poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Drugie głosowanie radnych ws. mandatu Żuka? "Nie widzę powodu. Przesądzi opinia prawna"

Dodano: 3 stycznia 2017, 17:07
Autor: Dominik Smaga

Głosowanie nad tym, czy Krzysztof Żuk stracił stanowisko prezydenta Lublina może nie dojść do skutku. Podjęcia takiej uchwały żąda od radnych wojewoda. – Nie widzę powodu – odpowiada mu przewodniczący rady i uzależnia zwołanie obrad od opinii prawników

O stwierdzenie, że Krzysztof Żuk nie rządzi już miastem zwrócił się do radnych wojewoda powołując się na kontrolę Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Według CBA Żuk złamał prawo łącząc funkcję prezydenta z zasiadaniem (od stycznia 2014 do stycznia 2016) w radzie nadzorczej spółki PZU Życie. Prezydent twierdzi, że było to legalne.

Pismo wojewody trafiło do Ratusza 30 grudnia i wtedy zaczął biec 30-dniowy termin wyznaczony na podjęcie uchwały. Ponieważ najbliższe obrady zaplanowane są dopiero na 2 lutego, rozpatrzenie wniosku wymagałoby zwołania nadzwyczajnej sesji.

– Nie widzę powodu, dla którego Rada Miasta miałaby się ponownie w tej sprawie wypowiadać – mówi Piotr Kowalczyk, przewodniczący rady. Podkreśla, że radni już raz głosowali w tej sprawie, odrzucając 14 listopada wniosek CBA o stwierdzenie utraty władzy przez Żuka. Tego też dnia radni podjęli uchwałę mówiącą, że nie ma podstaw do usuwania go z urzędu.

– Rada Miasta 14 listopada dwukrotnie wypowiadała się w tej kwestii – mówi Kowalczyk. Jego zdaniem nie jest konieczne ponowne zajmowanie się tą sprawą, choć nie wyklucza definitywnie zwołania takiej sesji. – O tym przesądzi opinia prawna – mówi przewodniczący, który poprosił prezydenta, by zlecił taką ekspertyzę prawnikom spoza Ratusza.

– Najpóźniej na poniedziałek będzie ta opinia – zapowiada Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta.

Jeżeli w wyznaczonym terminie rada nie podejmie uchwały, której żąda wojewoda, to będzie mógł on wydać „zarządzenie zastępcze” odsuwające Żuka od władzy. – Pan wojewoda zapewne taką decyzję podejmie. Ja ją zaskarżę – mówi Krzysztof Żuk, któremu pozostaną jeszcze dwie instancje sądu i dopiero prawomocny wyrok może go usunąć z urzędu.

Prezydent ujawnił wczoraj, że wojewoda wzywając radnych do podjęcia uchwały wezwał też jego samego do wyjaśnień i dał mu czas do 16 stycznia. – Ja wyjaśnienia panu wojewodzie przedłożę – zapowiada prezydent, ale twierdzi, że wojewoda najpierw powinien wysłuchać jego wyjaśnień, a dopiero potem oceniać, czy CBA ma rację. – Można to porównać do procesu sądowego, w którym sąd ogłasza wyrok, a potem zwraca się z prośbą do oskarżonego, by wysłuchać co ma do powiedzenia – komentuje Kowalczyk.

Ryszard Wyzwolony
vd
Użytkownik niezarejestrowany
(48) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ryszard Wyzwolony
Ryszard Wyzwolony (4 stycznia 2017 o 13:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W Ratuszu jest obawa, że niektórzy z 16 radnych zaczęli ostatnio racjonalnie myśleć.  Stąd ten opór przed przeprowadzeniem głosowania
Już w czasie pierwszego głosowania zrobiona była ta agresywna szopka, aby żaden z radnych PO się nie wyłamał. 
Rozwiń
vd
vd (4 stycznia 2017 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
#zukzamurem, a najlepiej #zukzakratami
Rozwiń
Gość
Gość (4 stycznia 2017 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A za ile walczy o ten stołek?
Rozwiń
Gość
Gość (4 stycznia 2017 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i tacy kłamcy chcą rządzić naszym miastem Panie Wojewodo wstyd
Rozwiń
Gość
Gość (4 stycznia 2017 o 10:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak wielka glaca rozumie prawo. Opinia musi być nasi i basta. To nie Wojewoda chce POgonić Łysonia ale prawo. Dura lex sed lex.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (48)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!