Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2017 r.
9:13

"Drżeliśmy na każdym kroku, ale szkoda było ludzi". Odznaczenie dla 98-letniej lublinianki

Autor: Zdjęcie autora opr. pab
50 9 A A
(fot. SK/IPN)

Helena Woś z Lublina została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Helena Woś urodziła się 20 września 1919 r. Wraz z mężem Pawłem, jako młode małżeństwo, prowadzące gospodarstwo rolne, udzielali pomocy trzem Żydom. Jeden z nich Lejzor Zandberg uczęszczał do szkoły razem z Heleną. Pozostała dwójka nie jest znana z nazwiska, lecz Helena Woś podejrzewa, iż pochodzili z Bychawy. Wosiowie udzielali pomocy poprzez znajdywanie schronienia, dostarczanie żywności i odzieży. Ukrywani Żydzi przeżyli II wojnę światową. Zandberg wyjechał do Gdańska i zmienił nazwisko na Leon Adamski.

Helena i Paweł Woś zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w 1992 r.

We wtorek w czasie wręczenia odznaczenia wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma podkreślił wagę czynów, których dokonało małżeństwo.

– Proszę być dumnym z tego jakich państwo mają bliskich – zwrócił się wiceprezes IPN do towarzyszącej odznaczanej, wnuczki Wiesławy. – To jest jedno z najwyższych odznaczeń, jakie przyznaje Rzeczpospolita. Jest pani w wąskim gronie bohaterów. To było nie tylko przyzwoite zachowanie, ale i bohaterskie.

Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził także, że wszyscy, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej są bohaterami. Zaznaczył, że czynili tak, choć groziła za to najwyższa kara.

Po odczytaniu przez dyrektora lubelskiego IPN, Marcina Krzysztofika, aktu odznaczenia i wręczenia orderu Helenie Woś bohaterka nie kryła wzruszenia.

