Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 stycznia 2012 r.
22:36
Edytuj ten wpis

Dramat chorego Kuby. W Wiedniu nie chcą już przyjmować pacjentów z Polski

0 12 A A
– Dlaczego przez to, że Polska nie jest w Eurotransplancie ja mam przegrać? Przecież to nie jest moj
– Dlaczego przez to, że Polska nie jest w Eurotransplancie ja mam przegrać? Przecież to nie jest moj

Przeszczep w Austrii i nowe życie – od tego wszystkiego Jakub Bielak był już o krok. Dziś nie wiadomo czy operacja studenta chorego na mukowiscydozę dojdzie do skutku. Klinika w Wiedniu nie chce już przyjmować pacjentów z Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Wiele ludzi starało się mi pomóc w walce z chorobą. Wielu mi pomogło przekazując pieniądze. A kiedy udało się zebrać potrzebną kwotę, to zaczynają się kolejne schody – mówi Jakub Bielak, student chory na mukowiscydozę. To rzadka, nieuleczalna choroba genetyczna. Co roku w Polsce umiera na nią 15-20 osób. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy odeszło dwóch 13-latków.

23-latek z podlubelskiej Niedrzwicy Dużej leczy się od dziecka. Kilka razy dziennie poddaje się inhalacjom i drenażom. Bierze leki i witaminy. Jedynym ratunkiem dla Kuby jest przeszczep płuc. Dzięki pomocy lubelskich studentów, inicjatorów akcji "Ostatni oddech”, w ciągu 276 dni udało się zebrać blisko 580 tys. zł.

Wyjazd do kliniki w Wiedniu, gdzie Kuba miał mieć przeszczepione płuca, był już na wyciągnięcie ręki. – Miałem jechać do kliniki do Rabki na ostatnie badania i umówić się na wyjazd do Wiednia. Wtedy lekarz powiedział mi, że od 1 stycznia nie chcą przeszczepiać płuc Polakom – opowiada Jakub.
Niepokojące, choć nieoficjalne sygnały austriackiej kliniki pojawiły się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Teraz to już oficjalna decyzja.

– Mimo, że nasz kraj nie jest w Eurotransplancie (patrz ramka), to klinika w Wiedniu robiła wyjątek i przyjmowała naszych podopiecznych z mukowiscydozą – mówi Dorota Hedwig, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

W ciągu 6 lat udało się przeszczepić płuca kilkunastu osób. – Teraz powiedzieli dość. Ale wierzę, że jeszcze te drzwi nie są zamknięte. Dziś wyślemy oficjalne pismo z prośbą, żeby jeszcze przez jakiś czas przyjmowali naszych pacjentów. Liczę, że może jeszcze na rok uda się odciągnąć tą ich decyzję – ma nadzieję Hedwig.

– Ta informacja spadła na nas jak grom z jasnego nieba – żali się Jerzy Bielak, tato chorego studenta. – Byliśmy przekonani, że wszystko jest już na najlepszej drodze.

Walka wciąż trwa. – Na razie czekamy – dodaje tato Jakuba. – Wierzymy, że wszystko się jakoś wyprostuje i że syn pojedzie na operację do Austrii. – Jeśli nie trzeba będzie szukać innego ośrodka może w Stanach Zjednoczonych. Wtedy wyjazd będzie jednak droższy.

Eurotransplant

Eurotransplant International Foundation to związek państw dzielący się wspólną listę narządów do transplantacji. Należą do niego Niemcy, Austria, Słowenia i Chorwacja, Belgia, Holandia i Luksemburg. Od ponad 40 lat fundacja zbiera dane na temat przeszczepień w całej Europie. W krajach należących do Eurotransplantu 20 proc. przeszczepianych narządów pochodzi z innych krajów członkowskich, a w pozostałych krajach UE – tylko 2 proc.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mama chorej / 12 stycznia 2012 o 22:18
Nie moge tego czytać.Sama mam córke chorą na mukowiscydoze i nie wyobrazam sbie tego.. najlepiej odrazu zaprzestac im podawania leków zeby nie musieli oczekiwac na przeszczepy..Żal..
Avatar
wwww / 9 stycznia 2012 o 21:13
No ale przecież premier Tusk jest niewinny, do niego nie można mieć pretensji.Pani Kopacz? A gdzież by tam, broń boze, minister do rany przyłóż,nowemu Arłukowiczowi zostawila służbę zdrowia wolną od jakichkolwiek poblemów Jeszcze tylko Niesiołowskiego brakuje,żeby mi przyklasnął, nieprawdaż?

