środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Drugie podejście do Pasażu Victoria. Inwestor nie składa broni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 czerwca 2012, 17:46

Tak miałby wyglądać Pasaż Victoria od środka (Wizualizacja inwestora)
Tak miałby wyglądać Pasaż Victoria od środka (Wizualizacja inwestora)

Właściciel Pedetu nie poddaje się. Będzie walczył o pozwolenie na budowę nowej galerii w centrum Lublina.

Formalności związane z budową Pasażu Victoria są już praktycznie zakończone. Po dwóch latach spółka Centrum Development & Investments sama poprosiła Ratusz o umorzenie postępowania.

Projektowi nowej galerii przy Krakowskim Przedmieściu sprzeciwiał się wojewódzki konserwator zabytków. Zastrzeżenia miał głównie do plany zabudowy skweru przed Pedetem oraz gabarytów nowej galerii. Od wiosny, opiniowaniem inwestycji w śródmieściu zajmuje się już jednak miejski konserwator zabytków. Spółka CDI może więc teraz ponownie przedstawić swój projekt i nie poddawać się ocenie WKZ.

– Nie rezygnujemy z inwestycji w Lublinie – zapewnia Dorota Wojciechowska, rzecznik CDI. – Ale nie komentujemy spraw, związanych z tym projektem.

– Na razie nie dotarły do nas żadne dokumenty, dotyczące Pasażu Victoria. Nie było też żadnych rozmów z inwestorem – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – W tej sytuacji nie mam się więc do czego odnieść. Oczywiście, jeśli spółka wyrazi taką potrzebę, jesteśmy otwarci na konsultacje.
Na jakie rozwiązania zgodzi się konserwator?

– Na razie nie mogę składać żadnych deklaracji. Będzie to możliwe dopiero po przedstawieniu wniosku inwestora i przeprowadzeniu niezbędnych analiz – mówi Mącik.

Konserwator przyznaje jednak, że jako historyk sztuki jest przeciwny nowym, dominującym budowlom w zabytkowym śródmieściu Lublina. – Nie chodzi o zakaz wznoszenia nowych obiektów, ale o dostosowanie ich rozmiarów do skali miasta – tłumaczy. – Jeśli za istotną wartość uznamy istniejący historyczny krajobraz śródmieścia, w tym widok na klasztor i kościół kapucynów, to elementy te powinniśmy chronić.

Czy inwestor powinien więc zachować skwer przed „pedetem”, chociaż przed laty teren ten był zabudowany? W tym miejscu stał hotel Victoria, zniszczony w czasie wojny.

– Dobrze byłoby utrzymać ten plac – mówi Mącik. – Odsłonięcie widoku na klasztor było celowe. To dobra robota powojennych architektów. A w miejscu domu towarowego nie powinno się lokować obiektów, które zdominują otoczenie. To jednak moja osobista opinia, a rozstrzygnięcia administracyjne powinny mieć charakter jak najbardziej obiektywny. Decyzja w sprawie planowanej inwestycji to sprawa do dyskusji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
vdsd
realistaPL
iya
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

vdsd
vdsd (21 czerwca 2012 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tragedia co ten konserwator zabytków opowiada. Odsłoniecie widoku na klasztor to był wynik bombardować wojennych , tak samo plac Czechowicza... Ludzie wezcie sie do roboty a nie chronicie jakies kaszaloty prlowskie typu pedet
Rozwiń
realistaPL
realistaPL (21 czerwca 2012 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgoda. Niech sobie pomniejszają plac przed pedetem ale sam plac pozostać powinien, jakikolwiek. Najlepiej z jakimiś ławeczkami i zielenią, czy choćby nawet z jakąś przyjemną fontanną. W tak ścisłym centrum nie może być tylko betonu na betonie.
Rozwiń
iya
iya (21 czerwca 2012 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lubelski urząd to jedna wielka rodzina a w dobrej rodzinie wszystko idzie gładko.
Rozwiń
on
on (21 czerwca 2012 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak tak kolejna gelria handlowa, galeriami lublin stoi, piękne będzie to nasze miasto :/
Rozwiń
KK
KK (21 czerwca 2012 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Natępny aluminiak
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!