sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Droga Męczenników Majdanka: Jedne światła obok drugich. Wkrótce je uruchomią

Dodano: 21 lipca 2017, 06:51
Autor: Dominik Smaga

Droga Męczenników Majdanka. Sygnalizacje powstały tu bardzo blisko siebie, z tego powodu inwestycja od początku budziła wiele kontrowersji wśród kierowców
Droga Męczenników Majdanka. Sygnalizacje powstały tu bardzo blisko siebie, z tego powodu inwestycja od początku budziła wiele kontrowersji wśród kierowców (fot. Maciej Kaczanowski)

Kolorowo jak mało gdzie zrobi się na Drodze Męczenników Majdanka. Na przełomie lipca i sierpnia uruchomione mają tu być nowe sygnalizacje świetlne zbudowane jedna obok drugiej. Trzecia, na skrzyżowaniu z Lotniczą, zostanie niedługo... zdemontowana

Pierwsza sygnalizacja zbudowana została na skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Wrońską i wykonanym niedawno przedłużeniem Garbarskiej. Drugie światła będą uruchomione na skrzyżowaniu z ul. Startową i drogą prowadzącą do nowych bloków stawianych przez dewelopera, który sfinansował projekt przebudowy ulicy i dopłacił do robót drogowych. Ich koszt przekroczył 6 mln złotych, zaś firma Mak Dom wyłożyła 560 tys. złotych.

Inwestycja od początku budziła wiele kontrowersji wśród kierowców ze względu na to, że sygnalizacje powstały tu bardzo blisko siebie. Skrzyżowania z Wrońską i Startową oddalone są od siebie zaledwie o niecałe 200 metrów, zaś między Startową a Lotniczą jest tylko 140 metrów. Ratusz zapewnia, że światła zostaną ze sobą zsynchronizowane.

– Rozporządzenie ministra nakazuje skoordynowanie sygnalizacji, jeśli odległość między nimi jest nie większa niż 200 metrów – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. W tym przypadku nadrzędną sygnalizacją będzie ta na skrzyżowaniu z Lotniczą, która jest podłączona do centralnego Systemu Zarządzania Ruchem. Dwie sąsiednie mają się do niej dostosowywać. – Odpowiednie schematy są już zrobione przez wykonawcę. Światła będą przełączone w tryb kolorowy nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu, najpóźniej w sierpniu.

Kierowcy jadący Drogą Męczenników Majdanka nie na długo odpoczną od robót drogowych. Pod koniec lata zacząć ma się przebudowa skrzyżowania z Lotniczą wymuszająca demontaż sygnalizacji świetlnej. Także tutaj wydzielone zostaną pasy i sygnalizatory do skrętu w lewo. Jezdnia ma tu być poszerzona: przybędzie po jednym pasie w stronę centrum i jednym w kierunku Felina. Nowe pasy będą ogólnodostępne, ale za dwa lata mają być oznakowane jako buspasy, które będą się ciągnęły od ronda przy Gali do skrzyżowania z Sulisławicką i Grabskiego.

O miejskie zlecenie na przebudowę skrzyżowania z Lotniczą ubiegają się dwie firmy. Obie gotowe są podjąć się pracy za kwotę znacznie mniejszą od tej zarezerwowanej przez miasto. Ratusz był przygotowany na 5,2 mln zł, tymczasem firma (Strabag z Pruszkowa) chce 3,6 mln, zaś droższa (KPRD z Lublina) oczekuje niespełna 4,1 mln złotych. Przebudowa ma się zakończyć najpóźniej w czerwcu przyszłego roku.

eSKa
Obserwator
Użytkownik niezarejestrowany
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

eSKa
eSKa (28 lipca 2017 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Ze Startowej wyjeżdża jeden samochód na godzinę i baaaaaardzo potrzebne są tam światła
No to widać, że często bywasz tam. Pewnie ostatni raz 16 lat temu, po materiały budowlane, kiedy Gala miała tam magazyny. Ale od tamtego czasu sporo się zmieniło na Startowej, zapewniam.
Rozwiń
Obserwator
Obserwator (21 lipca 2017 o 18:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Na lipowej to samo. Najpierw światła przed Plazą, kawałek dalej kolejne światła - już za Plazą. Zaraz dalej światła przy Saskim. I problemu nikt nie robi, mimo, że prawie zawsze trzeba stać na każdych tych światłach.
 Nie można porównywać Lipowej że Startową i Garbarską gdzie mało kto jeździ
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2017 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ze Startowej wyjeżdża jeden samochód na godzinę i baaaaaardzo potrzebne są tam światła
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2017 o 18:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to będzie się działo. Tzn. nic specjalnego, oprócz tego że będą mega korki i ogólny paraliż tej części miasta. To się nazywa przesr.c miejskie (a więc nasze) pieniądze.
Rozwiń
Murphy
Murphy (21 lipca 2017 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Ruch okrężny przy MACRO też powinien dostać sygnalizację swietlną, bo teraz wszyscy będą omijac ten barwny odcinek DMM jadąc dwupasmówką od Centrum. Było tam sporo wypadków ale teraz będzie duzo więcej.
 Tam są już znaki, oznaczające ustąp pierwszeństwa przejazdu. Wystarczy patrzeć i się stosować. A co do Lotniczej, to nie rozumiem, dlaczego Ratusz się tak ogranicza. Zgodnie z ostanią linią zaprezentowaną w sprawie świateł przy IKEA na Spółdzielczości Pracy domagam się natychmiastowego urochomienia świateł na Męczenników. Niech się kierowcy przyzwyczajają, i to nic że nic nie jeździ, bo rozkopane. Ma się kur.... świecić, i mają tkwić te chu.. w tych jeb autach
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!