sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Dowód zdrady? Badanie DNA

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 kwietnia 2011, 17:56

Urządzenie na zdjęciu służy do badania DNA. Na wynik trzeba zwykle czekać od 24 godzin do dwóch tygo
Urządzenie na zdjęciu służy do badania DNA. Na wynik trzeba zwykle czekać od 24 godzin do dwóch tygo

Przynoszą do Zakładu Medycyny Sądowej części garderoby, ręczniki, niedopałki papierosów. Ustalenie, do kogo należą znajdujące się tam ślady genetyczne, kosztuje od 500 zł do 1000 zł.

Sądowe wnioski o ustalanie ojcostwa czy pokrewieństwa to nie jedyne sprawy, jakimi zajmują się pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Coraz częściej genetycy wykonują zlecenia od osób prywatnych.

– Badanie tzw. śladu biologicznego może zlecić każda pełnoletnia osoba – mówi dr hab. Piotr Kozioł, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM.

Na podstawie nawet znikomych ilości śliny, krwi, czy nasienia naukowcy mogą określić profil DNA danej osoby. Koszt takiego badania to 500–1000 zł. Przedmioty ze śladami biologicznymi najczęściej przynoszą kobiety i mężczyźni podejrzewający swojego partnera o zdradę.

– Rocznie trafia do nas około 15 takich spraw – mówi dr hab. Kozioł. – Najczęściej badamy fragmenty materiału wyciętego z bielizny, spodni, spódnicy, czy koszuli. Ale nie przyjmę np. przyniesionego przez męża stanika żony. Ta bielizna nie należy do niego, a ja nie chcę brać udziału w niszczeniu cudzego mienia. Nie miałem za to zastrzeżeń, kiedy kobieta przyniosła prezerwatywę i dla porównania niedopałki papierosów palonych przez kobietę i mężczyznę – tłumaczy naukowiec.

Z badań genetycznych korzystają też detektywi. – Żeby udowodnić zdradę, często wystarczą SMS-y czy e-maile. Jednak w niektórych przypadkach radzimy naszym klientom badania genetyczne śladów biologicznych – przyznaje Ewa Gabryel z agenci detektywistycznej "Dyskrecja” w Lublinie.

O tym, że podejrzliwi małżonkowie stosują różne chwyty, wiedzą prawnicy. – Nie zawsze do końca legalne. Zakładają podsłuchy, ukryte kamery, czy GPS-y w samochodach. Słyszałem też o zleceniach do Zakładu Medycyny Sądowej – mówi Piotr Sendecki, dziekan Okręgowej Izby Adwokackiej w Lublinie.

Jego zdaniem takie praktyki mogą budzić wątpliwości. – Zwłaszcza w sytuacji, gdy naruszane jest prawo do prywatności, inne dobra osobiste czy wykorzystywane są nielegalnie montowane urządzenia służące inwigilacji – podkreśla dziekan.

Zazdrosne żony i mężowie to nie jedyni klienci Zakładu Medycyny Sądowej. W tym roku pracownicy laboratorium badali m.in. garderobę 15-latki.

– Przyniosła ją matka, która chciała upewnić się, czy jej córka nie została zgwałcona. Na imprezie ktoś podał dziewczynie środek odurzający. Okazało się, że 15-latka została wtedy wykorzystana seksualnie – mówi doktor Kozioł. Sprawa nie trafiła jednak do prokuratury. Rodzice obawiali się o dobro dziecka, które mogłyby spotkać dodatkowe nieprzyjemności w szkole po nagłośnieniu tej sprawy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
axa
crx
axa
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

axa
axa (28 kwietnia 2011 o 12:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='crx' timestamp='1303978943' post='470160']
No pewnie- np.małpy lub słonie albo np.psy ,koty i być może węże ,ale odnośnie węży to nie jestem pewien...;-)!
[/quote]

Węże odpadają
Rozwiń
crx
crx (28 kwietnia 2011 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No pewnie- np.małpy lub słonie albo np.psy ,koty i być może węże ,ale odnośnie węży to nie jestem pewien...;-)!
Rozwiń
axa
axa (28 kwietnia 2011 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Przedmioty ze śladami biologicznymi najczęściej przynoszą kobiety i mężczyźni ..."
A mógłby owe przedmioty przynieść ktoś jeszcze?
Rozwiń
pat
pat (28 kwietnia 2011 o 07:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dziewczyny? faceci też! teraz każdego można sprawdzić ]
Rozwiń
parmezan
parmezan (27 kwietnia 2011 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
haha dziewczyny miejscie sie na bacznosci bo za 500-1000zl mozna "sprawdzic was"..;0
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!