– Drżeliśmy na każdym kroku, ale szkoda było ludzi. Przychodzili do nas nocami. Wiedzieliśmy wcześniej, że przyjdą. Jeden z nich był moim kolega ze szkoły. Od dziecka znałam Lejzora Zandberga i jego rodzinę. To byli bardzo porządni ludzie. W Bychawie nie żyliśmy w konflikcie z Żydami. Mój mąż, jeszcze jako kawaler, był zapraszany na żydowskie wesela. Ukrywaliśmy ich gdzieś na wsi. Mąż - ze względu na moje bezpieczeństwo - nawet nie mówił gdzie. Oni wszyscy przeżyli wojnę i z Zandbergiem, dopóki żył, utrzymywaliśmy kontakt – powiedziała odznaczona.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MO / 6 grudnia 2017 o 12:59
undefined napisał:
Ten Zandberg to jakiś kuzyn Adriana???
 NIE  OBRAŻAJ  GŁOWY  PAŃSTWA!!!!
Avatar
wisnia / 6 grudnia 2017 o 12:58
undefined napisał:
Zandberg nigdzie nie wyjechał, w Warszawie założył partię Razem
Żadnych granic, żadnych flag, Nie ma głupich waśni, nie ma różnych ras. Żadnych wojen, żadnych państw, Keine kriege kann man von dort oben sehen. 
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 12:55
Ten Zandberg to jakiś kuzyn Adriana???
Avatar
Jan / 6 grudnia 2017 o 12:47
IPN Gd 0132/21 link coś nie wchodzi ale można wpisać w gogle.
Avatar
Jan / 6 grudnia 2017 o 12:43
jeszcze raz wklejam link ***inwentarz.ipn.gov.pl/showdetails?id=3224224&q=adamski%20leon&page=1&url=[|typ=0]
Avatar
Jan / 6 grudnia 2017 o 12:02
to chyba ten sam pan leon adamski ***inwentarz.ipn.gov.pl/showdetails?id=3224224&q=&page=1753&url=[grupaaktotworcyid=3|aktotworcaid=3938|typ=2]
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 11:23
Tak to prawda Polacy i Żydzi mieszkali obok siebie i Ukraińcy też. Do nienawiści nie prowadzi kolor "odcień koloru skóry", ale postępowanie, zachowanie w stosunku do innych. Przypomnę ci II wś.- jak zachowywały się te trzy nacje po napadzie na Polskę. Jak dzisiaj zachowują się ci kolorowi w stosunku do ludzi "jaśniejszego odcienia koloru skóry"??.Trudno wymagać od mordowanych, aby "kochali" mordujących. Każda nacja sama pracuje na swój wizerunek. "Łyżka dziegciu zepsuje beczkę miodu". Dzisiaj oPOzycja robi wszystko ,aby być tą "łyżką".
Tak to prawda Polacy i Żydzi mieszkali obok siebie i Ukraińcy też. Do nienawiści nie prowadzi kolor "odcień koloru skóry", ale postępowanie, zachowanie w stosunku do innych. Przypomnę ci II wś.- jak zachowywały się te trzy nacje po napadzie na Polskę. Jak dzisiaj zachowują się ci kolorowi w stosunku do ludzi "jaśniejszego odcienia koloru skóry"??.Trudno wymagać od mordowanych, aby "kochali" mordujących. Każda nacja sama pracuje na swój wizerunek. "Łyżka dziegciu zepsuje beczkę miodu". Dzisiaj oPOzycja ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 11:01
Oto czym kiedyś była wielokulturowość, Polacy i Żydzi mieszkali obok siebie, lubili się, szanowali, bawili na weselach, a kiedy trzeba było pomagali sobie, nawet z narażeniem własnego życia. Wierzyć się nie chce, że po kilkudziesięciu latach, w tym samym, okaleczonym wojną kraju, w dodatku w imię niby patriotyzmu, ludzie potrafili nienawidzić tylko za odcień koloru skóry....
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 09:22
Zandberg nigdzie nie wyjechał, w Warszawie założył partię Razem
Avatar
MO / 6 grudnia 2017 o 12:59
undefined napisał:
Ten Zandberg to jakiś kuzyn Adriana???
 NIE  OBRAŻAJ  GŁOWY  PAŃSTWA!!!!
Avatar
wisnia / 6 grudnia 2017 o 12:58
undefined napisał:
Zandberg nigdzie nie wyjechał, w Warszawie założył partię Razem
Żadnych granic, żadnych flag, Nie ma głupich waśni, nie ma różnych ras. Żadnych wojen, żadnych państw, Keine kriege kann man von dort oben sehen. 
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 12:55
Ten Zandberg to jakiś kuzyn Adriana???
Avatar
Jan / 6 grudnia 2017 o 12:47
IPN Gd 0132/21 link coś nie wchodzi ale można wpisać w gogle.
Avatar
Jan / 6 grudnia 2017 o 12:43
jeszcze raz wklejam link ***inwentarz.ipn.gov.pl/showdetails?id=3224224&q=adamski%20leon&page=1&url=[|typ=0]
Avatar
Jan / 6 grudnia 2017 o 12:02
to chyba ten sam pan leon adamski ***inwentarz.ipn.gov.pl/showdetails?id=3224224&q=&page=1753&url=[grupaaktotworcyid=3|aktotworcaid=3938|typ=2]
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 11:23
Tak to prawda Polacy i Żydzi mieszkali obok siebie i Ukraińcy też. Do nienawiści nie prowadzi kolor "odcień koloru skóry", ale postępowanie, zachowanie w stosunku do innych. Przypomnę ci II wś.- jak zachowywały się te trzy nacje po napadzie na Polskę. Jak dzisiaj zachowują się ci kolorowi w stosunku do ludzi "jaśniejszego odcienia koloru skóry"??.Trudno wymagać od mordowanych, aby "kochali" mordujących. Każda nacja sama pracuje na swój wizerunek. "Łyżka dziegciu zepsuje beczkę miodu". Dzisiaj oPOzycja robi wszystko ,aby być tą "łyżką".
Tak to prawda Polacy i Żydzi mieszkali obok siebie i Ukraińcy też. Do nienawiści nie prowadzi kolor "odcień koloru skóry", ale postępowanie, zachowanie w stosunku do innych. Przypomnę ci II wś.- jak zachowywały się te trzy nacje po napadzie na Polskę. Jak dzisiaj zachowują się ci kolorowi w stosunku do ludzi "jaśniejszego odcienia koloru skóry"??.Trudno wymagać od mordowanych, aby "kochali" mordujących. Każda nacja sama pracuje na swój wizerunek. "Łyżka dziegciu zepsuje beczkę miodu". Dzisiaj oPOzycja ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 11:01
Oto czym kiedyś była wielokulturowość, Polacy i Żydzi mieszkali obok siebie, lubili się, szanowali, bawili na weselach, a kiedy trzeba było pomagali sobie, nawet z narażeniem własnego życia. Wierzyć się nie chce, że po kilkudziesięciu latach, w tym samym, okaleczonym wojną kraju, w dodatku w imię niby patriotyzmu, ludzie potrafili nienawidzić tylko za odcień koloru skóry....
Avatar