niedziela, 28 maja 2017 r.

Lublin

Droższe taksówki?

Dodano: 16 września 2002, 18:13

Nowe przepisy uderzą w klientów, a część z nas może splajtować – alarmują taksówkarze. Wymóg kas fiskalnych wprowadziło Ministerstwo Finansów. Chce, by w ten sposób taryfiarze skrupulatnie rozliczali się z fiskusem.

Za urządzenie (przewidywany koszt 1500–2000 zł) kierowcy zapłacą z własnej kieszeni. – Każdy kolejny rząd próbuje wyciągnąć od nas pieniądze. Następny minister wymyśli obowiązkowe komputery pokładowe – ironizuje Staszek, lubelski taksówkarz z dwudziestoletnim stażem.
W niektórych samochodach są jeszcze stare modele taksometrów, do których nie można podłączyć kasy. Wymiana licznika to kolejny kilkusetzłotowy wydatek. – Nie mam tych pieniędzy. Może zrezygnować z zawodu? – zastanawia się Zygmunt Kostkowski z Lublina.
Obecnie w Lublinie jest około 1700 taksówkarzy. Narzekają, że coraz trudniej zarobić. Spadła liczba klientów. Ponadto od 1 stycznia tego roku taksówkarze, w miejsce zezwoleń, muszą uzyskać licencję (mają na to czas do końca 2003 roku). Zwiększono wymagania: obowiązkowe szkolenie, egzamin, kierowcy nie mogą być karani. Jak podaje Dariusz Pietruszewski z Inspektoratu Komunikacji w lubelskim Urzędzie Miejskim, do tej pory wydano zaledwie 100 licencji.
Po wejściu nowych przepisów związanych z kasami fiskalnymi mogą stracić także klienci. Kierowcy coraz rzadziej patrzą na wskazania taksometru, często cenę za kurs ustalają z pasażerem. – Faktycznie, stosujemy ceny umowne, przy dłuższych kursach klienci nie chcą jeździć „na licznik”. Przecież do Lubartowa jadę za 50 złotych, patrząc na taksometr musiałbym wziąć 100 zł, a za tyle to nikt nie pojedzie – podkreśla Z. Kostkowski.
– Kasy zostały tak zaprojektowane, by taksówkarze mogli stosować zniżki – zapewnia Anna Puzyna-Sobocińska z biura prasowego Ministerstwa Finansów. Kierowcy jednak nieufnie podchodzą do tych zapewnień.
Ale można obniżyć koszt założenia kasy. Wystarczy zrobić to w przewidzianym przez rozporządzenie terminie. – W takim przypadku można liczyć na zwrot połowy pieniędzy wydanych na urządzenie, nie więcej jednak niż 2500 złotych – potwierdza Marek Hułas z Izby Skarbowej w Lublinie.

Co na to przepisy

Kasy we wszystkich taryfach mają się pojawić do 1 lipca 2003 roku. Będą montowane etapami. W październiku powinny zostać zainstalowane w taksówkach, których NIP kierowcy kończy się na zero (w listopadzie w pojazdach, gdzie NIP właściciela kończy się na „1”, w grudniu – gdy na „2”, w styczniu – gdy na „3” i.t.d.).
Warunki, jakie muszą spełniać kasy określa rozporządzenie ministra finansów z 4 lipca 2002 roku (Dziennik Ustaw nr 108, poz. 948).
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!