierajac pasy z istniejących i tak jezdzi nimi tylko biedota
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 10:53
-1
Ja bym tam zaprojektował dwa buspasy, ścieżki rowerowe po obydwu stronach jezdni, jeden pas dla aut (raz jadą z jednej strony, raz z drugiej) no i oczywiście przejścia dla pieszych oraz progi zwalniające na przemian co 20 metrów. Dzięki tym dalekowzrocznym planom moglibyśmy pokonywać Sowinskiego w godzinach szczytu w niecałą godzinę!
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 10:11
Po otwarciu BMC ja bym tam jeszcze progi zwalniające dał.
Zobacz wszystkie komentarze 60

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 0

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 7

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 3

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 33 8

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 31 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 3

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 1

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 73 25

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!