sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Drzewa przy ul. Koncertowej będą usunięte. Projektant nie znalazł sposobu na ich ocalenie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 kwietnia 2015, 13:00
Autor: Dominik Smaga

Szpalery świerków przy ul. Koncertowej jednak pójdą pod topór. Wbrew niedawnym sugestiom projektant nie znalazł sposobu na to, by chodnik i ścieżkę rowerową do nowego osiedla poprowadzić tak, by oszczędzić rosnące tu drzewa

Świerki rosnące między ul. Koncertową a parkingiem Lidla zwróciły uwagę mieszkańców pod koniec lutego, gdy pnie obwiązane zostały niebieską foliową taśmą. Wiele osób było wyczulonych na znikającą stąd zieleń, bo z rejonu Koncertowej deweloperzy usunęli już dziesiątki drzew.

Zaalarmowani przez mieszkańców ustaliliśmy, że w miejscu szpalerów iglaków przebiegać ma chodnik i ścieżka rowerowa prowadzące do powstającego tuż obok osiedla mieszkaniowego. Okazało się też, że chodnik na pewnym odcinku dublowałby się z tym, który już teraz biegnie wzdłuż ul. Koncertowej, natomiast ścieżka biegłaby równolegle do wydzielonego w jezdni pasa dla rowerów.

Urzędnicy pytani o dublowanie się tras wykluczyli rezygnację ze ścieżki i tłumaczyli, że istniejący pas dla rowerów będzie skrócony. Ratusz zapewniał za to, że rozważy takie rozwiązanie, w którym zamiast budowy nowego chodnika w miejscu drzew zlecone będzie poszerzenie tego, który biegnie przy jezdni. Projektant miał dostać polecenie zmiany projektu.

Ale zmian nie będzie. – Zgodnie z przepisami chodnik powinien mieć co najmniej 2 m szerokości. Ten na dole ma metr do 1,5 metra. Jego poszerzenie wymagałoby ścięcia skarpy, a wtedy projektowana u góry ścieżka rowerowa biegłaby po klifie. Uznaliśmy, że lepiej prowadzić dwa równoległe chodniki, niż żeby ścieżka była na stromym klifie – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta i dodaje, że przeniesienie chodnika na dół skutkowałoby uratowaniem zaledwie sześciu drzew.

W związku z budową tras do nowych bloków wyciętych zostanie 29 drzew. 6 z powodu budowy chodnika, 21 przez budowę ścieżki, a dwa następne znajdują się w miejscu, gdzie projektowane jest nowe skrzyżowanie naprzeciw wyjazdu z ul. Żywnego w Koncertową.

W zeszłym roku Ratusz wydał pięć zezwoleń na wycinkę w tym rejonie. Dotyczą one łącznie 203 drzew.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin
qpkers
o.Truflik
kriss
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qpkers
qpkers (13 kwietnia 2015 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ścieżka rowerowa na stromym klifie?

Na Dywizjonu 303 się dało! Na Mełgiewskiej się dało!

Rozwiń
o.Truflik
o.Truflik (13 kwietnia 2015 o 00:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Skutecznie zmieniam Lublin - w betonową pustynię. 

U niektórych skuteczność jest naprawdę wielką wadą.

Rozwiń
kriss
kriss (13 kwietnia 2015 o 00:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a po nas choćby potop...

Rozwiń
Jadeiga
Jadeiga (12 kwietnia 2015 o 18:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zmienić projektanta i pogonić go z Lublina
Rozwiń
mc
mc (12 kwietnia 2015 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

rada. W Lublinie nie można bo nie ma takiej woli ze strony prezydenta Żuka. Prezydent uważa, że drzewa w mieście są niepotrzebne. A patrząc na to co się dzieje to można bez wahania stwierdzić, że wręcz zależy mu na tym by jak najwięcej drzew było wycinanych.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!