wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Dowód zamiast RMUA w przychodni. Sprawdziliśmy, to działa!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2013, 19:03

System sprawdza się m.in. w przychodni przy ul. Hipotecznej 4 w Lublinie. Zielone okienko na monitor
System sprawdza się m.in. w przychodni przy ul. Hipotecznej 4 w Lublinie. Zielone okienko na monitor

Pani w rejestracji poprosiła mnie tylko o dowód i od razu wyskoczyło jej w komputerze, że jestem ubezpieczona. To naprawdę zdaje egzamin! – mówi pani Barbara, którą spotkaliśmy w środę w przychodni "Hipoteczna 4” w Lublinie.

W lubelskim oddziale NFZ na system eWUŚ nie poskarżył się w środę żaden pacjent. Przychodnie i szpitale też były zadowolone. Jak podkreśla Jacek Malmon, prezes przychodni "Hipoteczna 4”, system znacznie przyspiesza rejestrację pacjentów. Poza tym zdejmuje z przychodni odpowiedzialność za sytuację, gdy bezpłatne świadczenie otrzyma nieubezpieczony pacjent.

– Ja oceniam system pozytywnie – mówi Jacek Malmon. – Jednak to dopiero pierwszy dzień, kiedy działa w całej Polsce. Nie wiemy jeszcze, jak będzie się sprawdzał przy większym obciążeniu.

W środę pojawiały się drobne usterki. – Mieliśmy chwilowe przerwy w połączeniu. W takiej sytuacji system automatycznie drukuje oświadczenie dla pacjenta – tłumaczy Jarosław Krawczyk, kierownik działu informatyki w SPSK nr 1 w Lublinie.

Oświadczenie o tym, że jesteśmy ubezpieczeni, możemy złożyć w razie każdej awarii eWUŚ. Możemy je napisać również wtedy, gdy system omyłkowo pokaże, że nie jesteśmy ubezpieczeni.

– Spodziewaliśmy się dużo większych problemów – przyznaje Krawczyk. – Ale na stu pacjentów może w przypadku jednego zdarzyło się, że system zweryfikował go negatywnie, chociaż człowiek był pewien, że jest ubezpieczony.

System eWUŚ

czyli system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Działa od 1 stycznia tego roku. Dzięki niemu przychodnie, szpitale i poradnie mogą w łatwy sposób sprawdzić, czy pacjent jest ubezpieczony.

Wystarczy do tego dokument z numerem PESEL i ze zdjęciem, czyli dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Dotychczasowe dokumenty potwierdzające ubezpieczenie, np. druki ZUS RMUA, są nadal ważne, ale już nie musimy ich okazywać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ania
marcelek
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ania
Ania (3 stycznia 2013 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy ktos sie orientuje jak wyglada sytuacja, gdy jest sie ubezpieczonym w Wielkiej Brytanii?
Rozwiń
marcelek
marcelek (3 stycznia 2013 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No popatrzcie jak niewiele trzeba polskiej słuzbie zdrowia - jeden/na Ewuś i wszyscy zdrowi, dlaczego wcześniej na to nie wpadli, wszyscy bylibyśmy już dawno "zadowoleni". Dlaczego ukrywa się faktyczne problemy i hołduje rozwiązania, które tak naprawdę nic do opieki zdrowotnej nie wnoszą prócz szumu medialnego. Czy od wprowadzenia tego progrmau ktoś wyzdrowiał, no może ktoś zmarnował mniej nerwów w kolejce, ale to nie jest sposób na poprawę dostępności świadczeń zdrowotnych - jak były limity tak są, jak były kolejki tak są jeszcze większe, i jak brakowało na leczenie chorych na lubelszczyźnie tak nadal brakuje, a warszawce się dokłada z rezerw. Bravo Panowie, ale szum medialny jest najważniejszy, obtrąbienie takiego sukcesu, toż to zasługuje na łoskara.
Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2013 o 23:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety na Łabędziej o systemie ewuś nikt nie słyszał i trzeba było wracać po zaświadczenie z zakładu pracy.
Rozwiń
przeziębiony
przeziębiony (2 stycznia 2013 o 23:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponowałbym sprawdzić w trochę więcej niż jednej przychodni. No chyba, że to artykuł-reklama.
Np na Nałęczowskiej Pani w rejestracji była wyraźnie zniesmaczona, że praktycznie każdy kto stał w kolejce przyszedł z samym dowodem. Oświadczenia też nie można było złożyć, ma być RMUA i koniec. Łaskawie rejestrowali bez RMUA zaznaczając, że ma być dostarczona w ciągu kilku godzin. Na moje pytanie kiedy ruszy eWUŚ dostałem bardzo kulturalną wykrzyczaną wręcz odpowiedź "Panie a skąd ja mam wiedzieć".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!