Ps.Trzymaj się Kuba, nie poddawaj się,życzę zdrowia po powrocie z Wiednia, bo mimo wszystko wierzę,że tam pojedziesz i Ci uda się !!!
Avatar
karol / 9 stycznia 2012 o 20:41
kuba to mój znajomy i jest inteligętnym i ogarnietym chłopakiem ...lecz bedac obiektywnym na komentaze.. zgodze sie jest duzo ludzi którzy potrzebuja pomocy... ale tu chodzi o staranie jakie było włozone w jego pomoc i dobre zakonczenie na które czekamy moze nieuda sie pomóc wszystkim odrazu ale chociaz jedna osoba wiecej której sie uda jest kolejnym sukcesem ludzie sie jednocza dzieki takim akcjom niewiem moze komus jedna osoba nieczyni róznicy ale od jednej osoby sie zaczyna pokazał chłopak ze mozna ... i zamiast siedziec z załozonymi rekoma trzeba brnac do przodu i walczyc o zdrowie dla mnie jest wielkim człowiekiem i niepozwole powiedziec na niego złego słowa... kuba 3maj sie dasz rade! jeszcze nic straconego
kuba to mój znajomy i jest inteligętnym i ogarnietym chłopakiem ...lecz bedac obiektywnym na komentaze.. zgodze sie jest duzo ludzi którzy potrzebuja pomocy... ale tu chodzi o staranie jakie było włozone w jego pomoc i dobre zakonczenie na które czekamy moze nieuda sie pomóc wszystkim odrazu ale chociaz jedna osoba wiecej której sie uda jest kolejnym sukcesem ludzie sie jednocza dzieki takim akcjom niewiem moze komus jedna osoba nieczyni róznicy ale od jednej osoby sie zaczyna pokazał chłopak ze mozna ... i zamiast siedziec z załozonymi reko... rozwiń
Avatar
s / 9 stycznia 2012 o 18:53
Mając nawet całą kase swiata człowiek jest w stanie tylko troche przedłużyc sobie życie teraz pytanie powinno brzmiec czemu nie ma przeszczepów płóc w polsce a jak są przeszczepiane to pewnie mało bo raczej niechetnie u nas oddaje sie narzady osób zmarłych
Avatar
Andrzejek / 9 stycznia 2012 o 16:08
Poprawka
Nie wierzę, że tyle pracy młodych ludzi pójdzie na marne. Mam nadzieję, że lekarze w Wiedniu mają serce, a nie kamień i jeśli zobaczą ilu ludzi starało się, żeby Kuba miał przeszczep to zgodzą się go przyjąć. Śledzę akcję od początku i jestem pełen podziwu! Szacunek dla Was Panowie i Panie!
Avatar
Andrzejek / 9 stycznia 2012 o 16:07
Nie wierzę, że tyle pracy młodych ludzi pójdzie na marne. Mam nadzieję, że lekarze w Wiedniu mają serce, a nie kamień i jeśli zobaczą ilu ludzi starało się, że Kuba miał przeszczep. Śledzę akcję od początku i jestem pełen podziwu! Szacunek dla Was Panowie i Panie!
Avatar
Karol / 9 stycznia 2012 o 14:49
Ok dramat zgodzę się ale jest wiele innych niepełnosprawnych osób organizacji których nikt w mediach nie reklamuje tak jak Kubę Bielaka.Czemu kochana gazeta nie napisze o innych stowarzyszeniach które w Lublinie ledwo "żyją" bo nie mają pomocy ze strony miasta i mediów.A jak wiemy w dzisiejszych czasach bez pomocy nikt nie utrzyma bytu a działają dla osób chorych tak jak kuba.
Avatar
Gość / 9 stycznia 2012 o 11:28
[quote name='asd' timestamp='1326100605' post='581365']
pieniądze to nie wszystko - potrzebny jest dawca - jedyne na co ciebie stać - to zostań dawcą - ps. nie martw się - tylko głowa ci może pozostać bo takich pustych się nie przeszczepia
[/quote]


Trudno żeby osoba żyjąca ofiarowała komuś swoje płuca, może to zrobić jedynie po smierci.
Avatar
asd / 9 stycznia 2012 o 10:16
pieniądze to nie wszystko - potrzebny jest dawca - jedyne na co ciebie stać - to zostań dawcą - ps. nie martw się - tylko głowa ci może pozostać bo takich pustych się nie przeszczepia
Avatar
Gość / 9 stycznia 2012 o 09:54
Polskie dzieci muszą żebrać o pieniądze na ratowanie życia, a Tusk tymczasem tuczy naszymi podatkami BEZ NASZEJ ZGODY zgraję czarnych pasożytów, funkcjonariuszy obcego państwa Watykanu.
Avatar
mama chorej / 12 stycznia 2012 o 22:18
Nie moge tego czytać.Sama mam córke chorą na mukowiscydoze i nie wyobrazam sbie tego.. najlepiej odrazu zaprzestac im podawania leków zeby nie musieli oczekiwac na przeszczepy..Żal..
Avatar
wwww / 9 stycznia 2012 o 21:13
No ale przecież premier Tusk jest niewinny, do niego nie można mieć pretensji.Pani Kopacz? A gdzież by tam, broń boze, minister do rany przyłóż,nowemu Arłukowiczowi zostawila służbę zdrowia wolną od jakichkolwiek poblemów Jeszcze tylko Niesiołowskiego brakuje,żeby mi przyklasnął, nieprawdaż?

Ps.Trzymaj się Kuba, nie poddawaj się,życzę zdrowia po powrocie z Wiednia, bo mimo wszystko wierzę,że tam pojedziesz i Ci uda się !!!
Avatar
karol / 9 stycznia 2012 o 20:41
kuba to mój znajomy i jest inteligętnym i ogarnietym chłopakiem ...lecz bedac obiektywnym na komentaze.. zgodze sie jest duzo ludzi którzy potrzebuja pomocy... ale tu chodzi o staranie jakie było włozone w jego pomoc i dobre zakonczenie na które czekamy moze nieuda sie pomóc wszystkim odrazu ale chociaz jedna osoba wiecej której sie uda jest kolejnym sukcesem ludzie sie jednocza dzieki takim akcjom niewiem moze komus jedna osoba nieczyni róznicy ale od jednej osoby sie zaczyna pokazał chłopak ze mozna ... i zamiast siedziec z załozonymi rekoma trzeba brnac do przodu i walczyc o zdrowie dla mnie jest wielkim człowiekiem i niepozwole powiedziec na niego złego słowa... kuba 3maj sie dasz rade! jeszcze nic straconego
kuba to mój znajomy i jest inteligętnym i ogarnietym chłopakiem ...lecz bedac obiektywnym na komentaze.. zgodze sie jest duzo ludzi którzy potrzebuja pomocy... ale tu chodzi o staranie jakie było włozone w jego pomoc i dobre zakonczenie na które czekamy moze nieuda sie pomóc wszystkim odrazu ale chociaz jedna osoba wiecej której sie uda jest kolejnym sukcesem ludzie sie jednocza dzieki takim akcjom niewiem moze komus jedna osoba nieczyni róznicy ale od jednej osoby sie zaczyna pokazał chłopak ze mozna ... i zamiast siedziec z załozonymi reko... rozwiń
Avatar
s / 9 stycznia 2012 o 18:53
Mając nawet całą kase swiata człowiek jest w stanie tylko troche przedłużyc sobie życie teraz pytanie powinno brzmiec czemu nie ma przeszczepów płóc w polsce a jak są przeszczepiane to pewnie mało bo raczej niechetnie u nas oddaje sie narzady osób zmarłych
Avatar
Andrzejek / 9 stycznia 2012 o 16:08
Poprawka
Nie wierzę, że tyle pracy młodych ludzi pójdzie na marne. Mam nadzieję, że lekarze w Wiedniu mają serce, a nie kamień i jeśli zobaczą ilu ludzi starało się, żeby Kuba miał przeszczep to zgodzą się go przyjąć. Śledzę akcję od początku i jestem pełen podziwu! Szacunek dla Was Panowie i Panie!
Avatar
Andrzejek / 9 stycznia 2012 o 16:07
Nie wierzę, że tyle pracy młodych ludzi pójdzie na marne. Mam nadzieję, że lekarze w Wiedniu mają serce, a nie kamień i jeśli zobaczą ilu ludzi starało się, że Kuba miał przeszczep. Śledzę akcję od początku i jestem pełen podziwu! Szacunek dla Was Panowie i Panie!
Avatar
Karol / 9 stycznia 2012 o 14:49
Ok dramat zgodzę się ale jest wiele innych niepełnosprawnych osób organizacji których nikt w mediach nie reklamuje tak jak Kubę Bielaka.Czemu kochana gazeta nie napisze o innych stowarzyszeniach które w Lublinie ledwo "żyją" bo nie mają pomocy ze strony miasta i mediów.A jak wiemy w dzisiejszych czasach bez pomocy nikt nie utrzyma bytu a działają dla osób chorych tak jak kuba.
Avatar
Gość / 9 stycznia 2012 o 11:28
[quote name='asd' timestamp='1326100605' post='581365']
pieniądze to nie wszystko - potrzebny jest dawca - jedyne na co ciebie stać - to zostań dawcą - ps. nie martw się - tylko głowa ci może pozostać bo takich pustych się nie przeszczepia
[/quote]


Trudno żeby osoba żyjąca ofiarowała komuś swoje płuca, może to zrobić jedynie po smierci.
Avatar
asd / 9 stycznia 2012 o 10:16
pieniądze to nie wszystko - potrzebny jest dawca - jedyne na co ciebie stać - to zostań dawcą - ps. nie martw się - tylko głowa ci może pozostać bo takich pustych się nie przeszczepia
Avatar
Gość / 9 stycznia 2012 o 09:54
Polskie dzieci muszą żebrać o pieniądze na ratowanie życia, a Tusk tymczasem tuczy naszymi podatkami BEZ NASZEJ ZGODY zgraję czarnych pasożytów, funkcjonariuszy obcego państwa Watykanu.